XXIV Ciechanowska Jesień Poezji

Jest to sztandarowa impreza Związku Literatów na Mazowszu była prawdziwym międzynarodowym festiwalem literackim, który odbywał się od 9 do 10 października 2019 w Ciechanowie, Pułtusku i Opinogórze.

 

Na imprezę zjechali poeci z Grecji (Ares Chadzinikolau), Litwy (Daiva Molyte-Lukauskiene z Kłajpedy i Mirosława Bartoszewicz z Wilna), Węgier (Konrad Sutarski), Ukrainy (Tadey Karabowicz i Alicja Michałkiewicz-Romaniuk), Niemiec (Barbara Orlowski) oraz prof. Kazimierz Świegocki z Warszawy, Barbara Petrozolin-Skowrońska z Warszawy, Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki z Grojca, Erazm Stefanowski i Tomasz Sieczkowski z Augustowa, Juliusz Erazm Bolek i Marta Berowska z Warszawy, jak i poeci z Ziemi Ciechanowskiej Związani ze ZLM – Teresa Kaczorowska, Dariusz Węcławski, Krzysztof Martwicki, Wiktor Golubski, Zofia Humiecka, Bożenna Beata Parzuchowska, Piotr Kaszubowski, Ewa Stangrodzka, Zdzislaw Zembrzycki i Barbara-Wyrembek oraz goście z Mławy – Bożena i Cezary Sala oraz Wiesława Palewska.

 

 

 

Przed południem odbywały się spotkania autorskie z młodzieżą w 16 ciechanowskich szkołach. Dalsza część uroczystości odbyła się w Pułtusku, gdzie odbyła się promocja 21 „Ciechanowskich Zeszytów Literackich” poswięconych Wiktorowi Gomulickiemu, a prelekcję na jego temat wygłosiła prof. Joanna Zajkowska z UKSW w Warszawie. Następnie odbył się spacer po Pułtusku śladami Wiktora Gomulickiego. Późnym wieczorem w Kawiarni Artystycznej PCKiSz w Ciechanowie odbyła się Noc Poetów i koncert poezji śpiewanej zespołu „Trio Brzoska/Marciniak/Markiewicz” z Katowic.

 

W piątek 10 października literaci złożyli kwiaty na grobach Zygmunta Krasińskiego i Janusza Królika w Opinogórze. Tam też odbyło się XXI Spotkanie z Literaturą, którego gościem był mieszkający w Budapeszcie Konrad Sutarski.

 

Rozstrzygnięto tez XXXI Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O Laur Opina”, po raz pierwszy wręczono Honorowe Medale Zygmunta Krasińskiego i wysłuchano koncertu pochodzącego z salonik w Grecji pianisty i poety Aresa Chadzinikolau. Imprezę dofinansowały samorządy: wojewódzki, powiatowy i miejski.

 

 

 

 

Tekst: Dariusz Węcławski

Zdjęcia: Ciech24.pl

 

Previous ArticleNext Article