82. rocznica mordu w Lasach Ościsłowskich na mieszkańcach Północnego Mazowsza

20 lutego 2022 r. przypada 82. rocznica mordu na mieszkańcach Północnego Mazowsza, był to największy mord na terenach Ziemi Ciechanowskiej. Zbrodni w Lasach Ościsłowskich dokonali żołnierze Niemieccy.

Cmentarz w Ościsłowie składa się z 92 betonowych krzyży umieszczonych w dwóch lokalizacjach. Jadąc od strony Ciechanowa po prawej stronie znajdują się mogiły rozstrzelanych osób niepełnosprawnych i chorych. Po lewej stronie spoczywają rozstrzelani działacze organizacji wolnościowych i inteligencji – więcej na ten temat tych tragicznych wydarzeń…

W niedzielę 20.02.2022 r. w lesie Ościsłowskim w miejscu pomordowania mieszkańców Północnego Mazowsza odbyła się skromna uroczystość upamiętniająca te tragiczne wydarzenia.

Jako pierwsi honory oddali, kwiaty złożyli uczniowie I LO CN-B Feniks im. Polskich Spadochroniarzy w Ciechanowie i ich rodzice wraz z dyrektorem szkoły – Agatą Pytel i plut. rez. Adamem Pytel. Rys historyczny tych tragicznych wydarzeń odczytała Mariola Ossowska, której córka (uczennica) pełniła wartę przy pomniku.

Warto wspomnieć, że byli to jedyni uczniowie ze wszystkich szkół z naszego województwa, którzy pamiętali aby oddać hołd pomordowanym mieszkańcom Północnego Mazowsza. Uczniowie wraz z dyrekcją I LO CN-B Feniks im. Polskich Spadochroniarzy w Ciechanowie co roku pamiętają o tych wydarzeniach i biorą w nich aktywny udział – zdjęcia z uroczystości w 2021 r.

O godz. 14.00 kwiaty przy pomniku pomordowanych składali: poseł na Sejm VIII i IX kadencji – Anna Cicholska, wicestarosta powiatu ciechanowskiego – Marek Marcinkowski, burmistrz miasta i gminy Glinojeck – Łukasz Kapczyński, dyrektor szkoły podstawowej im. Żołnierzy Armii Krajowej w Ościsłowie – Anna Radziejewicz oraz strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ościsłowie.

Rys historyczny mordu na mieszkańcach Północnego Mazowsza przypomnieli: burmistrz miasta i gminy Glinojeck – Łukasz Kapczyński wraz z posłem na Sejm VIII i IX kadencji – Anną Cicholską, która następnie poprosiła wszystkich obecnych o odmówienie modlitwy za poległych w tym miejscu polskich patriotów.

Zdjęcia z uroczystości w dniu 20.02.2022 r.

Zdjęcia z dnia 20.02.2022 r. po przejściu wichury (druga część cmentarza)

Zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article