W sobotę 9 grudnia 2023 w auli Państwowej Akademii Nauk Stosowanych odbyła się 8. edycja ciechanowskiego dyktanda o pióro prof. J. Bralczyka. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Miasta Ciechanów oraz Społeczne Towarzystwo Oświatowe – Koło Terenowe Nr 76 w Ciechanowie, przy wsparciu ze strony polonistów miejskich szkół podstawowych. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Ciechanów Krzysztof Kosiński, który również kolejny raz wziął udział w dyktandzie.
W dyktandzie jak co roku rywalizowali mieszkańcy Ciechanowa, wśród których znaleźli się m.in. uczniowie, studenci, dziennikarze, nauczyciele i urzędnicy. Do tegorocznej edycji zgłosiło się 120 osób. Tekst podyktował aktor Artur Barciś.
Zwycięzcy, którzy wykazali się najlepszą wiedzą z zakresu ortografii i interpunkcji otrzymali atrakcyjne nagrody.
Wyniki:
- MISTRZ ORTOGRAFII i zwyciężczyni w KATEGORII OTWARTEJ: Katarzyna Bugaj – 99 pkt.
- KATEGORIA „UCZNIOWIE I STUDENCI”: Magdalena Oczek – 96 pkt.
- KATEGORIA „URZĘDNICY/DZIENNIKARZE/NAUCZYCIELE”: Magdalena Weiss – 97 pkt.
Agata Korzeniowska – autor tekstu dyktanda
Tekst przygotowała Agata Korzeniowska, polonistka i wicedyrektor szkoły Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Ciechanowie, która skomentowała imprezę następującymi słowami: „Jestem pozytywnie zaskoczona tym poziomem, sprawdziłam kilka prac, kilka zweryfikowałam i one z roku na rok, są naprawdę coraz lepsze. Początkowo bywały bardzo różne, w tej chwili jest mocno wyrównany poziom, musimy kilkakrotnie przeczytać najlepsze prace, żeby niczego nie przeoczyć i sprawiedliwie wydać werdykt.”
Następnie nawiązała do tematyki dyktanda: „Zawsze jest jakaś okoliczność, albo osoba lektora, albo osoba prowadzącego. Tak się złożyło, że to była osoba patrona. Przyjemny temat bo prof. Bralczyk jest mocno związany z Ciechanowem, bardzo się udziela, bierze udział w uroczystościach. Honorowe Obywatelstwo jest to bardzo trafiony pomysł by profesora tak uhonorować.
W związku z tą uroczystością dużo o honorze, dużo ortogramów związanych z „h”, „ch”, ale też jak zwykle z pisownią łączną, rozdzielną i zwrotami pochodzenia francuskiego. Jestem pod wrażeniem, bo zdarzało się, że obydwa zwroty „crème de la crème” i „chapeau bas” były napisane bez zarzutu, z akcentami, nawet kreseczka w dobrą stronę.”
Katarzyna Bugaj – zdobywając tytuł „Mistrza Ortografii”
Kategorię otwartą zwyciężyła po raz kolejny Katarzyna Bugaj, zdobywając tytuł „Mistrza Ortografii”. „Bardzo się cieszę, że udało mi się ponownie zwyciężyć, ponieważ nie jest to moja pierwsza wygrana w Ciechanowskim Dyktandzie. Biorę udział od samego początku. Jest to moja tradycja. Polecam każdemu tę zabawę.” – mówiła zwyciężczyni.
Artur Barciś – aktor, podyktował tekst dyktanda
Imprezę skomentował również lektor – aktor Artur Barciś: „To jest wspaniałe, że takie imprezy się organizuje, ponieważ my Polacy coraz gorzej mówimy po polsku. Przykład idzie od polityków, ale też czasami od księdza z ambony. Również nauczyciele mówią czasem źle po polsku. Ja jestem tym, który zwraca uwagę i uważam, że jeżeli jestem człowiekiem, który pracuje w kulturze, to o tę kulturę, również języka polskiego, trzeba dbać. Mamy tak piękny język, tak trudny dla cudzoziemców i okazuję się, że również dla nas trudny. Ale wystarczy się troszeczkę przyłożyć i cieszyć się pięknem polskiego języka. Więc takie imprezy są bardzo potrzebne.
Nie było zbyt trudne to dyktando. Tak mi się wydaje, podejrzewam, że ja miałbym pewne problemy, gdybym miał sam je napisać, ale czytałem już dużo trudniejsze dyktanda. Mam nadzieję, że wiele osób napisze bezbłędnie.”
Nagrodzeni w różnych kategoriach
Tematyka dyktanda nawiązywała do nadania prof. Jerzemu Bralczykowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Ciechanów. Poniżej jego treść:
Grudniowy miniwykład o maksisprawie honoru
Honor to poważny temat, żadne tam – chciałoby się rzec – heheszki. Słowo ma potencjał, a jaki przepotężny wachlarz znaczeń! Z historii idei honoru wyłania się niezachwiana wiara w zasady moralne i niekwestionowany prestiż. Mimo upływu wieków rolę życiowego drogowskazu doskonale może wszak odgrywać moralny kodeks wzorowany na ponadczasowym etosie japońskich samurajów.
Honor to także hojność w okazywaniu grzeczności, co przeciwstawia go chuligaństwu i rozhulanemu chamstwu. Przykłady niehonorowych postaw można by mnożyć: dyshonorem jest między innymi niebranie odpowiedzialności za błędy czy niebłahe uchybienia. Za hańbę uważano niegdyś spoufalanie się z ludźmi nie najwyższego stanu. Honor w znaczeniu karty starszej od dziesiątki to może nie najpopularniejsze, ale też warte odnotowania użycie pojęcia. Zachowaniami honorowymi są niewątpliwie odwaga i unikanie niedyskrecji, niehonorowymi natomiast tchórzostwo i plotkarstwo.
Na koniec crème de la crème naszego spotkania: mamy honor gratulować Szanownemu Patronowi naszego dyktanda nowo nabytego Honorowego Obywatelstwa Gminy Miejskiej Ciechanów. Chapeau bas, Panie Profesorze!
Tekst, zdjęcia: ciech24.pl