Artur Andrus gościem Saloniku Elizy w Muzeum Romantyzmu – Opinogóra

W niedzielę 20.02.2022 r. gościem „Saloniku Elizy”, w Muzeum Romantyzmu był – Artur Andrus. Z zawodu: dziennikarz, prezenter telewizyjny i radiowy, aktor, pisarz, poeta, autor tekstów piosenek, piosenkarz, artysta kabaretowy i konferansjer. Spotkanie z gościem specjalnym poprowadziła poetka Zofia Humięcka. 

Artur Andrus i Zofia Humięcka, na fortepianie gra Wojciech Świętoński

Podczas spotkania Artur Andrus opowiadał o swojej książce pt. „Antylopa z Podbeskidzia”. Wspominał wyjazdy do różnych zakątków Polski jak i swój pobyt w Nowym Jorku. Autor przywoził nie tylko wspomnienia, lecz także lokalne gazety, które skrzętnie przechowuje. Te zbiory posłużyły mu jako inspiracja do tworzenia „Ballad dziadowskich”, stylizowanych na pieśni podwórzowe.

W jego książce znalazła się spora porcja tych ballad, opatrzonych barwnymi opowieściami zdradzającymi kulisy ich powstania. Tekstom towarzyszą satyryczne ilustracje Daniela de Latoura.

Warto podkreślić, że prowadząca spotkanie Zofia Humięcka tak rozluźniła i zbudowała wesołą atmosferę, że spotkaniu towarzyszył śmiech publiczności, która tego dnia wypełniła do ostatniego miejsca salę. Gość spotkania Artur Andrus poczuł fantastyczny klimat publiczności i bardzo otworzył się na zadawane pytania przez poetkę. Opowiadał o zabawnych sytuacja ze swojego życia prywatnego rozbawiając pełną salę publiczności.

Na uwagę zasługuje również fakt, że mało kto z nas potrafi się śmiać z samego siebie, szczególnie jeśli to dotyczy publicznego wystąpienia. Pan Artur opowiadał o prywatnych historiach z czasów studenckich, swoich niepowodzeniach życiowych z czasów jak stawiał swoje pierwsze kroki zawodowe, czy późniejsze lata… obracając to wszystko w żart, wesołe sytuacje z które po latach wspomina wesoło.

Oprawę muzyczną spotkania zapewnił Wojciech Świętoński – pianista, kameralista, doktor sztuki wykonując utwory: Tango andrusowskie, Walc François, Ta ostania niedziela, Tango milonga.

Zdjęcia ze spotkania z Arturem Andrus w Muzeum Romantyzmu – Opinogóra

Zdjęcia: Ciech24.pl

Źródło: Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, informacje podczas spotkania w dniu 20.02.2022 r.

Previous ArticleNext Article