12 listopada 2023 w Oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze odbył się patriotyczny Koncert Niedzielny nr 624 pt. „Jeszcze nie zginęła! Chopin, Paderewski, Wieniawski…”. Po koncercie odbył się wernisaż wystawy czasowej “Fredro w porcelanie”, organizowanej w ramach obchodów Roku Aleksandra Fredry.
Program koncertu, na który składały się kompozycje wielkich, polskich kompozytorów zaprezentowali: Anna Mikołajczyk – sopran, Kamila Wąsik-Janiak – skrzypce, Wojciech Świętoński – fortepian.
Anna Mikołajczyk – Niewiedział – wieloletnia solistka Warszawskiej Opery Kameralnej, Opery Bałtyckiej czy Opery Wrocławskiej, gdzie zaśpiewała wiele pierwszoplanowych ról, między innymi w operach Mozarta, Czajkowskiego, Verdiego czy Strawińskiego. W 2023 roku uzyskała tytuł profesora sztuki.
Dużo miejsca w swojej działalności koncertowej poświęca muzyce oratoryjno – kantatowej i kameralnej. Jest szczególnie ceniona w kręgu muzyki dawnej, z którą związany jest debiut artystyczny śpiewaczki. W dorobku artystki znajdują się występy na deskach światowych scen, w towarzystwie wybitnych muzyków i dyrygentów. Z dumą propaguje dorobek polskich kompozytorów wszystkich epok.
Kamila Wąsik – Janiak – skrzypaczka; solistka i kameralistka, pedagog. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Studia uwieńczone dyplomem z wyróżnieniem ukończyła w klasie prof. Romana Lasockiego otrzymując Medal Magna cum Laude za wybitne osiągnięcia dla najlepszego absolwenta UMFC (2010).
W roku 2018 uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych. W Polsce koncertowała z orkiestrami większości filharmonii, w tym orkiestrą Filharmonii Narodowej i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Jako solistka współpracowała z wieloma wybitnymi dyrygentami takimi jak: Mirosław Jacek Błaszczyk, Tomasz Bugaj, Czesław Grabowski, Michał Klauza, Wojciech Michniewski, Marek Pijarowski, Wojciech Rajski, Zygmunt Rychert czy Jerzy Salwarowski.
Artystka dokonała wielu światowych prawykonań utworów koncertujących, kameralnych i solowych prezentując te dzieła zarówno na scenach polskich jak i za granicą. Od 2015 roku jest członkiem zespołu Hashtag Ensemble specjalizującego się w wykonawstwie muzyki najnowszej.
Wojciech Świętoński – pianista, kameralista, doktor sztuki. Członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. Artysta współpracujący Filharmonii Narodowej. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Twórca i dyrektor artystyczny cyklu koncertów „Chwile ulotne” w Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalla (2008).
Kameralistykę fortepianową studiował pod kierunkiem prof. Jerzego Marchwińskiego. Ukończył dwuletni Staż Artystyczny w zakresie wykonawstwa muzyki kameralnej (2010) oraz II i III edycję Podyplomowego Międzywydziałowego Studium Pieśni (2012,2013) na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. W roku 2019 uzyskał stopień doktora sztuki.
W programie koncertu znalazły się następujące utwory:
- Fryderyk Chopin: Polonez As-dur op. 53, Walce op. 64: Des-dur, cis-moll, Scherzo b-moll op. 31,
- Ignacy Jan Paderewski: Pieśni na głos i fortepian op. 7 (1882-1885), słowa: Adam Asnyk: Gdy ostatnia róża zwiędła, Siwy koniu, Szumi w gaju brzezina,
- Ignacy Jan Paderewski: Pieśni na głos i fortepian op. 18 (1887-1893), słowa: Adam Mickiewicz: Polały się łzy, Piosnka dudarza, Nas wodą wielką i czystą, Tylem wytrwał, Gdybym się zmienił,
- Emil Młynarski: Mazur,
- Henryk Wieniawski: Kujawiak, Legenda op. 17, Polonez koncertowy D-dur.
Aldona Łyszkowska – Kierownik Działu Wydawnictw, Edukacji i Promocji, Kustosz w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze i muzycy
Wernisaż wystawy czasowej “Fredro w porcelanie”.
Kolejnym wydarzeniem tej niedzieli był wernisaż wystawy czasowej “Fredro w porcelanie”. Wystawa powstała w ramach obchodów Roku Aleksandra Fredry, ogłoszonego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z okazji 230. rocznicy urodzin pisarza.
Monika Salamon-Miłoboszewska – dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze i artyści
Monika Salamon-Miłoboszewska – dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
„Fredro w Muzeum Romantyzmu, w roku 230. rocznicy urodzin wielkiego komediopisarza epoki romantyzm to rzecz naturalna i obowiązkowa. Jest to nasze kolejne działanie, które wpisuje się w obchody roku Aleksandra Fredry. Po majowym teatrze w plenerze „Damy i huzary”, po listopadowym konkursie poezji romantycznej, przyszła kolej na wystawę „Fredro w porcelanie” ze zbiorów Muzeum Literatury oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Należy również dodać, że biogram Aleksandra Fredry wpisuje się w obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości bo przecież Aleksander Fredro i słowem i czynem pokazywał, że jest patriotą. Żołnierz wojsk Księstwa Warszawskiego, a także wspomagający walczących o wolność słowem. Należałoby wspomnieć wiersze, które pisał o tematyce patriotycznej” – mówiła Monika Salamon-Miłoboszewska – dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.
Monika Salamon-Miłoboszewska – dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze i prof Agnieszka Cieślińska – Kawecka w tle wystawa „Fredro w porcelanie”
Organizatorzy wystawy „Fredro w porcelanie” to Muzeum Literatury oraz Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie Pracownia Interdyscyplinarnych Technik Plastycznych pod kierunkiem prof. Agnieszki Cieślińskiej-Kaweckiej. Ich przedstawiciele byli obecni na otwarciu wystawy w Opinogórze.
Leszek Nowaliński – Kierownik Działu Sztuki, Kustosz w Muzeum Romantyzmu
Aleksander Fredro (1793-1876) to jeden z najwybitniejszych polskich komediopisarzy, bajkopisarzy, pamiętnikarzy, a także poeta i żołnierz kampanii napoleońskich. Był adiutantem Napoleona Bonaparte i napisał „Trzy po trzy. Pamiętniki z wojen napoleońskich”. Ale znany jest przede wszystkim z „Zemsty” i innych komedii. Ekspozycja w nietypowej, artystycznej formie przedstawia jego barwną postać i twórczość.
„Wystawa została zorganizowana wspólnie z ASP, a Muzeum Literatury uzupełniło ją o samą porcelanę. Chciało pokazać jak powstawała, gdzie powstawała, stąd pierwsza część wystawy jest poświęcona powstawaniu i pokazane jest kilka eksponatów ze zbiorów Muzeum Literatury związanych z kolekcjonerami, a przede wszystkim ze znanymi pisarzami i poetami.” – mówił Leszek Nowaliński – Kierownik Działu Sztuki, Kustosz w Muzeum Romantyzmu.
prof. Agnieszka Cieślińska – Kawecka
prof Agnieszka Cieślińska – Kawecka i artyści
Opowiedziała o szczegółach przygotowanej wystawy. Znalazły się na niej zarówno XIX-wieczne obiekty, ale również kilkadziesiąt porcelanowych obiektów, stworzonych przez studentów, doktorantów inspirowanych biografią i cytatami z utworów Fredry. Wiele z nich ma eksperymentalny charakter i mieści się na styku dwóch dziedzin: grafiki i ceramiki, wskutek odtworzenia historycznej techniki transferu grafik na porcelanę. Technika ta została wynaleziona w XVIII wieku we Włoszech, a następnie spopularyzowana w manufakturach angielskich.
Jednym z innowatorów w tej dziedzinie był John Sadler, grafik, który obserwując dzieci przyklejające papier do ceramiki, zauważył, że to samo działanie można zastosować w technologii ozdabiania porcelany. Stworzył metodę wykorzystującą matryce graficzne jako nośnik obrazu, co pozwalało przygotować większą liczbę dekoracji do wypału porcelany. Dzięki temu angielskie manufaktury mogły zaoferować klientom bardziej masową, a zarazem zróżnicowaną ofertę.
Współczesnym artystycznym obiektom, towarzyszą eksponaty ze zbiorów Muzeum Literatury. Znalazły się wśród nich pamiątki związane z Aleksandrem Fredrą i jego epoką, jak i takie, które należały do innych polskich pisarzy i poetów: Adama Mickiewicza, Juliana Tuwima, Leopolda Staffa, Michała Choromańskiego czy Jerzego Andrzejewskiego. Wystawę można oglądać we Dworze Krasińskich – Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Górnej.
Zapowiedzi kolejnych wydarzeń:
- 19 listopad 2023 (niedziela) – Rodzinna Niedziela w Muzeum. Koncert w ramach Smykofonii „Ile słodyczy ma swing?”. Warsztaty artystyczne śladami Norwida.
- 26 listopad 2023 (niedziela) – Salonik Elizy godz. 15.00 – 17.00. Zapraszamy na 36. spotkanie w Saloniku Elizy. Gościem spotkania będzie Andrzej Kruszewicz – dyrektor warszawskiego ZOO, lekarz weterynarii, światowej sławy ornitolog. Prowadzenie: Zofia Humięcka. Muzycznie spotkanie uświetni Koncert pt. „Zapomniana romantyczna polska muzyka fortepianowa na 4 ręce” w wykonaniu Hanny Holeksy i Anny Liszewskiej, zrealizowany jest w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- 10 grudzień 2023 (niedziela) – koncert 625 „Kolędy, pastorałki i pieśni bożonarodzeniowe”. Chór Kameralny Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego.
– więcej wydarzeń na stronie Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Górnej
Zdjęcia, tekst: Ciech24.pl
Źródło: Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Górnej