Promocja książki reporterskiej Dariusza Węcławskiego „Ciechanów Ukrainie”

Promocja książki Dariusza Węcławskiego odbyła się 10 listopada 2022 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej, w gmachu ciechanowskiej „Krzywej Hali”. Wcześniej jednak w ratuszu prezydent miasta Krzysztof Kosiński wręczył książkę ambasadorowi Ukrainy w Polsce Wasylowi Zwaryczowi.

Dariusz Węcławski autor książki i mer ukraińskiego miasta Chmielnicki Oleksandr Symczyszyn

Na uroczystość do „Krzywej Hali” przybyli m.in. prezydent Krzysztof Kosiński i mer ukraińskiego miasta Chmielnicki Oleksandr Symczyszyn wraz z zastępcą. Wizyta na promocji była pierwszym wyjazdem mera ze swojego miasta i kraju od pamiętnego 24 lutego – dnia rosyjskiej inwazji. Przybył też ks. kanonik Jan Jóźwiak, proboszcz parafii pw. Batki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie i pastor Krzysztof Adamkowski z ciechanowskiej Społeczności Chrześcijańskiej Kościoła Chrystusowego w RP.

Obydwaj duchowni są mocno zaangażowani w pomoc uchodźcom. Obecni byli radni, działacze społeczni, dziennikarze, poeci z Ciechanowa, Mławy i Działdowa, a przede wszystkim ukraińskie bohaterki książki, które swoje wojenne losy opowiedziały autorowi, a on przelał je na papier. Wieczór uświetnili swoimi występami pianistki i pianiści z Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopnia pod kierownictwem Tatiany Fedorczuk-Eichler, Ukrainki z Lwowa, od lat mieszkającej w Polsce, oraz śpiewającej piękne, chwytające za serce, ukraińskie pieśni uchodźczyni wojennej z miasta Równe Anastasii Yakymchuk. Obecny był dziennikarz i komentator TVP Miłosz Manasterski z Agencji Informacyjnej. Wydarzenie otworzyła dyrektor MBP Alicja Wodzyńska, a prowadziła Teresa Kaczorowska, prezes Związku Literatów na Mazowszu – wydawcy książki.

Uroczystość rozpoczęła się od… zgaszenia świateł i wysłuchania piosenki znanego ukraińskiego rapera zwanego Skofka pod tytułem „Czuti Gimn” czyli „Słychać Hymn”. Wprowadził on licznie przybyłą widownię w odpowiedni nastrój i temat. Cały czas dostawiano krzesła, stały one też na korytarzu a i tak część osób musiała stać. Przybyło ponad sto osób. Książka dzieli się na trzy części.

Pierwsza, publicystyczna jest chronologicznym przypomnieniem pomocy jakiej uchodźcom oraz mieszkańcom miasta Chmielnicki oraz innych ukraińskich miast udzielili mieszkańcy, władze i działacze społeczni z Ciechanowa. Przybliżył ją prezydent miasta Krzysztof Kosiński. Po nim zabrał głos mer Oleksanr Symczyszyn, który za tę pomoc podziękował i ofiarował autorowi książki tomy poezji ukraińskiej literatki, której mąż zginął na wojnie z rąk rosyjskich bandytów.

Druga, zasadnicza, reporterska część książki zawiera spisane relacje 19 uchodźców z Ukrainy, głównie kobiet. To relacje wstrząsające i drastyczne, ale tez pełne nadziei. Przybliżył je autor książki i jedna z uchodźczyń Larissa Lukashuk z Kowla. Autor opowiedział tez jak książka powstawała i zaznajomił zebranych z powodami napisania książki.

Trzecią, poetycką część wypełniły recytacje kilkunastu przybyłych autorów swoich wierszy zawartych w końcowej części książki. Wszystkich autorów zawartych w publikacji było aż 28.

Na zakończenie Dariusz Węcławski rozdawał swoje książki, wpisywał dedykacje i autografy wszystkim chętnym. Na ekranie w tle przewijały się unikalne, nigdzie dotąd nie niepublikowane zdjęcia z wojny w Ukrainie przekazane autorowi przez bohaterki jego książki.

Książka Dariusza Węcławskiego jest nominowana do zdobycia statuetki „Złote Pióro” a najlepszą książkę wydaną w 2022 roku. Konkurs rozstrzygnie się 21 marca 2023 roku podczas Światowego Dnia Poezji UNESCO. Są też plany dodruku publikacji i przetłumaczenia jej na język ukraiński. Druk książki dofinansowano ze środków Gminy Miejskiej Ciechanów.

Zdjęcia z promocji książki Dariusza Węcławskiego „Ciechanów Ukrainie”

Zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article