W piątek, 16 maja 2025 roku, w Gąsocinie miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Tego dnia odbył się Powiatowy Dzień Strażaka połączony z jubileuszem 100-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Gąsocinie. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gąsocinie, a zakończyły odsłonięciem pamiątkowej tablicy. Były awanse, odznaczenia, wspomnienia i symboliczne gesty, które podkreśliły wagę służby strażackiej dla całego regionu.
Podczas mszy świętej w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gąsocinie homilię wygłosił ks. kanonik Andrzej Zakrzewski – diecezjalny kapelan strażaków. W swoim kazaniu nawiązał do setnej rocznicy powstania jednostki OSP Gąsocin, podkreślając, że jubileusz to nie tylko powód do świętowania, ale także do refleksji nad przeszłością i przyszłością strażackiej służby: „To okazja, by zatrzymać się i podziękować tym, którzy przed stu laty mieli odwagę, by mimo przeciwności stworzyć miejsce, które niesie pomoc” – mówił.
Kapłan podkreślił, że posługa strażacka to nie tylko sprawność fizyczna, ale przede wszystkim postawa oparta na wartościach chrześcijańskich i gotowości do bezinteresownego poświęcenia: „Nie ma znaczenia, czy ktoś jest strażakiem zawodowym, czy ochotnikiem. Wszyscy mają jeden cel: służyć człowiekowi w potrzebie” – zaznaczył.
W nawiązaniu do słów Chrystusa przypomniał, że strażacy często ratują osoby zupełnie sobie obce, co jest najwyższym wyrazem miłości bliźniego: „Nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. A strażak bardzo często ratuje kogoś, kogo w ogóle nie zna”.
Ks. kanonik zachęcał również do jedności i wspólnotowego działania, przywołując obraz muru złożonego z wielu cegieł: „Jeden człowiek to tylko cegła. Ale wiele cegieł połączonych razem tworzy mur – mocny, trwały, zdolny unieść ciężar”. Wspomniał także o szczególnej roli remizy jako miejsca nie tylko ćwiczeń i gotowości do akcji, ale przede wszystkim budowania relacji i ducha braterstwa: „Remiza strażacka to jedno z tych rzadkich miejsc, gdzie przetrwał duch wspólnoty. Gdzie ludzie wciąż potrafią być razem – nie przeciw sobie, ale dla siebie”.
Na zakończenie ks. Zakrzewski wyraził wdzięczność druhom z OSP Gąsocin i całego powiatu ciechanowskiego, dodając: „Strażak to nie ktoś, kto czeka na medale i pochwały. To człowiek, który po prostu okazuje innym miłość – i to jest najważniejsze”.
Uroczystość w hali sportowej w Gąsocinie rozpoczęła się od oficjalnego powitania gości przez bryg. mgr. inż. Tomasza Gajewskiego – Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie. Komendant serdecznie powitał wszystkich zebranych, w tym licznie przybyłych gości honorowych. Wśród nich znaleźli się m.in. nadbryg. Artur Gonera – Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, Jan Andrzej Kaluszkiewicz – Starosta Powiatu Ciechanowskiego, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z całego powiatu oraz lokalna społeczność.
W swoim wystąpieniu bryg. Gajewski podkreślił podwójny charakter wydarzenia – jako święta całej społeczności strażackiej oraz jubileuszu 100-lecia jednostki OSP Gąsocin: „Dziś z dumą obchodzimy Powiatowy Dzień Strażaka oraz jubileusz powstania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Gąsocinie – jednostki z tradycjami sięgającymi czterech pokoleń druhów” – mówił.
Komendant zwrócił uwagę na znaczenie obchodów, które są dla strażaków nie tylko powodem do dumy, ale i chwilą refleksji nad wartością służby: „To jedna z tych uroczystości, gdy stojąc w galowych mundurach, z podwyższonym pulsem i szybszym biciem serca, godnie reprezentujemy straż pożarną. Wielu z was odbierze dziś odznaczenia, wyróżnienia i awanse – to zasłużone wyrazy uznania” – zaznaczył.
W dalszej części przemówienia bryg. Gajewski podkreślił profesjonalizm strażaków z powiatu ciechanowskiego oraz ich aktywny udział w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, który w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia: „System ten rozwijany jest od trzech dekad, aby skutecznie odpowiadać na wyzwania i zagrożenia. Dziś możemy z dumą powiedzieć, że się sprawdza – dzięki waszemu zaangażowaniu i gotowości”.
Zaznaczył również znaczący postęp w doposażeniu jednostek – zarówno PSP, jak i OSP – możliwy dzięki wsparciu ze strony rządu, samorządów i środków unijnych: „Dzięki wspólnym staraniom w ostatnim roku jednostki OSP w naszym powiecie wzbogaciły się o sześć nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych. Średni wiek pojazdów średnich i ciężkich spadł poniżej 10 lat i z satysfakcją przyznaję, że ta wartość rokrocznie się obniża”.
Komendant wspomniał także o zakupie nowego pojazdu specjalistycznego typu ATV dla Komendy Powiatowej PSP w Ciechanowie, który służyć będzie do działań w trudnym terenie: „W imieniu całej ciechanowskiej braci strażackiej dziękuję wszystkim, którzy wspierają inwestycje i wzmacniają nasz potencjał ratowniczy” – dodał.
Szczególne słowa uznania skierował do druhów z OSP Gąsocin: „Wasza jednostka nie tylko kontynuuje dzieło założycieli, ale stale się rozwija. Gratuluję jubileuszu i dziękuję za profesjonalizm, gotowość i życzliwą atmosferę w waszych szeregach. Wasza praca zasługuje na najwyższy szacunek”.
Na zakończenie wystąpienia złożył gratulacje wszystkim wyróżnionym i odznaczonym, życząc im dalszych sukcesów oraz zdrowia i wytrwałości w służbie: „Służba to przynależność, odpowiedzialność i poświęcenie – cechy, które każdego dnia wcielacie w życie”.
W kolejnym punkcie uroczystości druh Krzysztof Jaskułowski, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Gąsocinie, przedstawił rys historyczny jednostki, która w 2025 roku obchodzi jubileusz 100-lecia działalności. Przypomniał początki formacji sięgające 1925 roku, kiedy to z inicjatywy Bolesława Żakowskiego powstała lokalna straż ochotnicza, oraz kolejne dekady rozwoju – od pierwszych ręcznych sikawek i remizy, przez działalność konspiracyjną w czasie wojny, aż po włączenie jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w 1997 roku. Wspomniał także o sukcesach drużyn sportowo-pożarniczych, licznych inwestycjach sprzętowych i modernizacji infrastruktury. Zwieńczeniem stulecia było pozyskanie nowego ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego oraz rozwój młodzieżowej drużyny pożarniczej
W trakcie uroczystości wręczono liczne odznaczenia, awanse i wyróżnienia. Dekoracji dokonali: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Artur Gonera, Komendant Powiatowy PSP w Ciechanowie bryg. Tomasz Gajewski, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Ciechanowie druh Adam Piotr Budek oraz Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Ciechanowie druh Janusz Lazarski.
Złoty Znak Związku OSP RP otrzymał druh Józef Klimkiewicz. Medalami Honorowymi im. Bolesława Chomicza uhonorowani zostali druhowie Jan Grzegorz Prusiński i Bogdan Benedykt Ostrowski. Złote Medale „Za Zasługi dla Pożarnictwa” odebrali druhowie: Tomasz Krakowski, Jacek Piekutowski, Artur Wierzchowski, Rafał Włodkowski, Adam Piotr Budek, Piotr Leśniewski i Krzysztof Wierzchowski. Srebrne Medale „Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali: bryg. Piotr Kwasiborski, st. sekc. Marlena Kulesza-Jurzyk, Arkadiusz Łucjan, Rafał Podlasiński, Teresa Wierzchowska i Joanna Pszczółkowska. Brązowymi medalami uhonorowani zostali: Krzysztof Krakowski, Mariusz Milewski, Patryk Włodkowski, Lidia Jaskułowska, Anna Kalinowska i Joanna Pszczółkowska.
Srebrną Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” otrzymał asp. sztab. Adam Wiśniewski, a Brązową Odznakę – druh Piotr Czyżyk. Odznaką Świętego Floriana „Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej” uhonorowano Wojciecha Amendę, Zdzisława Mierzejewskiego i Stanisława Tomaszewskiego. Odznakę „Strażak Wzorowy” otrzymali: Marek Babecki, Marcin Chojnowski, Sebastian Krakowski, Damian Milewski, Patryk Sierpiński, Adrian Szmigielski, Kamil Wierzchowski i Damian Żebrowski.
Awanse na wyższe stopnie służbowe odebrało dziesięciu funkcjonariuszy Komendy Powiatowej PSP w Ciechanowie – dwóch w korpusie aspiranckim i ośmiu w korpusie podoficerskim.
W związku z jubileuszem 30-lecia Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego Komendant Główny PSP nadbryg. Wojciech Kruczek wyróżnił pamiątkowymi dyplomami Komendę Powiatową PSP w Ciechanowie, Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą KP PSP oraz 20 jednostek OSP z terenu powiatu ciechanowskiego. Medalami okolicznościowymi za wkład w rozwój systemu nagrodzono: Sławomira Morawskiego, Marka Kiwita, Zdzisława Mierzejewskiego, Jana Cekałę.
Dyplomy uznaniowe z rąk przedstawicieli PSP odebrali druhowie OSP Gąsocin: Krzysztof Jaskułowski, Piotr Ślesik i Robert Ostrzyniecki. Pamiątkowymi grawertonami Starosty Powiatu Ciechaowskiego Jana Andrzeja Kaluszkiewicz, za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej, wyróżnieni zostali: druhowie Krzysztof Jaskułowski, Piotr Ślesik i Krzysztof Wierzchowski oraz funkcjonariusze PSP: kpt. Wojciech Maciejewski, st. asp. Dariusz Makowski i mł. asp. Jacek Włodkowski.
Uroczystość była również okazją do oficjalnego przekazania i poświęcenia nowego pojazdu typu ATV, który wzbogacił wyposażenie Komendy Powiatowej PSP w Ciechanowie. Sprzęt został sfinansowany ze środków Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie, a także urzędów: Gminy Ciechanów, Miasta i Gminy Glinojeck, Gminy Opinogóra Górna, Gminy Regimin, Gminy Gołymin-Ośrodek i Gminy Grudusk. Pojazd poświęcili kapelan mazowieckich strażaków ks. bryg. Jerzy Sieńkowski oraz kapelan diecezjalny ks. kan. Andrzej Zakrzewski.
Komendant Powiatowy PSP w Ciechanowie bryg. Tomasz Gajewski przekazał oficjalne podziękowania za dotychczasowe wsparcie działań straży pożarnych: Marszałkowi Adamowi Struzikowi, nadbryg. Arturowi Gonerze, Staroście Ciechanowskiemu Janowi Andrzejowi Kaluszkiewiczowi, Prezydentowi Miasta Ciechanów Krzysztofowi Kosińskiemu (w którego imieniu wystąpiła wiceprezydent Olga Zmudczyńska-Pabich), Burmistrzowi Miasta i Gminy Glinojeck Łukaszowi Kapczyńskiemu, Wójtowi Gminy Ciechanów Stefanowi Pawłowskiemu, Wójtowi Gminy Gołymin-Ośrodek Adamowi Piotrowi Budkowi, Wójtowi Gminy Grudusk Markowi Piotrowiczowi, Wójtowi Gminy Ojrzeń Arturowi Delurze, Wójtowi Gminy Opinogóra Górna Piotrowi Czyżykowi, Wójtowi Gminy Regimin Marioli Kołakowskiej oraz Wójtowi Gminy Sońsk Jarosławowi Muchowskiemu.
Kolejnym punktem uroczystości były wystąpienia okolicznościowe. Jako pierwsza głos zabrała Poseł na Sejm RP Anna Ewa Cicholska, która podkreśliła wyjątkowy charakter obchodów – zarówno dla jednostki w Gąsocinie, jak i dla całego powiatu ciechanowskiego. Zwracając się do druhów, powiedziała: „Dzisiaj to piękne święto dla całego powiatu ciechanowskiego, ale szczególnie dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Gąsocinie. Jubileusz stulecia to wyjątkowa uroczystość – dla was, dla waszych rodzin, dla całej gminy.”
Podziękowała strażakom za ich codzienną, ofiarną służbę i wielopokoleniowe zaangażowanie: „W tej jednostce służyli wasi dziadkowie, ojcowie, a dziś służycie wy. Doskonale wiem, jak wygląda życie takich społeczności, bo sama pochodzę z podobnej miejscowości” – mówiła.
Na zakończenie życzyła druhom i ich rodzinom zdrowia, pomyślności i opieki patrona strażaków: „Niech Święty Florian zawsze czuwa nad wami.”
Po wystąpieniu poseł Anny Ewy Cicholskiej głos zabrał Poseł na Sejm RP Adam Krzemiński. W krótkim, ale treściwym przemówieniu wyraził głęboki szacunek dla wszystkich strażaków, zarówno zawodowych, jak i ochotników: „Zawód strażaka to po prostu istniejący synonim kogoś, kto niesie pomoc” – podkreślił, dziękując za codzienną gotowość do ratowania życia, zdrowia i mienia innych ludzi.
Poseł zwrócił uwagę na poświęcenie, jakie wiąże się ze strażacką służbą, i złożył serdeczne życzenia z okazji jubileuszu jednostki oraz Powiatowego Dnia Strażaka: „Życzę państwu, abyście nie mieli okazji do wyjazdu do akcji – bo każdy taki wyjazd to czyjaś ludzka tragedia” – mówił. Na zakończenie zwrócił się również do rodzin strażaków, dziękując im za wyrozumiałość i wsparcie.
Kolejne słowa uznania dla strażaków popłynęły z ust Posła na Sejm RP Rafała Romanowskiego. W swoim wystąpieniu podziękował za zaproszenie i możliwość uczestnictwa w tak ważnej uroczystości, podkreślając jej wyjątkowy charakter: „Serdecznie gratuluję wszystkim wyróżnionym i odznaczonym. To uznanie za waszą odpowiedzialną służbę i poświęcenie” – mówił.
Poseł Romanowski złożył również życzenia druhom z OSP Gąsocin z okazji jubileuszu, wyrażając nadzieję na kolejne lata aktywnej działalności jednostki: „Życzę Ochotniczej Straży Pożarnej w Gąsocinie kolejnych stu lat funkcjonowania w doskonałej kondycji” – zaznaczył.
Na zakończenie skierował słowa do wszystkich funkcjonariuszy i druhów, życząc im jak najmniej powodów do interwencji i jak najwięcej spokoju: „Życzę tyle powrotów z akcji, ile wyjazdów. Niech Święty Florian darzy was wszystkim, co najlepsze” – dodał.
W dalszej części przemówień głos zabrał Senator RP Krzysztof Bieńkowski, który z uznaniem odniósł się do roli strażaków w budowaniu wspólnoty i poczucia bezpieczeństwa: „Jako senator tej ziemi jestem niezwykle dumny ze strażaków. To nie tylko osobista duma – pracując w komisji spraw zagranicznych i spotykając się z przedstawicielami innych państw, zawsze mogę z dumą powiedzieć, że naszym narodowym dobrem są właśnie strażacy” – podkreślił.
Senator zaznaczył, że decyzja o powołaniu jednostki OSP w Gąsocinie, podjęta 100 lat temu, była częścią większego procesu budowania wolnej Polski: „Sto lat temu mieszkańcy Gąsocina i okolic postanowili budować Polskę właśnie w taki sposób – służąc lokalnej społeczności. Tuż po odzyskaniu niepodległości, w czasie kiedy nasi przodkowie śpiewali Mazurka Dąbrowskiego, oni zakładali Ochotniczą Straż Pożarną”.
Na zakończenie senator Bieńkowski zwrócił się do zebranych z osobistym apelem obywatelskim: „Zachęcam wszystkich, aby poszli na wybory – niezależnie od poglądów. Idźmy z tą samą myślą, z którą szli nasi przodkowie – że Polska jeszcze nie zginęła”.
Kolejnym przemawiającym był Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, który złożył strażakom wyrazy wdzięczności w imieniu samorządu województwa: „Z okazji waszego święta – najserdeczniejsze podziękowania od władz województwa mazowieckiego za waszą służbę, przepełnioną humanitaryzmem. Jesteście zawsze gotowi do działania – na każde zawołanie i w każdej potrzebie” – mówił.
Marszałek z uznaniem odniósł się do historii jednostki w Gąsocinie, podkreślając, że lokalna wspólnota od stu lat konsekwentnie angażuje się w odpowiedzialną służbę strażacką. Zaznaczył też, że samorząd wojewódzki od ponad dwóch dekad wspiera zarówno jednostki Ochotniczej, jak i Państwowej Straży Pożarnej: „To dla nas powód do dumy, że możemy realizować największy w Europie projekt zakupu średnich i ciężkich samochodów pożarniczych. 188 pojazdów z dofinansowaniem w wysokości 252 milionów złotych – takich inwestycji jeszcze nie było” – poinformował.
Adam Struzik zapowiedział dalsze wsparcie dla służb ratowniczych w nowej unijnej perspektywie budżetowej: „Bezpieczeństwo – nie tylko militarne, ale też ludnościowe i środowiskowe – staje się priorytetem, dlatego nasze działania na rzecz doposażenia jednostek będą jeszcze intensywniejsze” – zapewnił.
Na zakończenie wystąpienia Marszałek wspólnie z Przewodniczącą Rady Powiatu i Wójtem Gminy Sońsk wręczył prezesowi OSP Gąsocin pamiątkowy dyplom, podkreślając znaczenie lokalnej jednostki dla bezpieczeństwa Mazowsza.
Ważną częścią uroczystości było wystąpienie Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP nadbryg. Artura Gonery. Rozpoczynając swoje wystąpienie, złożył serdeczne podziękowania wszystkim funkcjonariuszom PSP, pracownikom cywilnym oraz druhnom i druhom z jednostek OSP powiatu ciechanowskiego za ich codzienny trud i profesjonalizm: „Osoba, której udzielana jest pomoc, nie pyta, czy ratuje ją funkcjonariusz, czy druh ochotnik – najważniejsze jest, by ta pomoc była skuteczna i fachowa. Za tę fachowość, za to poświęcenie – wszystkim wam dziękuję” – podkreślił.
Komendant zwrócił uwagę na ogromne znaczenie jednostek OSP w mniejszych miejscowościach, gdzie często stanowią pierwszy i najważniejszy filar bezpieczeństwa. Przypomniał, że tylko w powiecie ciechanowskim działa 56 jednostek – 20 włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz 36 wspierających działania PSP poza systemem.
Nadbryg. Gonera przypomniał również o roli strażaków w czasie pandemii COVID-19 oraz podczas kryzysu uchodźczego po wybuchu wojny w Ukrainie, podkreślając, że strażacy potrafią skutecznie działać w sytuacjach wykraczających poza tradycyjne działania gaśnicze: „Polski parlament uchwalił ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, w której filarami są właśnie jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej” – zaznaczył.
W swoim wystąpieniu komendant przypomniał także o jubileuszu 30-lecia Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, który na przestrzeni lat rozwinął się od klasycznych działań pożarniczych do wyspecjalizowanych grup ratowniczych: „Dziś mamy grupy chemiczne, ekologiczne, wodno-nurkowe, wysokościowe, poszukiwawczo-ratownicze – jednostki z Mazowsza uczestniczyły nawet w akcjach międzynarodowych, ratując ludzi poza granicami kraju”.
Na zakończenie, gratulując jubileuszu 100-lecia OSP Gąsocin, Gonera przekazał na ręce prezesa jednostki pamiątkowy obraz katedry św. Floriana – symboliczny prezent od Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie: „Niech św. Florian ma was w swojej opiece. Życzę kolejnych pięknych jubileuszy i dalszego rozwoju” – zakończył.
W dalszej części uroczystości głos zabrał Starosta Ciechanowski Jan Andrzej Kaluszkiewicz, który złożył serdeczne gratulacje wszystkim strażakom z okazji ich święta oraz jubileuszu 100-lecia OSP Gąsocin. Podkreślił znaczenie ich codziennej służby dla bezpieczeństwa mieszkańców powiatu. W dowód uznania przekazał na ręce prezesa jednostki – druha Krzysztofa Jaskułowskiego – pamiątkowy dyplom, dziękując całej jednostce za zaangażowanie, gotowość do działania i pielęgnowanie wieloletniej tradycji.
W imieniu Prezydenta Miasta Ciechanów Krzysztofa Kosińskiego głos zabrała jego zastępczyni – Olga Zmudczyńska-Pabich. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że to dla niej ogromny zaszczyt reprezentować prezydenta podczas tak doniosłej uroczystości. Złożyła strażakom serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia, dziękując za ich codzienną, ofiarną służbę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców – często z narażeniem własnego zdrowia i życia. Na ręce prezesa OSP Gąsocin przekazała pamiątkową płaskorzeźbę przedstawiającą ciechanowski ratusz jako symbol uznania i wdzięczności władz miasta. Podziękowała również wszystkim jednostkom OSP z terenu powiatu za ich nieoceniony wkład w budowanie lokalnego systemu ratowniczego.
Na zakończenie części oficjalnej głos zabrał gospodarz uroczystości – Wójt Gminy Sońsk Jarosław Muchowski, który podsumował jubileuszowe obchody. Zwracając się do druhów i druhen oraz wszystkich zgromadzonych, podkreślił znaczenie wspólnoty, która od stu lat buduje siłę Ochotniczej Straży Pożarnej w Gąsocinie: „Te 100 lat to nie historia jednej osoby. To 100 lat współpracy, bezinteresownej pomocy i oddania wielu pokoleń strażaków” – mówił.
Wójt złożył serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wspierali rozwój jednostki – przedstawicielom władz samorządowych i państwowych, parlamentarzystom, a szczególnie Marszałkowi Województwa Mazowieckiego Adamowi Struzikowi, który od lat aktywnie wspiera OSP, w tym również jednostkę z Gąsocina: „Dziękuję za dzisiejszy prezent – motopompę, którą dziś otrzymaliśmy. To kolejny krok w rozwoju tej jednostki” – dodał.
Kończąc wystąpienie, z wyraźnym wzruszeniem wyraził dumę z faktu, że jako wójt może towarzyszyć strażakom w tak ważnym momencie historii gminy: „Dziękuję wam za te sto lat. I wierzę, że kolejne sto zapiszemy razem – pracą, współpracą i pomocą drugiemu człowiekowi”. Na zakończenie zaprosił wszystkich uczestników wydarzenia na nieoficjalną część wydarzenia.
Obchody Powiatowego Dnia Strażaka połączone z jubileuszem 100-lecia OSP Gąsocin były nie tylko uroczystością pełną wzruszeń, podziękowań i odznaczeń, ale przede wszystkim hołdem dla tych, którzy od pokoleń pełnią służbę z oddaniem, profesjonalizmem i gotowością do niesienia pomocy. To właśnie dzięki takim wydarzeniom możliwe jest pielęgnowanie pamięci o lokalnych bohaterach, integracja społeczności i budowanie przyszłości opartej na wartościach solidarności i odpowiedzialności.
Ostatnim punktem uroczystości było odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej na budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Gąsocinie przypominającej o jubileuszu 100 lat OSP Gąsocin.
Powiatowy Dzień Strażaka i 100 lat OSP Gąsocin 16.05.2025