Wystawa rękodzieła – Urząd Gminy w Opinogórze Górnej

We wtorek 5 kwietnia 2022 r. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Opinogórze Górnej odbyło się uroczyste otwarcie wystawy rękodzieła, zorganizowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną.

Są to obrazy wykonane techniką o nazwie haft diamentowy lub mozaika diamentowa. Ich autorką jest pani Iwona Konwerska. Mieszka w Baczach na terenie gminy Opinogóra Górna. Kilka lat temu brała udział jako wokalistka w Mazowieckim Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych ,,ATAN”, organizowanym przez opinogórski GOK. Podczas uroczystości zebrani wysłuchali nagrania z występu – fragmentu piosenki „Masz duszę” w wykonaniu nieżyjącej już Dyrektor GOK-u Zofii Pikus i Iwony Konwerskiej (tekst i muzyka Jerzy Szpojankowski).

Na co dzień pani Iwona jest podopieczną Ośrodka Wsparcia w Ciechanowie, którego przedstawiciele również byli obecni na wernisażu.

Wystawa rękodzieła

Artystka najpierw zajmowała się haftem cekinowym. Razem z innymi podopiecznymi Ośrodka Wsparcia wykonała kilka prac, które zostały przeznaczone do sprzedaży, a zgromadzone środki przekazane na leczenie Laury Paczuli. Kiedy jednak w Internecie natknęła się na reklamy mozaiki diamentowej, zainteresowała się nią i tak się zaczęło.

Technika polega na układaniu wielokolorowych obrazów przy pomocy kryształków zgodnie z określonym schematem, przy czym proces przypomina układanie mozaiki. Kryształki mają jednakowe wymiary i są układane obok siebie zgodnie z szablonem.

Pierwsza praca wykonana przez p. Iwonę obraz to obraz przedstawiający Matkę Boską. Właśnie religijne wzory p. Iwona lubi najbardziej, ale na wystawie można obejrzeć również inne – zwierzęta, kwiaty, ludzkie postacie m.in. z bajek. Autorka całkowicie oddaje się haftowaniu, które często trwa do późnych godzin nocnych. Długość pracy nad obrazem zależy od jego wielkości, kolorów oraz kształtu przyklejanych kryształków.

Jeżeli dominują ciemne barwy i wzór układa się z kwadratowych diamencików, praca trwa dłużej, łatwiej i szybciej – gdy dominują jaśniejsze kolory.

Każdy z elementów mozaiki inaczej przełamuje światło, co sprawia, że obrazy nabierają objętości i blasku, potrafią zachwycić żywymi kolorami. Prace mogą być ciekawym pomysłem na dekorację wnętrza lub prezent.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy. Będzie dostępna do końca kwietnia 2022 r. w holu urzędu. Osoby, które zajmują się rękodziełem i chciałyby pokazać swoje prace, mogą skontaktować się w sprawie organizacji wystawy z GBP w Opinogórze Górnej (tel. 23 671 73 51).

tekst: Magda Wiercińska

zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article