V Sesja Rady Gminy Ciechanów – sprawozdanie z dotychczasowej działalności i zapowiedź dalszych inwestycji

We wtorek 23 lipca 2024 odbyła się V Sesja Rady Gminy Ciechanów. Do najważniejszych punktów porządku obrad należały: wręczenie powołania nowemu dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Gumowie, sprawozdanie z działalności międzysesyjnej Wójta, wypowiedzi i zapytania radnych gminy i sołtysów, podjęcie uchwał Rady Gminy.

Wójt Gminy Ciechanów Stefan Pawłowski podziękował osobom oraz organizacjom, które pomagały w organizacji czerwcowego Pikniku Senioralnego. Podziękowania wręczono również redakcji portalu Ciech24.pl.

Następnie Wójt wręczył powołanie nowo wybranej dyrektor Szkoły Podstawowej im. 11 Pułku Ułanów Legionowych w Gumowie – Iwonie Sapkowskiej, serdecznie jej pogratulował i podkreślił wysokie kompetencje jakimi się wyróżnia. To już kolejna kadencja Iwony Sapkowskiej na stanowisku dyrektora. W dalszej kolejności głos zabrała Iwona Sapkowska.

Iwona Sapkowska – dyrektor Szkoła Podstawowa im. 11 Pułku Ułanów Legionowych w Gumowie:

„To nie jest moja pierwsza kadencja. Pracuję 35 lat, w tym mam 28 lat na stanowisku kierowniczym. Dla jednych dużo, dla drugich nie. Ale obiecuję, że ostatnia, już się więcej ubiegać o stanowisko dyrektora nie będę, chyba że gdzie indziej. W tej gminie już nie. Serdecznie dziękuję Panu Wójtowi i wszystkim, którzy we mnie wierzyli i mnie wspierali.

Dziękuję wszystkim za dobre słowo i liczę na dalszą owocną i dobrą współpracę z organem prowadzącym. Chciałabym jeszcze wszystkich zaprosić do naszej szkoły, żeby pokazać właśnie jakie są efekty pracy całej społeczności szkolnej.”

Stefan Pawłowski – Wójt Gminy Ciechanów i Iwona Sapkowska – dyrektor Szkoła Podstawowa im. 11 Pułku Ułanów Legionowych w Gumowie

Kolejnym punktem sesji było sprawozdanie Wójta z działalności pomiędzy sesjami. Stefan Pawłowski przestawił zarówno podsumowanie dotyczące spraw ogólnych, jak również zrealizowanych inwestycji:

„Z gminy Ciechanów grupa dzieci wyjechała na kolonie. W tym roku dzieci pojechały do Zakopanego. 30 dzieci zakwalifikowanych zostało przez Gminną Komisję Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Narkomanii. 7 osób pojechało indywidualnie. Również 9 uczniów z terenu gminy pojechało z dofinansowaniem KRUS do miejscowości Mikoszewo. Chciałbym nadmienić, że nabór osób przeprowadził Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej we współpracy z dyrektorami poszczególnych szkół.

26 czerwca 2024 r. w gospodarstwie agroturystycznym „U Mirusia” w Babach odbył się Piknik Senioralny. Organizatorem był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i tu wielkie podziękowania dla Pani Kierownik oraz pracowników. Współorganizatorem był Klub Senior+ i tu również kieruję podziękowania Pani Anecie Maruszewskiej – kierownik Klubu Seniora w Gumowie. Jak również dziękuję wszystkim sponsorom oraz osobom zaangażowanym. Była dość liczna reprezentacja radnych, to świadczy, że wspólnie tworzymy tą jedność, wspólnie tworzymy tą samorządność gminy Ciechanów.”

Następnie Wójt opowiedział o planach organizacji Pikniku Patriotycznego w dniu 1 sierpnia 2024 r., we wspomnianym gospodarstwie agroturystycznym w Babach. Piknik będzie poświęcony 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W programie między innymi: krótki rys historyczny tamtych wydarzeń, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, koncert w wykonaniu artystów zespołu Wyspy Dobrej Nadziei. Zespół ten występował już w gminie Ciechanów podczas grudniowego koncertu kolęd i pastorałek. Przewidziany jest również poczęstunek oraz konkurs.

„Uczestnictwo w tego typu spotkaniach, tego typu imprezach, wydarzeniach, które upamiętniają naszych bohaterów jest bardzo istotne” – podkreślał Wójt i zapraszał do propagowania wydarzenia.

Stefan Pawłowski w swoim sprawozdaniu nawiązał do konkursu na dyrektora Szkoły Podstawowej w Gumowie, a następnie przeszedł do inwestycji na terenie gminy, do których należą:

  • podpisanie umów na wykonanie projektu ogólnego planu gminy Ciechanów (kwota za wykonanie projektu to 145 tys. zł),
  • umowy na wykonanie otworu studziennego nr 2a oraz likwidację otworu studziennego nr 2 na terenie gminnego ujęcia wód podziemnych w Chotumiu – ma to na celu poprawienie parametrów tego ujęcia i poprawę w zaopatrzenie w wodę mieszkańców, którzy korzystają z tego ujęcia (wartość inwestycji 175 890 zł),
  • umowa na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla zadania „Budowa sieci wodociągowej i sieci kanalizacyjnej na terenie gminy Ciechanów” – obejmie ona między innymi Kownaty Żędowe, Nużewo, Ropele, Mieszki-Różki, Kargoszyn, Ujazdówek, Niechodzin (wartość zadania 181 425 zł),
  • umowa na projekt chodnika w miejscowości Niestum, ul. Polna,
  • dokumentacja, jak również umowa na sporządzenie projektu i niezbędnej dokumentacji na place zabaw w miejscowościach Ujazdówek i Rzeczki w ramach zadania „Zakup i wyposażenie placów zabaw dla miejscowości Ujazdówek i Rzeczki” – są to zadania w ramach dofinansowania między innymi ze środków Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Samorządów,
  • umowa na wykonanie zadania „Budowa, rozbudowa i modernizacja sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej na terenie gminy Ciechanów” (11 zadań, kwota umowy 1 983 955 zł),
  • przetarg na zakup samochodu osobowego w ramach programu „Mazowsze bez smogu” (kwota dofinansowania z programu to 150 tys., pozostała kwota to środki własne), przy zakupie ważny był wymóg, że musi to być samochód ekologiczny,
  • przetarg na przebudowę drogi Nużewo-Bielin.
  • planowane przetargi na oświetlenie uliczne, na dowóz dzieci do szkół i przetarg na przebudowę drogi Przążewo-Niestum,
  • dokumentacja na modernizację świetlicy w Chruszczewie i na projekt „Błękitny Niestum”, dotyczący stawu w Niestumiu.

Ponadto, w najbliższych dniach będzie ogłoszony przetarg na termomodernizację Szkoły Podstawowej w Chotumiu. Trwa przebudowa garażu OSP Modła, prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Są kontynuowane prace na ul. Chruszczewskiej w Chruszczewie i Kargoszynie. W najbliższym czasie planowany jest remont drogi w Kanigówku.

Po zakończeniu przemówienia Wójta, przyszedł czas na wypowiedzi radnych. Jako pierwsza zabrała głos radna Olga Grzelak Laskowska, która przekazała prośby od mieszkańców miejscowości Gorysze. Dotyczyły one doprecyzowania zakazu wjazdu przy szkole oraz montażu barierki zabezpieczającej przed wtargnięciem uczniów na ulicę. Następnie radna Iwona Muczyńska zapytała o świetlicę w Rykaczewie.

Radny Kamil Studniak prosił w imieniu mieszkańców miejscowości Nowa Wieś o interwencję w postaci naprawy drogi gruntowej, która po ostatnich ulewach została zniszczona i uniemożliwia mieszkańcom dojazd do posesji.

Radny Sebastian Kania podziękował za naprawę ul. Słonecznej i prosił o uregulowanie poboczy na ul. Długiej w Gąskach. Złożył również zapytanie o postęp w realizacji projektu kanalizacji dla całej wsi Gąski oraz o termin przekazania do użytku budynku świetlicy w tej miejscowości.

Rada Małgorzata Czarnecka pytała w imieniu mieszkańców Nużewa o spotkanie informacyjne w sprawie drogi Nużewo-Bielin. Prosiła również o niewyłączanie oświetlenia ulicznego w godzinach nocnych.

Radny Waldemar Chodkowski wspomniał o konsultacjach społecznych w związku z opracowaniem projektu ogólnego planu gminy Ciechanów, zwrócił uwagę na fakt, że opracowane plany ogólne spowodują określenie stref planistycznych i gminne standardy urbanistyczne oraz prosił żeby stosowne wnioski były jak najszybciej dostępne dla mieszkańców. Złożył również wniosek o wykonanie przedsięwzięcia inwestycyjnego oraz remontowego drogi we wsi Rutki-Begny.

Następnym punktem porządku obrad sesji były wypowiedzi sołtysów. Głos zabrał sołtys miejscowości Niestum, który pytał o przedłużenie oświetlenia ulicznego w tej miejscowości w godzinach nocnych.

Kolejno radni przeszli do podjęcia uchwały w sprawie ustanowienia pomników przyrody. Uchwała dotyczy czterech pomników w Pęchcinie. Uchwałę podjęto jednogłośnie.

W dalszej kolejności radni głosowali nad podjęciem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na odpłatne nabycie na rzecz gminy Ciechanów nieruchomości gruntowej w miejscowości Rydzewo. Uchwałę podjęto jednogłośnie.

Kolejna uchwała dotyczyła nadania nazwy ulicy w miejscowości Chruszczewo. Za nadaniem nazwy „ulica Wiśniowa”, głosowali wszyscy obecni radni.

Następnym punktem sesji było podjęcie uchwały w sprawie zmian w wieloletniej prognozie finansowej gminy Ciechanów. Za uchwałą głosowało 12 radnych, 1 wstrzymał się od głosu.

Kolejny punkt sesji dotyczył zmian w uchwale budżetowej gminy na rok 2024. Zmiany te zostały wcześniej omówione na komisjach. Uchwałę podjęto jednogłośnie.

Następnie radni głosowali nad podjęciem uchwały w sprawie przekazania wniosku według właściwości. Wniosek przekazany został przez sołtysa miejscowości Ujazdówek. Za opowiedziało się 10 radnych, 3 wstrzymało się od głosu.

Po zakończeniu głosowania przyszedł czas na wolne wnioski i zapytania radnych. Radny Artur Frączkowski pytał o decyzję o opłacie planistycznej, w związku z przystąpieniem do planu ogólnego. Radna Magdalena Trzaska zwróciła się z interpelacją odnośnie wymiany wiat przystankowych na ul. Osiedlowej oraz Wierzbowej w miejscowości Kargoszyn. Radny Sebastian Kania pytał o zakup działki w sąsiedztwie OSP Gąski.

Następnie Wójt Gminy Ciechanów odpowiedział na pytania i wnioski. Poinformował, że przygotowanie tabliczek dotyczących zakazu wjazdu przy szkole w Goryszach zostało już zlecone. Zapewnił, że wkrótce gmina przystąpi do realizacji projektów dotyczących świetlic wiejskich. Zaproponował spotkanie odnośnie naprawy drogi gruntowej w miejscowości Nowa Wieś. Zapewnił również, że postara się zająć problemem poboczy na ul. Długiej w Gąskach. Poinformował, że prace projektowe dotyczące kanalizacji są już na ukończeniu. Przypomniał o rosnących cenach energii elektrycznej i zapowiedział, że decyzja odnośnie wyłączania oświetlenia zostanie podjęta w czasie przyszłym. Zakup działki dla OSP w Gąskach wymaga wcześniejszej analizy pod względem prawnym. Opłatę planistyczną ustali w przyszłym czasie Rada Gminy.

Na tym Wójt Gminy Ciechanów Stefan Pawłowski zakończył swoją wypowiedź, a następnie Przewodniczący Rady Gminy Karol Makijonko zamknął obrady.

Wypowiedź Iwony Sapkowskiej – dyrektor Szkoły Podstawowej im. 11 Pułku Ułanów Legionowych w Gumowie, Gmina Ciechanów odnośnie planów dotyczących rozwoju szkoły:

„Plany przedstawione zostały w koncepcji funkcjonowania i rozwoju szkoły na konkursie. Inwestycje jakie mogę sama wykonać, to są jakieś malowanie, czy remonty drobne, ale tutaj liczę na dużą współpracę z organem prowadzącym i taką słabą stroną szkoły jest boisko szkolne. Myślę, że tutaj Pan Wójt wesprze naszą szkołę i w ciągu tych 5 lat, kiedy będę miała okazję sprawować funkcję dyrektora ponownie, myślę, że nam się wreszcie uda doprowadzić to boisko szkolne do takiego poziomu, żeby wszyscy mogli korzystać.

Obecnie do szkoły uczęszcza 225 dzieci – 82 w klasach I-III, 86 uczniów klas IV-VIII i 57 dzieci w oddziałach przedszkolnych. Nauczycieli pracuje razem ze mną 31 osób.

Tworzymy harmonogram na cały rok szkolny. Pierwsza uroczystość to uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego, w kwietniu obchodzimy Dzień Patrona, który też ma swoją rangę. Po drodze są też różne inne uroczystości. Nastawiamy się w tym roku szkolnym na organizowanie, jak co roku wielu konkursów, więc również będziemy media zapraszać.

Marzę o boisku wielofunkcyjnym przede wszystkim, bo na razie mamy tylko trawę. Boisko wygląda jak łąką, aczkolwiek oczywiście staramy się dbać, więc jest zadbane. Ale nie mamy skoczni w dal, nie mamy bieżni chociaż miejsce jest, bo mamy w tej chwili dwa boiska – z murawą i asfaltowe i można by zrobić z tego jedną, piękną całość. Niestety na to potrzeba dużych nakładów finansowych. Rozmawialiśmy wstępnie z Panem Wójtem, potrzeba nam około 1 mln zł. Był pisany wniosek z Polskiego Ładu i na tą chwilę nie dostaliśmy dofinansowania, dlatego, że dużo nam tych funduszy potrzeba. Duży budynek, dużo dzieci, jak na warunki wiejskie.”

Podziękowanie jakie otrzymała Redakcja Ciech24.pl od Wójta Gminy Ciechanów – Stefana Pawłowskiego i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ciechanowie – Iwony Łukaszewskiej oraz Anety Maruszewskiej – kierownika Klubu Senior + w Gumowie.

Tekst, zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article