W piątek i sobotę, z 9 na 10 września 2022 roku w ciechanowskiej parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej odbędzie się wydarzenie pasyjne bez precedensu. Po raz pierwszy w parafii, ale i na terenie całego Ciechanowa, będzie można wziąć udział w 24-godzinnym rozważaniu Męki Pańskiej wg Luizy Piccarrety, połączonym z adoracją Najświętszego Sakramentu.
Nabożeństwo organizowane jest przez Wojowników Maryi z Ciechanowa, Płońska, Pułtuska i Sierpca i rozpocznie się w najbliższy piątek o godzinie 16.00 Mszą Świętą w kościele Jana Pawła II przy ulicy Kolbego, a zakończy również Mszą Świętą rozpoczynającą się o godzinie 15.00 w sobotę.
Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie
Grupa ciechanowska Wojowników Maryi jest obecnie na etapie formowania. Współorganizatorami wydarzenia są Wojska Gedeona, Domowy Kościół i Rycerze Jana Pawła II, działający przy parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej. Ogólnie na terenie Polski istnieje około 70 wspólnot Wojowników Maryi. Organizują one 24-godzinną Mękę Pańską w różnych miejscach i o różnym czasie.
Nabożeństwa takie odbyły się między innymi w Pułtusku, Sierpcu, Czerwińsku nad Wisłą i Świętej Wodzie. W roku ubiegłym (2021 r.) 24-godzinne rozważania miały miejsce przykładowo w marcu w Poznaniu, w sierpniu, już po raz drugi w Przemyślu, czy w październiku w sanktuarium w Loretto, zorganizowane przez wspólnotę Wojowników Maryi z Wyszkowa.
Kluczem do zrozumienia idei 24-godzinnego rozważania Męki Pańskiej, jest zapis z „Dzienniczka” siostry Faustyny Kowalskiej, która napisała: jedna godzina rozważania Mojej bolesnej Męki większą zasługę ma, aniżeli cały rok biczowania się aż do krwi. Rozważanie Moich bolesnych ran jest dla ciebie z wielkim pożytkiem, a Mnie sprawia wielką radość.
Całe nabożeństwo pasyjne, połączone z adoracją, opiera się na godzinnych rozważaniach Luizy Piccarrety, tercjarki dominikańskiej, jednej z największych mistyczek XX wieku, której w 1881 roku, kiedy miała 16 lat, objawił się Chrystus. Swoje nadzwyczajne doświadczenia opisała na stronach 36 grubych zeszytów w formie dzienników.
Rozważania nie są suchym opisem wydarzeń, ale mają formę dialogu Luisy z Jezusem. Ona pyta i pociesza Jezusa Chrystusa, a umęczony Syn Boży odpowiada i głosi swoje przesłanie. Ten bardzo dynamiczny tekst czytać będzie małżeństwo. Mąż wcieli się w rolę Jezusa, natomiast żona będzie czytała słowa Luizy Piccarrety.
Proboszcz parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej ks. kan. Jan Jóźwiak, gospodarz wydarzenia informuje, że nabożeństwo rozpocznie się o godzinie 16.00 ale zakończy Mszą Świętą o godzinie 15.00, czyli godzinę wcześniej niż planowano wcześniej, która potrwa do godziny 16.00. Jest to spowodowane względami organizacyjnymi.
Ze względu na warunki atmosferyczne odbędzie się ono wewnątrz kościoła Jana Pawła II, nie na placu przed nim, jak było to planowane. Ksiądz proboszcz zwraca też uwagę na znaczenie 24-godzinnego rozważania Męki Pańskiej oraz korzyści i owoce z niego płynące.
Otóż Jezus zapytany przez Luizę, czym wynagrodzi ludzi czytających „Godziny Męki Pańskiej”, odpowiedział: oni otrzymają jedną duszę za każde słowo, jakie przeczytają, jeśli będą to robili wspólnie ze Mną i w Mojej woli.
Proboszcz podkreślił, że rozważanie Męki Pańskiej ma zatem szczególne znaczenie właśnie teraz, w czasie, kiedy nasz wschodni sąsiad pogrążony jest w wojennej zawierusze wywołanej przez Rosję, kiedy przez pandemię i wojnę warunki życia na całym świecie są trudne, a przyszłość niepewna.
Na koniec ksiądz Jóźwiak gorąco zachęcił wszystkich chętnych do bezpośredniego uczestnictwa, z całymi rodzinami, w 24-godzinnych rozważaniach Męki Pańskiej wraz z adoracją Najświętszego Sakramentu w kościele Jana Pawła II w ciechanowskiej parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej, przy ulicy Maksymiliana M. Kolbe 39.
Dariusz Węcławski