W sobotę 4 maja 2024 r. w hali sportowej szkoły podstawowej im. Zygmunta Krasińskiego w Opinogórze Górnej odbył się II Ogólnopolski Turniej Tańca Mażoretkowego „Złote Pióro” o Puchar Wójta Gminy Opinogóra Górna. Na turniej zaprosili Gminny Ośrodek Kultury w Opinogórze Górnej i Wójt Gminy Opinogóra Górna. Przedsięwzięcie współorganizowane zostało z Samorządem Województwa Mazowieckiego, a honorowy patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Mazowieckiego.
Było to wyjątkowe wydarzenie taneczno- kulturalne, zorganizowane na najwyższym poziomie, uczestnicy oraz widzowie mieli możliwość zapoznania się z całą kulturą tańca mażoretkowego.
Piotr Czyżyk – Wójt Gminy Opinogóra Górna z mażoretkami
Mażoretki z całej Polski rywalizowały w różnych kategoriach wiekowych oraz z różnymi rekwizytami. W turnieju wzięły udział następujące zespoły:
- „Diament” z Płońska
- „Stars” z Wasilkowa,
- „Stars Debiut” z Wasilkowa,
- „Stella” z Opinogóry Górnej,
- „Alizma” z Sierpca,
- „Rebel Mayorette” z Gliwic,
- „Pasja Iskierki” z Ostrołęki,
- „Pasja Kadet Sport” z Ostrołęki,
- „Pasja Mini Mini” z Ostrołęki,
- „Pasja Little Stars” z Ostrołęki,
- „Kuznia Team” z Ostrołęki,
Joanna Mossakowska – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Opinogórze Górnej:
„II Ogólnopolski Turniej Tańca Mażoretkowego „Złote Pióro” o Puchar Wójta Gminy Opinogóra Górna odbył się w hali sportowej szkoły podstawowej w Opinogórze Górnej. Uczestniczyło w turnieju ponad 350 dziewcząt, grupy z Wasilkowa, Sierpca, Płońska, Ostrołęki, Gliwic i oczywiście „Stella” Opinogóra – nasze dwie grupy taneczne mażoretek, które działają przy Gminnym Ośrodku Kultury w Opinogórze Górnej od 2019 roku. Partnerem turnieju jest Samorząd Województwa Mazowieckiego, a patronat na imprezą objął Marszałek Województwa Mazowieckiego.
Turniej jest podzielony na grupy wiekowe: grupy młodsze – juniorki, kadetki i seniorki. W tych trzech kategoriach dziewczęta tańczą. Są też występy np. duety, są też prezentacje z różnymi rekwizytami, bo oczywiście podstawowy rekwizyt każdej mażoretki to pałeczka czyli baton, następnie dziewczęta prezentują swoje układy marszowo-taneczne z rekwizytami – są to pompony, chusty. Opinogórę reprezentowały dwie grupy: dziewczęta młodsze i dziewczęta starsze.”
Grupa mażoretek „Stella” z Opinogóry Górnej
Piotr Czyżyk – Wójt Gminy Opinogóra Górna:
„Ogólnopolski Turniej Tańca Mażoretkowego o Puchar Wójta Gminy Opinogóra Góra zorganizowany był po raz drugi. Jest mi niezmiernie miło, że mogliśmy gościć tutaj reprezentacje z różnych miast i miasteczek. Cały dzień przepięknych zawodów, wysiłku – jestem pełen podziwu dla wszystkich dziewcząt, które w tych grupach pokazują piękne umiejętności. To też myślę, fajna promocja gminy Opinogóra Górna.
Mam nadzieję w przyszłości organizować kolejne edycje i chcielibyśmy, żeby ta impreza jako cykliczna, spowodowała więcej publiczności bo naprawdę jest co oglądać.”
Wśród widowni znalazła się Żaneta Cwalina-Śliwowska – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej X kadencji, która z zawodu jest trenerką tańca mażoretkowego i przyjechała kibicować drużynie Pasja z Ostrołęki. Podzieliła się z redakcją wrażeniami z turnieju oraz opowiedziała pracach Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyk, Podkomisji Sportów Nieolimpijskich oraz Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży do których należy:
„Bardzo się cieszę, że ruch tańca mażoretkowego na Mazowszu się rozwija. To jest zasługa kilku trenerów, którzy postawili na ten sport, postanowili w tym kierunku rozwijać swoje umiejętności trenerskie i budować drużyny, zespoły – właśnie na terenie Mazowsza. Jednym z przykładów jest dzisiejszy turniej tańca mażoretkowego w Opinogórze Górnej, gdzie przy współudziale władz samorządowych i Związku Sportowego Mażoretek jest organizowany taki turniej, w którym biorą udział drużyny z Mazowsza, ale i nie tylko.
Bardzo się cieszę, że ten sport się rozwija bo tak jak dla chłopców mamy bardzo popularne sporty – typu piłka nożna, piłka siatkowa, piłka koszykowa, tak dla dziewcząt, taki typowo dziewczęcy sport związany z muzyką, pięknym kostiumem, z bardzo eleganckim wykonaniem, wymagający gracji, ruchów, a także elastyczności i rozciągnięcia, to właśnie jest sport mażoretkowy. Także jestem bardzo zadowolona, jako były trener tego sportu, że to się rozwija, że coraz więcej turniejów jest rozgrywanych także na Mazowszu.
Jeżeli chodzi o taką stronę kibicowską, to jak najbardziej z roku na rok widać coraz wyższy poziom przygotowania zawodniczek, ponieważ taniec mażoretkowy składa się z kilku dyscyplin, bo mamy tutaj pracę z rekwizytem, która jest stricte elementem gimnastyki artystycznej, mamy też taniec i mamy też gimnastykę i akrobatykę, więc połączenie tych kilku sportów w jedno daje tą konkurencję mażoretek.
Żaneta Cwalina-Śliwowska – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej X kadencji i grupa mażoretek „Pasja” z Ostrołęki.
Jestem przewodniczącą Podkomisji Stałej Komisji Kultury Fizycznej do spraw sportów nieolimpijskich i do spraw infrastruktury sportowej, więc sprawy sportu są mi szczególnie bliskie, zwłaszcza tych sportów nowych, które się rozwijają, które na początku są sportami nieolimpijskimi, które wypływają z potrzeb pójścia w innym kierunku, bardziej niszowym.
To szczególnie leży mi na sercu. Natomiast jestem też członkiem Komisji Edukacji, więc jak najbardziej praca z dziećmi i młodzieżą leży w kręgu moich zainteresowań.
My jako parlamentarzyści zajmujący się tymi tematami dostrzegamy problem niestety coraz mniejszej sprawności i także otyłości dzieci, więc wszelkie programy ministerstwa, które są w tej chwili wdrażane, które są też projektowane, idą w tym kierunku, aby sport był bardziej powszechny i aby był większy wybór tych dyscyplin, tak aby każde dziecko mogło znaleźć coś dla siebie. Stawiamy na różnorodność, stawiamy też na infrastrukturę sportową, która będzie spełniała potrzeby różnych sportów, nie typowo dedykowaną właśnie jednej dyscyplinie, tylko taką uniwersalną, gdzie będą mogły trenować dzieciaki zarówno piłkę, jak i taniec, więc to jest ten kierunek na który stawiamy.
Ciekawsze zajęcia, więcej lekcji wf, także co jest nowością – będziemy się starali wprowadzić taką zasadę, że sale gimnastyczne, które są przy obiektach szkolnych, które przeważnie są w weekendy zamknięte, żeby były też udostępniane za pomocą trenerów, animatorów, organizowane w weekendy zajęcia dla dzieci, które zwłaszcza w tych mniejszych miejscowościach nie za bardzo mają możliwość aktywnego spędzania czasu, bo nie zawsze rodzica jest stać, żeby wyjechać gdzieś na basen, stadion, czy na mecz. Żeby te obiekty były otwarte i dostępne dla lokalnych społeczności także w weekendy.
Te programy będą już niebawem wprowadzane. Myślę, że będzie to bardziej wprowadzane rozporządzeniem ministerstwa. Trzeba oczywiście jak przy każdych zmianach, bardzo dobrze to zaprogramować, tak aby lokalne samorządy także podołały tym zmianom. Chodzi tu tutaj właśnie o programy zatrudnienia animatorów sportu, nawet w tych najmniejszych miejscowościach. Myślę, że kiedy będzie to dokładnie zaprogramowane i skonsultowane z samorządami lokalnymi, to takie zmiany będą następować.
W tym roku będą dofinansowane szkółki piłkarskie. W tych drużynach, które nie są topowe – czyli nie pierwsza, druga liga, ekstraklasa. Będą większe środki przeznaczone właśnie na szkółki piłkarskie w mniejszych miejscowościach. I to jest taka zmiana, która też ma na celu jeszcze większą popularyzację tego sportu i także wykształcenie przyszłych sportowców, możliwość wybrania tych talentów, wiadomo, że skala sportu uprawianego przez dzieci, daje nam później możliwość wyławiania tych talentów już na bazie juniorów, czy kadetów.”
Zdjęcia – II Ogólnopolski Turniej Tańca Mażoretkowego „Złote Pióro” o Puchar Wójta Gminy Opinogóra Górna