Mimo blisko 20 stopniowego mrozu terytorialsi zdawali egzamin

Wraz z zakończeniem ferii zimowych zakończyło się również 16 – dniowe szkolenie podstawowe u mazowieckich terytorialsów. Ukończyło je 21 ochotników, którzy w niedzielę zdali egzamin końcowy zwany pętlą taktyczną.

Ewakuacja rannego z pola walki, dostarczanie amunicji, reakcja na kontakt czy strzelanie na celność i skupienie to zaledwie niewielka część punktów pętli taktycznej, czyli egzaminu podsumowującego 16 – dniowe szkolenie podstawowe, które w czasie ferii odbyło się w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. RÓJ.

Mimo blisko dwudziestostopniowego mrozu, kandydaci do terytorialnej służby wojskowej w niedzielę już od wczesnych godzin porannych rozpoczęli pierwszą część sprawdzianu, który odbył się na strzelnicy w Czarnotach. Tam zaliczali takie umiejętności jak strzelanie i posługiwanie się bronią, udzielanie pierwszej pomocy rannemu na polu walki czy zakładanie maski na czas.

Druga część pętli odbyła się na placu ćwiczeń taktycznych Targonie i obejmowała kilkukilometrowy marsz ubezpieczony, podczas którego kandydaci na terytorialsów zaliczali poszczególne punkty z zakresu taktyki zielonej, a także ewakuację rannego z pola walki, dostarczanie amunicji pod ostrzałem czy wykonanie okopu.

Łącznie cała pętla taktyczna zawierała 14 punktów, które każdy z uczestników musiał zaliczyć. Razem z uczestnikami szkolenia podstawowego pętlę taktyczną musieli zdać również żołnierze, którzy odbywali 8 – dniowe szkolenie wyrównawcze.

Łącznie do egzaminu podeszły 32 osoby. Najmłodszym okazał się 19 letni mieszkaniec powiatu makowskiego, natomiast najstarszy terytorials to 49 letni kierowca zawodowy z Ostrołęki. Wśród uczestników zimowej edycji szkolenia przeznaczonego dla osób, które wcześniej nie miały styczności z wojskiem było 4 studentów, kilku kierowców, stolarz, farmaceuta czy logistyk. Zwieńczeniem „szesnastki” będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 24 stycznia. Zostań jednym z nas!

5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza przez cały czas prowadzi rekrutację kandydatów do terytorialnej służby wojskowej. Ochotnicy mogą składać wnioski zarówno osobiście w swoich macierzystych Wojskowych Komendach Uzupełnień jak i przez Internet poprzez platformę ePUAP. Szczegóły dotyczące procesu rekrutacyjnego można znaleźć na stronie www.wojsko-polskie.pl/5bot/

Kalendarz szkoleń w 5MBOT, Terminy szkoleń:

19.02 – 06.03.2021
09.04 – 24.04.2021

25.06 – 10.07.2021
20.08 – 04.09.2021

05.11 – 20.11.2021

Aneta SZCZEPANIAK
Rzecznik prasowy 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Previous ArticleNext Article