W sobotni wieczór 26 października 2024 Hala Sportowo-Widowiskowa przy ul. Kraszewskiego w Ciechanowie wypełniła się muzyką oraz emocjami podczas wyjątkowego koncertu zaprezentowanego przez artystów Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury. Wydarzenie pt. „Żywioły Mazowsza” odbyło się w ramach cyklu „Piosenka jest dobra na wszystko”.
Był to kolejny element obchodów 25-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego. Patronat honorowy nad występem objął marszałek województwa Adam Struzik. Na koncert zaprosili Dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. J. Kiepury Iwona Wujastyk i Prezydent Miasta Ciechanów Krzysztof Kosiński.
Scenariusz wydarzenia opracowała Magdalena Smalara, która wystąpiła również jako jedna z solistek. Za reżyserię odpowiadał Marcin Januszkiewicz, a nad oprawą muzyczną czuwał Fabian Włodarek. Kostiumy zaprojektowała Dominika Sokołowska, zaś projekcje multimedialne stworzyli Karolina Jacewicz i Fryderyk Szulgit. Reżyserię światła zapewnił Grzegorz Prusinowski, a o charakteryzację zadbała Julia Miskiewicz.
Wśród solistów, obok Magdaleny Smalary, znaleźli się Katarzyna Dąbrowska, Monika Węgiel, Marek Kaliszuk oraz Mateusz Ziółko – wybitni artyści, których głosy w połączeniu z instrumentalną warstwą koncertu stworzyły wyjątkową atmosferę. Zespół muzyczny, pod przewodnictwem Fabiana Włodarka (instrumenty klawiszowe, akordeon), wzbogacili: Wiesław Wysocki na instrumentach dętych, Krzysztof Łochowicz na gitarze, Andrzej Zielak na kontrabasie i gitarze basowej oraz Dominik Rosłon na instrumentach perkusyjnych.
Koncert z rozpoczęły dźwięki piosenki zespołu Bajm „Jezioro szczęścia”.
„Według dawnych koncepcji filozoficznych żywioły były podstawowym budulcem rzeczywistości. Filozofowie, którzy akurat śnili o możliwości wyjaśnienia budowy wszechświata przeczuwali, że materia z czegoś zbudowana być musi. Wymyślili więc z grubsza, że wszystko się składa z ognia, powietrza, ziemi i wody.’’– mówiła Magdalena Smalara, dodając, że skoro wszystko składa się z żywiołów to województwo mazowieckie również. Następnie wymieniła dawne województwa wchodzące w jego skład przed reformą administracyjną.
„Dzisiaj po 25 latach istnienia województwa mazowieckiego w tym kształcie jaki znamy, możemy się nad tą konstrukcją pochylić i uznać, że oprócz tych komponentów niezwykle ważne są też inne: ludzie tu żyjący i tworzący, język, jedzenie, i wiele innych czynników, o których opowiemy w tym koncercie. Koncercie, który ma kilka celów wyznaczonych, między innymi dostarczyć rozrywki, nasycić uczy pięknymi dźwiękami i wspaniałą poezją, a także przedstawić kilka interesujących ciekawostek o naszym regionie.” – zapowiedziała prowadząca.
A oto kilka z zaprezentowanych ciekawostek:
„Nie możemy nie zacząć naszej opowieści od jednej z najsłynniejszych postaci urodzonych na tej ziemi, 50 km na zachód od Warszawy w miejscowości Żelazowa Wola, mniej więcej 1 godz. 20 min autem z Ciechanowa. Muzyka Fryderyka Chopina jest oklaskiwana żywiołowo na całym świecie.
Istnieje taka muzykologiczna teoria, która dotyczy wpływu melodii języka używanego przez kompozytorów na ich twórczość i w zasadzie z tej teorii wynika, że Fryderyk Chopin tworzył tak piękną muzykę, ponieważ mówił po polsku i wychował się na Mazowszu.”
„W poszukiwaniu słynnych Mazowszan natrafiliśmy na wiele zaskakujących informacji. Jak ta, że ta ziemia jest miejscem urodzenia gigantów amerykańskiego przemysłu filmowego. Urodzeni we wsi Krasnosielc w powiecie makowskim na Mazowszu bracia Aaron, Szmul i Hirsz Wonsalowie oraz urodzony już w Kanadzie Itzhak Wonsal, za oceanem jako Albert, Sam, Harry i Jack Warnerowie zastawili rodzinny majątek i kupili pierwszy projektor filmowy i tak powstało Warner Bros – studio, któremu zawdzięczamy największe hity filmowe. Hollywood, a właściwie kinomani z całego świata mogą być także wdzięczni Mazowszu za współzałożyciela wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer.
Znają Państwo ich filmy zaczynające się od ujęcia z lwem ryczącym w wieńcu z taśmy filmowej. Samuel Goldwyn urodził się w Warszawie jako Szmul Gelbfisz. Zanim stał się legendą kina, przeszedł pieszo z Polski do Niemiec, pracował w sklepie z artykułami kowalskimi, żebrał, zajmował się sprzedażą rękawiczek i handlował tanią biżuterią.
Prawie 100 lat później, w 2018 roku o najważniejszą nagrodę filmową, o Oskara, walczył film Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna”. Użyto w tym obrazie piosenki, którą stworzyło dwoje Mazowszan – płocczanka Mira Mira Zimińska-Sygietyńska i jej mąż Tadeusz Sygietyński, założyciele słynnego na cały świat zespołu „Mazowsze”.
„Dumka na dwa serca to piosenka filmowa promująca dzieło Jerzego Hoffmana „Ogniem i mieczem”, a zdjęcia do tego filmu kręcono między innymi w Sierpcu na Mazowszu. Oprócz premiery tego filmu i reformy administracyjnej, która dała nam obecny kształt województwa mazowieckiego, co jeszcze wydarzyło się w 1999 roku? Wyemitowano pierwszy odcinek serialu „Świat według Kiepskich”, Michał Listkiewicz został prezesem PZPN, rozpoczęto produkcję Poloneza kombi, którą niedługo potem zakończono, weszliśmy do NATO, a Michał Bajor wydał trzecią płytę.”
„Radom – miasto o powierzchni większej niż Paryż. Rozsławione przez pierwsze produkowane w Polsce buty zapinane na rzepy – Sofiksy. Oprócz Jerzego Połomskiego wydało na świat między innymi Igę Cembrzyńską, Małgorzatę Foremniak, Pawła Domagałę i „chytrą babę”. Z jakiegoś powodu też pochodzi stamtąd, mniej więcej co drugi polski kontrabasista.
Legenda o srebrnopiórym orle i radomskim grodzie wyjaśnia pochodzenie nazwy miasta: otóż pewien młodzieniec błąkał się po Mazowszu głodny i zmęczony. Aż w końcu trafił do pięknej, zaklętej wioski. Drzewa, krzewy i rzeka szumiały jakby chcąc mu coś powiedzieć.
Młodzieniec patrząc na to wszystko z zachwytem zapomniał o głodzie i rzekł „Rad dom bym tutaj zbudował”. To odczarowało wioskę, jej mieszkańcy ugościli młodzieńca, a na tamtym miejscu zbudowano gród Radom. Niestety językoznawcy legendzie przeczą mówiąc, że to po prostu „gród Radomira”. „
„Największe zasługi dla rozwoju polszczyzny niewątpliwie ma Jan Kochanowski, o którym się wszyscy uczyliśmy w szkole. Renesansowy poeta i tłumacz urodzony w 1530 r. w Sycynie na ziemi radomskiej dziś wchodzącej w skład województwa mazowieckiego. Autor cytatu, który stał się tytułem naszego spotkania – Jeremi Przybora, również władał polszczyzną w sposób arcymistrzowski. Pod jego piórem układały się wyrafinowane gry słowne, nieoczywiste, błyskotliwe rymy, a wszystko to zgodnie z najwyższymi wytycznymi gramatycznymi naszego niełatwego języka.”
„Kolejnym przystankiem jest Płock. Płock, jedno z najstarszych polskich miast, o 20 lat starsze od Krakowa, o 176 starsze od Warszawy. Był stolicą Książąt Mazowieckich, to tam powstała pierwsza polska szkoła średnia – „Małachowianka”. Płock jest siedzibą drużyny piłki ręcznej „Wisła Płock”, a także jednej z największych imprez muzycznych Audioriver. W Płocku prócz wspomnianej Miry Zimińskiej, urodził się także Władysław Broniewski.”
„Nie wiem czy można nazwać Mazowsze krainą mlekiem i miodem płynącą, ale Radom leży nad rzeką Mleczną, a w browarze Ciechan w Ciechanowie produkuje się między innymi piwo miodowe, więc jest coś na rzeczy. Ten browar działa nieprzerwanie od 160 lat. Oprócz browaru jest także w Ciechanowie Zamek Książąt Mazowieckich, zabytkowa Wieża Ciśnień i Muzeum Szlachty Mazowieckiej.
Od 30 lat odbywa się tu w mieście festiwal teatralny „Dionizje”. To co wyróżnia to miasto, to znajdujące się w samym jego środku 57ha zarośli, łąk, bagien i torfowisk zamieszkanych przez wydry, bobry, bażanty, myszołowy, mewy śmieszki i bociany, a nazywa się ten obszar Zespołem Przyrodniczo Krajobrazowym Dolina Łydyni.”
„Narew to prawy dopływ Wisły, jedyna w Europie i jedna z tylko kilku na świecie rzek anastomozujących, czyli płynących kilkoma korytami jednocześnie. Nad rzeką Narew leży miasto Ostrołęka. 12 maja 1373 roku dekretem mazowieckiego księcia Siemowita III w Wyszogrodzie, ustanowiono przywilej na wójtostwo w Ostrołęce. Jest miastem magnetycznym i twórczym, o czym świadczy istnienie i nazwa zespołu „Droga na Ostrołękę”. Jest to zespół country. Country to muzyka farmerów, muzyka wędrowców, muzyka żywiołu ziemi.”
W trakcie koncertu, publiczność miała okazję wysłuchać między innymi utworów: „Inny świat, monsieur Chopin”, „Dwa serduszka”, „Dumka na dwa serca”, „Ogrzej mnie”, „Szkoda twoich łez, dziewczyno”, „Lubię wracać tam gdzie byłem”, „Piosenka jest dobra na wszystko”, „Małgośka”, „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”, „Oczy tej małej”, „Szczęście”, „Niech no tylko zakwitną jabłonie”, „Ballada o próżności”, „Ja tu zostaję”, „Deszcz”, „Modlitwa”.
Koncert „Żywioły Mazowsza” stał się okazją nie tylko do rozrywki, ale również do przypomnienia wyjątkowego dziedzictwa Mazowsza. Publiczność przyjęła koncert z ogromnym entuzjazmem, a wydarzenie niewątpliwie pozostanie na długo w pamięci uczestników.
Zdjęcia z koncertu 26.10.2024
Tekst, zdjęcia: Ciech24.pl
Źródło: informacje publiczne podczas koncertu.