Tymon Tymański w Ciechanowie

W środę 09.03.2022 r. Ciechanów odwiedził Ryszard Waldemar Tymański znany jako Tymon Tymański. Najpierw był gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie, gdzie spotkał się z czytelnikami a potem wystąpił w klubie muzycznym Zgrzyt.

Podczas spotkania w Krzywej Hali opowiadał o swoim życiu artystycznym oraz o książce „Sclavus” w jakich okolicznościach powstała, przybliżając czytelnikom skąd autor czerpał wenę twórczą do napisania swojej barwnej powieści w której wspomina 80 lata XX wieku.

Tymon Tymański podczas podpisywania książki „Sclavus”
w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie

Kolejnym miejscem gdzie artysta spotkał się z kameralną publicznością był klub muzyczny Fabryka Kultury Zgrzyt w Ciechanowie, gdzie na scenie wystąpił wspólnie z perkusistą – Tomaszem Koper. Zagrali autorskie utwory pochodzące z płyty: „Paszkwile”, „Polskie Gówno”, „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

Tymon Tymański podczas koncertu
w Fabryce Kultury Zgrzyt w Ciechanowie

Tymon Tymański polski wokalista, poeta, prozaik, tekściarz, kompozytor, multiinstrumentalista, twórca pojęcia yass – jest to osobny styl w muzyce, łączący elementy z gatunków muzyki: jazzu, punk rocka i folku oraz muzyki improwizowanej w której sposób grania polega na układaniu przez wokalistę lub instrumentalistę swojej partii podczas grania np. w trakcie występu, przez co proces tworzenia utworu zbiega się w czasie jego wykonania.

Tomasz Koper i Tymon Tymański podczas koncertu
w Fabryce Kultury Zgrzyt w Ciechanowie

Tymon Tymański to również aktor – jeśli słabo kojarzymy go jako artystę – muzyka to z pewnością powinniśmy go skojarzyć jako aktora który zagrał świetną rolę muzyka (szef zespołu weselnego) w polskiej komedii z 2004r. pt. „Wesele” reżyseria Wojciech Smarzowski, grając i śpiewając tam słynny przebój weselny „Wieś jak malowanie…” – w wykonaniu Tymon Tymański & The Transistors.

Tymon Tymański

Zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article