Pierwszy Wymarsz Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 r.

28 stycznia 2021 r. obchodziliśmy 158 rocznicę potyczki Powstańców Styczniowych z Imperatorem Carskiej Rosji w Uniecku z tej okazji dla upamiętnienia tych historycznych wydarzeń w sobotę 30.01.2021 r. odbył się Pierwszy Wymarsz Szlakiem Powstańców Styczniowych.

10 kilometrową trasę z Glinojecka do Uniecka pieszo pokonali: Jednostka Strzelecka 1863 Unieck, Jednostka Strzelecka 1863 Pluton Strzelecki Glinojeck, Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 1863 Pluton Strzelecki Hel im. Obrońców Helu z Helu, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego CB-N Feniks im. Polskich Spadochroniarzy z Ciechanowa, żołnierze z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój” z Ciechanowa, przedstawiciele z Małogoskiego Oddziału Powstańczego 1863 – z Klubu Historycznego z Małogoszczy oraz wszyscy, którzy poprzez wymarsz oddali hołd Powstańcom Styczniowym.

Z historii dowiadujemy się:

W dniu 28 stycznia 1863 r. w Glinojecku, zebrał się oddział powstańczy złożony głównie z robotników starej cukrowni pod wodzą kpt. Kazimierza Wolskiego – weterana bitew włoskich, żołnierza gen. Garibaldiego. W tamtejszym kościele po przyjętym błogosławieństwie z rąk proboszcza ks. Augustyna Krużmanowskiego, po ich zaprzysiężeniu i wręczeniu oddziałowi chorągwi kościelnej, zastępującej sztandar wojskowy oddział wyruszył.

Początkowo oddział wstępnie miał ruszyć na Krajkowo, ale na wieść o wojskach Rosyjskich zmienili kierunek i udali się do Uniecka, gdzie zostali zaskoczeni przez oddziały Rosyjskie i Kozackie pod dowództwem płk. Sierzputowskiego (Polaka zdrajcy w służbie cara).

W Uniecku Powstańcy szukali schronienia i tak trafili na plebanię, która do dnia dzisiejszego stoi przy kościele parafialnym pw. św. Jakuba Apostoła w Uniecku. Tam też powstańcy zostali zaskoczeni i okrążeni przez wroga. Żołnierze broniąc się przed najeźdźca na terenie plebani i w okolicznym domu, do ostatniej kuli przeszli do walki wręcz i na bagnety. Mimo zaciętego oporu i bardzo liczebnej przewagi wroga, powstańcy zostali zmuszeni do poddali się.

Z informacji które się zachowały wiemy, że trzech powstańców w walkach zginęło ich nazwisk nie znamy. Reszta powstańców trafiła do więzienia Twierdzy Modlin, gdzie cześć z nich za karę trafiła na Sybir, a przywódców oddziału stracono przez rozstrzelanie.

Plebania przy kościele parafialnym pw. św. Jakuba Apostoła w Uniecku, gdzie odbyła się potyczka powstańców z wojskiem: Rosyjskim i Kozackim. Zdjęcie z dnia 30.01.2021 stan obecny budynku plebani.

Małogoski Oddział Powstańczy 1863 r Klub Historyczny D K Małogoszcz – który oddał salwę honorową na cmentarzu w Uniecku.

Po zakończonym marszu na cmentarzu w Uniecku zostały złożone kwiaty pod pomnikiem Powstańców Styczniowych 1863 r. Salwę honorową oddał Małogoski Oddział Powstańczy 1863 r Klub Historyczny D K Małogoszcz. Na koniec uroczystości wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale.

A tak o Pierwszym Wymarszu Szlakiem Powstańców Styczniowych mówi st. insp. Artur Zybała – Komendant Jednostki Strzeleckiej 1863 Unieck.

„Dzisiejszy Wymarsz ma na celu kształtowanie świadomości młodego pokolenia w kultywowaniu pamięci o wydarzeniach w Uniecku z dnia 28 stycznia 1863 r. Jako Jednostka Strzelecka z Uniecka chcemy pielęgnować pamięć lat nadziei i walki 1863/64 i podkreślić, że wartości takie jak: język, tradycja narodowa, pamięć o przodkach i ojczyzna są ważnymi elementami naszej tożsamości.”

Organizatorami tego pięknego patriotycznego wydarzenia byli: Jednostka Strzelecka 1863 Unieck, Miasto i Gmina Glinojeck, Gmina Raciąż.

Partnerami wydarzenia byli: MOWES – Mazowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, Koło Gospodyń Wiejskich w Uniecku i Szyjkach oraz Ochotnicza Straż Pożarna – Szyjki.

Zdjęcia z Pierwszego Wymarszu Szlakiem Powstańców Styczniowych

Glinojeck – Unieck 30.01.2021

Źródło: Facebook – Jednostka Strzelecka 1863 Unieck

Zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article