Narodowe Święto Niepodległości – Plac Piłsudskiego w Ciechanowie

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w 2022 roku w grodzie nad Łydynią nieco różniły się od ubiegłorocznych. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 Mszą Świętą w intencji Ojczyzny odprawioną w kościele farnym. O godzinie 11.30 rozpoczęła się część oficjalna przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, na placu jego imienia. Okolicznościowe przemówienie wygłosił prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Włodarz miasta mówił o wojnie w Ukrainie, suwerenności i wolności Polski oraz ich zagrożeniach, podkreślił, że Polska jako pierwsza uznała niepodległość Ukrainy w 1991 roku. Bardzo dużo uwagi poświęcił też bezpieczeństwu energetycznemu naszego kraju.

Obecne były poczty sztandarowe, odśpiewano hymn narodowy. Odbył się Apel Poległych. Następnie delegacje władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, kombatantów, urzędów, instytucji, szkół, partii politycznych i stowarzyszeń złożyły kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Niektóre delegacje złożyły też kwiaty pod tablicą upamiętniającą innego ojca niepodległości, trzykrotnego premiera Wincentego Witosa. Odbył się też przemarsz szkół mundurowych, któremu towarzyszyła marszowa muzyka orkiestry dętej.

Nowością była Parada Niepodległości, która wyruszyła z Placu Piłsudskiego o godzinie 12.00 Uczestniczyli w niej motocykliści, rowerzyści, biegacze, osoby uprawiające nordic walking i inni ciechanowianie. Na uczestników czekała gorąca grochówka przygotowana przecz ciechanowski MOSiR.

Jednocześnie w „Krzywej Hali”, siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej, dzieci i młodzież mogli uczestniczyć w „Lekcji Niepodległości”. Wydarzenie uzupełniły występy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych – uczestników tegorocznego XXIII Regionalnego Przeglądu Piosenki Turystycznej i Patriotycznej, organizowanego przez miejską jednostkę kultury COEK Studio we współpracy z Zarządem Oddziału PTSM w Ciechanowie.

Starostwo Powiatowe zorganizowało o godzinie 13.00 uroczystość „Polonez dla Niepodległej”. Tańczący ruszyli ulicami miasta spod budynku starostwa do Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki. Odbył się też koncert i wspólne śpiewanie z Ludowym Zespołem Artystycznym „Ciechanów” oraz wernisaż Zdzisława Kruszyńskiego.

Współorganizatorami tegorocznych patriotycznych miejskich uroczystości było w tym roku wiele instytucji: Urząd Miasta Ciechanów we współpracy z Hufcem ZHP Ciechanów, parafia rzymskokatolicka pw. św. Józefa w Ciechanowie, Miejska Biblioteka Publiczna, Miejska Orkiestra Dęta OSP Ciechanów, I Liceum Ogólnokształcące PUL im. 11 Pułku Ułanów Legionowych w Ciechanowie, I LO CN-B im. Polskich Spadochroniarzy w Ciechanowie, Klub Motocyklowy Wolny Wydech MC Poland, Klubem Motocyklowym Black Pistons MC Poland, Klubem Motocyklowym No Orders MC Poland, Rowerowy Klub Korona, Stowarzyszenie Mazovia Pro Active, Stowarzyszenie Biegowo-Ekologiczne Asfaltlove Dziki, COEK Studio oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ciechanowie.

Dariusz Węcławski

Zdjęcia z uroczystości na Placu Piłsudskiego w Ciechanowie

Previous ArticleNext Article