Uroczystość odsłonięcia pomnika weterana walk pod Monte Cassino – cmentarz w Sobokleszczu, Gmina Sońsk

W sobotę 25.09.2021 r. na cmentarzu parafialnym w Sobokleszczu, Gmina Sońsk odbyła się uroczystość odsłonięcia nowego pomnika na grobie Pawła Małaczyńskiego – weterana walk pod Monte Cassino. Uroczystość rozpoczęła się od śpiewu pieśni wojskowej – „Czerwone maki na Monte Cassino” którą wykonał chór Sonata z Gminy Sońsk.

Następnie ksiądz Ireneusz Cielicki proboszcz z parafii pw. Świętego Maksymiliana w Gąsocinie odmówił modlitwę za duszę weterana wojennego i poświęcił pomnik.

Asystę przy grobie weterana pełnili: żołnierze z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z Ciechanowa, Ochotnicza Straż Pożarna z Sarnowej Góry i uczniowie ze szkoły podstawowej w Bądkowie.

Pomnik został sfinansowany przez Urząd Gminy w Sońsku i Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie przy inicjatywie mieszkańców Gminy Sońsk którzy o to zabiegali.

Warto wspomnieć, to co zostało zapomniane na tej pięknej uroczystości, że za grobem śp. Pawła Małaczyńskiego znajduje się kolejny grób żołnierza weterana pod Monte Cassino – śp. Jan Kołakowski. Grób ten prezentujemy poniżej. Jest to kolejny bohater walk o Niepodległość, który czeka na swój nowy grób i tak samą piękną uroczystość.

Weteran walk pod Monte Cassino – śp. Jan Kołakowski

Zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article