76. rocznica zamordowania polskich patriotów

Z historii…

76. lat temu w nocy z 16/17 stycznia 1945 r. ostatniej nocy okupacji na terenie Ciechanowa na dziedzińcu Ratusza dokonała się jedna z najtragiczniejszych kart z naszej historii, niemieccy zbrodniarze rozstrzelali kilkudziesięciu znanych i nieznanych polskich patriotów więzionych w podziemiach Ratusza i piwnicach w kamienicy przy ulicy Śląskiej.

Na drugi dzień 17 stycznia 1945 r. nastąpiło wyzwolenie Ciechanowa od okupanta Niemieckiego a rozpoczęła się okupacja przez wojska Sowieckie – ZSRR.

 

Czasy obecne…

Corocznie pod tablicą upamiętniającą ofiary zbrodni zebrali się przedstawiciele lokalnych władz oraz ciechanowskich środowisk społecznych by oddać im hołd i aby pamięć o nich nie zginęła.

Wyrazem pamięci w dniu dzisiejszym 17.01.2021 r. były kwiaty złożone pod tablicą pamiątkową przez reprezentantów władz: Urząd Miasta Ciechanów, Starostwo Powiatowe w Ciechanowie, Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej.

Wartę honorową pełnili uczniowie klas mundurowych z dwóch ciechanowskich szkół – Liceum Ogólnokształcącego PUL im. 11 Pułku Ułanów Legionowych w Ciechanowie oraz I Liceum Ogólnokształcącego Centrum Naukowo-Biznesowego Feniks im. Polskich Spadochroniarzy w Ciechanowie.

W skromnych ze względu na pandemię COVID-19 obchodach pamięci uczestniczył też przedstawiciel Miejskiej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciechanowie Bogdan Tłoczkowski, który zagrał na trąbce „Śpij kolego w ciemnym grobie niech się Polska przyśni Tobie…”, poniżej zdjęcia z dzisiejszego dnia (17.01.2021 r.).

 

Redakcja

Zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article