VI kwesta Wolontariatu Pamięci na renowację zabytkowych nagrobków

1 listopada 2023 ciechanowskie stowarzyszenie Wolontariat Pamięci po raz szósty zorganizowało zbiórkę pieniędzy na renowację zabytkowych nagrobków osób szczególnie zasłużonych dla ziemi ciechanowskiej. Kwesta prowadzona była na na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Gostkowskiej oraz na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Płońskiej w Ciechanowie.

Inicjatywę objęli patronatem: Akcja Katolicka, ciechanowskie parafie oraz Prezydent Miasta Ciechanów Krzysztof Kosiński, który po raz kolejny dołączył do kwestujących wolontariuszy. Wśród około 200 osób zaangażowanych w kwestowanie, znaleźli się również: samorządowcy, nauczyciele, uczniowie, przedsiębiorcy, dziennikarze, działacze organizacji religijnych, społecznych i kulturalnych.

Krzysztof Kosiński – Prezydent Miasta Ciechanów podczas VI kwesty Wolontariatu Pamięci

Stowarzyszenie Wolontariat Pamięci powstało w 2016 r. jako inicjatywa osób świeckich związanych z Kościołem pod nazwą Społeczny Komitet Wolontariat Pamięci. Pod obecną nazwą działają od 2019 r. Zajmują się renowacją grobów na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Płońskiej w Ciechanowie, w których pochowane są osoby zasłużone dla lokalnej społeczności oraz grobów wybranych ze względu na walory artystyczne i historyczne. Są to groby zapomniane i mocno zniszczone.

Dotychczas dzięki staraniom Stowarzyszenia zostało odnowionych czternaście zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ulicy Płońskiej, w tym założyciela cmentarza ks. Józefa Kwiatkowskiego, bohatera POW Stefana Śmietanki, ks. Wiktora Radzikowkiego, pierwszego ciechanowskiego aptekarza Walentego Wolskiego, Pawła Antoniego Dembowskiego z Przedwojewa, fundatora szkoły w Sokołówku Tomasza Klonowskiego, pierwszego ciechanowskiego fotografa Ludwika Bromirskiego i innych.

Odwiedzający groby swoich bliskich na cmentarzach, chętnie wrzucali datki do puszek. Ludzie rozumieli szczytny cel akcji, a efekty poprzednich zbiórek – odnowione groby na „starym” cmentarzu przy ulicy Płońskiej są coraz bardziej widoczne, cały czas przybywa odnowionych nagrobków.

Stowarzyszenie Wolontariat Pamięci poinformowało, że w tym roku udało się zebrać 21.615,00 zł. Pieniądze przeznaczone będą na odrestaurowanie nagrobka mieszczańsko-rolniczej rodziny Ostrowskich z Ciechanowa, znanej z postawy patriotycznej i zaangażowania społecznego.

Grobowiec rodziny Ostrowskich – stan na dzień 1 listopad 2023 r.

W grobie zostali pochowani:

  • Walenty Ostrowski – urodził się w 1840 r. Wykształcenie pozwoliło mu podjąć pracę urzędnika do pisania Miasta Przasnysza. Ożenił się z Emilią Sułkowską, z którą miał dwóch synów. Zmarł w 1872 w Ciechanowie.
  • Mieczysław Antoni Ostrowski – syn Walentego i Emilii, urodzony  w 1868 r. w Przasnyszu. Po śmierci ojca pozostał z matką w Ciechanowie. Jako dorosły mężczyzna mieszkał w Warszawie i pracował jako pomocnik notariusza. Tam też zmarł w 1905 r.
  • Emilia Ostrowska – po śmierci męża, poślubiła w 1974 r, wdowca, szewca Franciszka Czarneckiego i urodziła jeszcze czworo dzieci. Zmarła w 1929 r. mając 87 lat.

Artystycznie wykonany nagrobek rodziny Ostrowskich zbudowany został z piaskowca około 1905 r. przez firmę L. Pyrowicza z Warszawy.

Dziś mocno uszkodzony, ale dzięki hojności darczyńców podczas tegorocznej oraz przyszłych zbiórek, jest szansa na naprawę oraz przywrócenie mu blasku.

Więcej informacji o rodzinie Ostrowskich możemy poczytać na blogu ciechanowskienotatki.pl – autorem bloga jest bibliotekarka, regionalistka, publicystka – Barbara Bielasta.

Grobowiec rodziny Ostrowskich – stan na dzień 1 listopad 2023 r.

VI Kwesta Wolontariatu Pamięci na renowację zabytkowych nagrobków

 

Zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article