70-Lecie Ciechanowskiego Pogotowia Ratunkowego

W dniu 2 grudnia 2019r. w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie odbyła się uroczystość poświęcona 70-leciu Pogotowia Ratunkowego Ratownictwa Medycznego w Ciechanowie.

Spotkanie otworzył Dyrektor Szpitala Pan Andrzej Kamasa który przywitał przybyłych gości: Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika, Annę Cicholską poseł na Sejm, Konrada Wojnarowskiego radnego Sejmiku województwa mazowieckiego, Stanisława Kęsika wicestarostę ciechanowskiego, Adriannę Saganek sekretarza miasta Ciechanów, Łukasza Kapczyńskiego burmistrza Miasta i Gminy Glinojeck, Romana Kurka kierownika i Wiesławę Wojdowską z Delegatury w Ciechanowskiego Mazowieckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Wiesławę Krawczyk dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Ciechanowie i wiceprzewodniczącą Rady Społecznej, przedstawicieli Państwowej Uczelni Zawodowej prof. Leszka Zygnera, dr Bożenę Ostrowską, dr Małgorzatę Zagrobę, Ewę Wiśniewską, Grzegorza Zgorzelskiego, członków Rady Społecznej: Dariusza Szczygielskiego, Elżbietę Latko, Józefa Kalińskiego, płk Andrzeja Wasilewskiego – dowódcę V Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Krzysztofa Futymę z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ciechanowie, Jarosława Nowosielskiego – komendanta Powiatowego Straży Pożarnej, Zbigniewa Andresa – I zastępcę komendanta Policji w Ciechanowie, Małgorzatę Niestępską prezesa PEC, Łukasza Lewandowskiego prezesa TBS, Marcina Burchackiego prezesa ZWiK, Izabelę Kierską dyrektora Zespołu Medycznych Szkół Policealnych, Grażynę Brzezińską dyrektora Biblioteki Pedagogicznej, Komana Kochanowicza dyrektora Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, byłych kierowników Zakładu Pomocy Doraźnej Pana dr Krzysztofa Antoniaka, dr Pawła Szewczyka, dr Tomasza Obojskiego, dr Tomasza Filipskiego, Bożenę Czyżewską, siostrę dr Bogdana Zbyszyńskiego Ewę Zbyszyńską, wszystkich pracowników Zakładu Pomocy Doraźnej oraz wszystkich pracowników Szpitala.

Dyrektor Andrzej Kamasa bardzo serdecznie podziękował Kadrze Zespołów Ratownictwa Medycznego, kadrze Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych za codzienny trud, za poświęcenie, które są nieodzownym elementem ich służby.

Następnie Pan Marek Łęgowski i Sławomir Ropelewski pięknie przedstawili historię 70 lat Ratownictwa Medycznego w Ciechanowie i powiecie ciechanowskim.

„Jest rok 1949 r. Ciechanów pomału otrząsa się z okropności II wojny Światowej i z inicjatywy Polskiego Czerwonego Krzyża i dyrektora Szpitala Karola Szwanke powstaje Pogotowie Ratunkowe. Jego pierwszy kierownikiem był Tadeusz Kuszyńki. Pierwsze karetki bazowały na samochodach Skodach 1100, a pierwszy udokumentowany wyjazd miał miejsce 1 lipca 1949 r. do wypadku drogowego do którego doszło na przejeździe kolejowym w Gąsocinie.

Baza samochodowa rozwijała się, lata 60-te to już sanitarki na bazie Warszawy i Nysy. W latach 70-tych a dokładnie w roku 1973 r. Pogotowie Ratunkowe integruje się ze Szpitalem w Ciechanowie, powstaje Dział Pomocy Doraźnej i Przyjęć przy ulicy Sienkiewicza, rok później w roku 1974r. przy ulicy Wyzwolenia powstaje Rejonowa Kolumna Transportu Sanitarnego, w tym też okresie przemysł motoryzacyjny Polski Ludowej zasila Pogotowia w całym kraju w samochody Fiat 125P. Mija dziesięć lat jest rok 1985 r.

Dział Pomocy Doraźnej i Przyjęć przenosi się wraz z całym Szpitalem do nowej siedziby przy ulicy Powstańców Wielkopolskich w której z małymi przerwami funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Po mimo upływu czasu nadal podstawowym Ambulansem Pogotowia Ratunkowego jest nieśmiertelny Fiat 125P. Jeżeli używając nomenklatury medycznej, jeżeli Pogotowie Ratunkowe to żywy organizm to mózgiem tego tworu jest dyspozytornia-nazywana kiedyś biurem wezwań, te pielęgniarki dyspozytorki prze wiele lat stały na pierwszej linii frontu walki o ludzie życie, sprawnie organizując pracę Pogotowia Ratunkowego.

Początek lat 90-tych to koniec pewnej epoki, nie tylko ustrojowej, opiera się o ikonę polskiej motoryzacji Polonez Cargo Ambulans na następną dekadę podstawowy środek transportu Pogotowia Ratunkowego. Mija kolejne 10lat Pogotowie opuszcza rodzinny dom i udaje się na tułaczkę, najpierw jest to budynek przy ulicy Zagumiennej, następnie krótka ale owocna współpraca i wspólna siedziba z Państwową Strażą Pożarną przy ulicy Płockiej.

W tym czasie już dysponujemy Ambulansami Mercedes Sprinter, Renault Master i Fiat Ducato, po kilku latach wracamy do macierzy, znów siedzibą Zakładu Pomocy Doraźnej jest Szpital przy ulicy Powstańców Wielkopolskich, siedziba stara ale za to wyposażona w najnowsze Ambulanse. Nowy tabor samochodowy a co za tym idzie nowoczesne zaplecze dla załóg karetek, to konsekwentna wizja realizowana przez kolejnych dyrektorów Szpitala. Pamiętamy o tych którzy przez wiele lat współpracowali z naszym pogotowiem, ale także pamiętamy o tych którzy odeszli na zawsze, Cześć Ich Pamięci”.

Pan Marek Łęgowski podkreślił, że załoga Zakładu Pomocy Doraźnej nie tylko uczestniczy w zespołach wyjazdowych, bierze również udział w chwilach ważnych dla całego kraju, uczestniczy w życiu Szpitala, wystawia poczet sztandarowy, reprezentuje Szpital w uroczystościach państwowych.

Kolejno głos zabrał Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik, który przyłączył się do podziękowań i do gratulacji oraz podkreślił jak ważna jest praca i służba ratowników. Podziękował jeszcze raz wszystkim ratownikom, również tym którzy pełnią służbę jak dyspozytorzy.

Następnie wręczył na ręce kierownika Oddziału Pomocy Doraźnej Pogotowia Ratunkowego medal pamiątkowy Pro Masovia, natomiast dyplomy uznania z podziękowaniem za wieloletnią, rzetelną i pełną poświęcenia pracę otrzymali: Tomasz Budniak, Marcin Rutkowski, Bogdan Mańkowski, Tomasz Berke, Michał Stefański, Łukasz Szymkowski, Mirosław Lubczyński, Mariusz Jankowski, Jerzy Wiśniewski, Szczepan Sychowski, Marek Łęgowski, Grzegorz Morawski, Grzegorz Sieklucki, Leszek Czajkowski, Krzysztof Wierzbowski, Szymon Lewierowski, Jolanta Penkala, dr Krzysztof Antoniak, dr Damian Borecki, dr Jarosław Sawicki, dr Teresa Olczak, dr Krzysztof Kozakiewicz, Krzysztof Malinowski, Andrzej Kamasa.

W dniu jubileuszu ciechanowskiego pogotowia dyrektor Andrzej Kamasa dokonał odsłonięcia portretów dr Bogdana Zbyszyńskiego i dr Edwarda Chrostka.

Tekst i zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article