Szkolenie nowych rekrutów w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

Wraz z rozpoczęciem ferii zimowych w województwie mazowieckim rozpoczęło się szkolenie nowych rekrutów w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Ferie w mundurze wybrało 52 ochotników.

Pierwsze swoje kroki w szeregach 5 Brygady postawili już 10 grudnia 2022r., wówczas odbyło się ich powołanie do służby. W koszarach spędzili tylko 2 dni, podczas których zostali wyposażeni w ekwipunek żołnierza lekkiej piechoty, odbyli niezbędne szkolenia teoretyczne oraz zdali wstępny test sprawności fizycznej. 30 stycznia 2022 r. wrócili by kontynuować szkolenie już na poligonie i wojskowych obiektach szkoleniowych.

Ochotnicy by przystąpić do szkolenia praktycznego musieli zaliczyć sprawdzian wiedzy ze znajomości budowy i obsługi karabinka MSBS Grot. Pozytywne zaliczenie testu pozwoliło im na podejście do szkolenia strzeleckiego, które wczoraj odbyło się na strzelnicy garnizonowej w Kątach Węgierskich. Przyjmowanie postaw strzeleckich, efektywne i bezpieczne posługiwanie się bronią, ładowanie magazynka, składanie i rozkładanie karabinka to oprócz samego strzelania, nieodzowny element szkolenia strzeleckiego. Nie dla wszystkich nowych terytorialsów było to pierwsze strzelanie, ponieważ są wśród nich także instruktorzy strzelectwa.

Szkolenie podstawowe odbywające się w czasie ferii zimowych przyciągnęło ochotników z 12 powiatów północnego Mazowsza oraz prawobrzeżnej Warszawy. Wśród 52 nowych adeptów żołnierskiego rzemiosła jest 2 nauczycieli i aż 18 uczniów i studentów, którzy postanowili wykorzystać zimową przerwę w nauce na odbycie przeszkolenia wojskowego.

Szkolenie w ramach projektu Ferie w WOT nie różni się programem szkolenia od tradycyjnych szkoleń podstawowych, a jedynie terminem jego realizacji dostosowanym do przerw w nauce pełnoletnich uczniów i studentów. Pozwala to na możliwość przeszkolenia wojskowego bez konieczności rezygnacji ze szkoły czy studiów.

Najbliższe powołanie ochotników do terytorialnej służby wojskowej odbędzie się 25 lutego 2022 r. i zakończy się przysięgą wojskową 13 marca 2022 r. Osoby zainteresowane służbą w 5 MBOT mogą przez cały czas składać wnioski o powołanie do służby.

Aneta SZCZEPANIAK
5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Previous ArticleNext Article