20 lat działalności zespołu Melodia z Opinogóry

W piątek 27 października w Oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze odbyła się uroczystość z okazji 20-lecia zespołu Melodia. Wydarzenie zorganizowali Wójt Gminy Opinogóra Górna i Gminny Ośrodek Kultury w Opinogórze Górnej. Na uroczystość przybyli: przedstawiciele władz gminy Opinogóra Górna, powiatu ciechanowskiego, samorządowcy oraz sympatycy muzyki.

Po części oficjalnej, przywitaniu przybyłych gości i prezentacji dorobku artystycznego zespołu Melodia przyszedł czas na występ Jubilatów, którzy zaprezentowali między innymi utwory: Zapomniana melodia, To mój jest świat, Małgorzatka, Wiosna, Róże dla ciebie, Vaya con Dios.

Zespół Melodia wraz z kierownikiem zespołu Robertem Bartołd

Obecnie zespół Melodia tworzą następujący członkowie: Mieczysław Leszczyński, Stanisław Leszczyński, Wojciech Kowalski, Władysław Wiśniewski, Janusz Bober, Mieczysław Piotrowski, Krzysztof Łyziński. Nazwa zespołu pochodzi od Zapomnianej melodii, jednej z wiodących piosenek wykonywanych przez grupę.

Zespół posiada bogaty repertuar na różne okazje, od pieśni pogrzebowych po piosenki biesiadne, kolędy i pastorałki, koncerty niepodległościowe. Chór Melodia jest laureatem różnych nagród i wyróżnień, w tym Nagrody Imienia Władysława Orkana za całokształt działalności.

Oficjalnie pod nazwą Melodia, zespół powstał w 2003 roku, ale w rzeczywistości wszystko zaczęło się na dożynkach w Czernicach pod Opinogórą, wczesną jesienią 1981 r. Bracia Leszczyńscy i Mieczysław Piotrowski występują wspólnie od końca lat 80-tych XX wieku. Wielu członków zespołu śpiewało w chórze kościelnym organisty Jana Krajewskiego.

W latach 90-tych, zespół rozpoczął występy pod kierunkiem Jerzego Szpojankowskiego pod nazwą Rewelersi. Od tego czasu zespół stał się rozpoznawalny nie tylko w okolicach Ciechanowa. Zmieniali się prowadzący, jedni członkowie dołączali, inni z różnych powodów odchodzili, ale zespół cały czas trwa pełen pasji i oddania muzyce.

Jak wspominają członkowie zespołu, muzyka była obecna w ich życiu już od wczesnej młodości. Niektórzy z nich występują na scenie od blisko 50 lat. Przygodę ze śpiewaniem rozpoczynali między innymi od występów w chórze kościelnym, tak jak bracia Mieczysław i Stanisław Leszczyńscy.

Wojciech Kowalski, również posiada długą historię muzyczną, ma doświadczenia związane z nauką śpiewu i muzyką w liceum pedagogicznym w Pułtusku. Po przeprowadzce do Opinogóry, w latach 90-tych śpiewał wspólnie z kolegami w chórze kościelnym, a następnie dołączył do zespołu.

Władysław Wiśniewski jest jednym z młodszych stażem członków zespołu, dołączył około 5 lat temu, po usłyszeniu jego występu na imprezie w Ciechanowie.

Janusz Bober należy do zespołu od roku, dołączył po przejściu na emeryturę. Pomimo, że przygotowanie występów wymaga poświęcenia ogromu czasu i zaangażowania, grupa działa w zgodzie, bez żadnych zgrzytów czy kłótni.

Zespół jest otwarty na przyjmowanie nowych członków, podkreślają jednak, że członkostwo wymaga dyscypliny i poświęcenia. Serdecznie gratulujemy zespołowi Melodia pięknego jubileuszu i składamy życzenia wielu kolejnych udanych lat działalności.

Materiały video z koncertów – Zespołu Melodia:

Zdjęcia i video: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article