Ciechanów – 81 rocznica wybuchu II Wojny Światowej.

W dniu dzisiejszym 01.09.2020r. na cmentarzu komunalnym w Ciechanowie, przy Kwaterze Wojska Polskiego i Ofiar Terroru mieszkańcy Ziemi Ciechanowskiej wzięli udział w odprawianej Mszy Świętej za wszystkie ofiary II Wojny Światowej. Po wspólnej modlitwie złożyli kwiaty – oddając pamięć poległym żołnierzom i ofiarom agresji Niemiec na Polskę w 1939r. Organizatorami uroczystości byli: Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Prezydent Miasta Ciechanów, ZHP Hufiec Ciechanów a muzyczną oprawę zapewniła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciechanowie.

Pamięć o tych krwawych wydarzeniach jakie spotkały naszą ojczyznę 81 lat temu. 1 września każdemu Polakowi kojarzy się z agresją Niemiec na Polskę, która zapoczątkowała IV rozbiór Polski a potem bardzo długie lata komunizmu. Agresorami na naszą ojczyznę byli: Niemcy, Słowacja, Rosja, Ukraina, Litwa.

Krótkie kalendarium IV rozbioru Polski:
1 wrzesień 1939r. – Niemcy atakują Polskę.
2 wrzesień 1939r. – Niemcy i Słowacja atakują Polskę. Wojska Słowackie zajmują ok. 770km² terytorium Polski.
12 wrzesień 1939r. – Oddział Ukrainy razem z Niemcami atakuje Lwów, później rozpoczynają się ludobójstwa na Wołyniu.
17 wrzesień 1939r. – Rosja atakuje Polskę.
28 październik 1939r. – Wileńszczyzna została przekazana przez władze sowieckie Litwie, która dokonała aneksji Polskich terenów.

Zdjęcia z uroczystości w dniu 01.09.2020r. – cmentarz komunalny w Ciechanowie

Zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article