Czerwcowy Piknik Senioralny – Gmina Ciechanów

W środę 26 czerwca 2024 w miejscowości Baby odbyła się impreza zorganizowana z myślą o seniorach z Gminy Ciechanów. Czerwcowy Piknik Senioralny miał miejsce na terenie Agroturystyki u Mirusia, a organizatorami byli: Wójt Gminy Ciechanów, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i Klub Senior+ w Gumowie.

W programie wydarzenia znalazły się: konkursy z nagrodami, promocja zdrowego stylu życia, sesja zdjęciowa, wspólna biesiada z poczęstunkiem i tańcami, wiele innych atrakcji. Ze względu na upalną pogodę, wyjątkowo trafionym pomysłem okazał się zorganizowany dla seniorek, specjalny konkurs na najpiękniejszy kapelusz.

Tego typu imprezy to nie tylko świetna zabawa, ale również okazja do działalności edukacyjnej – podczas pikniku druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Rydzewie, gm. Ciechanów przeprowadzili pokaz oraz lekcję udzielania pierwszej pomocy medycznej.

Wójt Gminy Ciechanów Stefan Pawłowski komentuje środową imprezę oraz częściowo zdradza plany dotyczące dożynek gminnych:

„To już tradycja, że takie imprezy są zorganizowane dla seniorów. Piknik senioralny organizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, jak również Klub Senior+ z Gumowa. Wspólna inicjatywa, wspólna zabawa, jak widać jest tu rzesza ludzi – seniorów, ale nie tylko i super zabawa w dobrej atmosferze. Wiem od organizatorów, że zostało wydanych 150 talonów, a więc tyle osób tu jest.

Myślę, że tak jak w ubiegłym roku seniorzy mieli występ na dożynkach, również i w tym roku będzie stoisko Klubu Seniora. Myślę, że organizacja dożynek będzie taka, żeby każdy niezależnie od przedziału wiekowego znalazł tam coś dla siebie.”

Aneta Maruszewska – kierownik animator Klub Senior+ w Gumowie o pikniku oraz działalności Klubu:

„Spotkaliśmy się na terenie Gminy Wiejskiej Ciechanów w piękny czerwcowy dzień w Agroturystyce u Mirusia, u państwa Packów. Odbywa się tutaj Czerwcowy Piknik Senioralny. Spotkaliśmy się po to, żeby przyjemnie spędzić czas, żeby się zintegrować. Podczas naszego spotkania przeprowadziliśmy kilka ciekawych konkursów.

Między innymi był to konkurs pływania łódką po tutejszym stawie, konkurs na najpiękniejszy kapelusz – urządziliśmy taki festiwal kapeluszy, seniorzy musieli własnoręcznie te kapelusze przygotować, przyozdobić. I jeszcze konkurs na strzelanie – przyjechał pan z mobilną strzelnicą, odbywają się w trakcie całej uroczystości zawody strzeleckie, wynik tych zawodów będzie podany pod koniec spotkania. W międzyczasie seniorzy korzystają z poczęstunku, jest grill.

W tamtym roku odbyła się Majówka Senioralna, która miała miejsce na terenie Gminy Ciechanów w miejscowości Rydzewo, przebieg imprezy był podobny jak tutaj. Cyklicznie uczestniczymy w takich spotkaniach jak: andrzejki, dożynki i wiele innych.

Jeśli chodzi o Klub Senior+, który znajduje się w Gumowie, jest to 30 seniorów, ale w sytuacji, kiedy organizujemy spotkania integracyjne bywa nawet do 100 osób. Angażujemy w to również szkoły, dzieciaki ze szkoły, więc są to spotkania i patriotyczne, okolicznościowe i inne. Wówczas tych osób jest naprawdę dużo. Dzisiejsze spotkanie jest przewidziane na 150 osób.

Regularnie spotykamy się jako grupa 30 seniorów w Klubie Senior+ Gumowo. Jeśli pojawiają się ku temu jakieś okoliczności, to uczestniczymy w różnych wyjazdach, bądź uroczystościach na terenie Gminy i właściwie wszędzie, gdzie możemy służyć naszą pomocą, to tam się udzielamy.”

Iwona Łukaszewska – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Ciechanów o zaplanowanych na wakacje atrakcjach dla dzieci oraz dalszej działalności na rzecz seniorów:

„Przede wszystkim organizujemy kolonie profilaktyczne dla naszych dzieci. W tym roku skorzysta 30 dzieci. Koszt kolonii wynosi ponad 55 tys. zł. Dzieci pojadą do Zakopanego, do Ośrodka Wypoczynkowego Halny z programem pełnym profilaktycznym, od 12 lipca do 20 lipca. Oczywiście przy tej grupie zapisały się dzieci, których rodzice podpisali umowę z firmą, jadą prywatnie, to jest 7 dzieci.

Poza tym KRUS zaproponował bardzo dobre warunki wypoczynku dla dzieci rolników, w tym roku jadą do Mikoszewa na morze, zapisało się 7 osób, więc ponad 40 dzieci będzie wypoczywać.

Nasze kolonie profilaktyczne będą finansowane z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii. Chcemy po prostu dzieciakom, gdzie problem alkoholowy jest w rodzinach, pomóc przynajmniej w wypoczynku letnim. Każdy dostanie fajny gadżet przy wyjeździe, tak żeby widać było, że to jest grupa z Gminy Ciechanów.

Na pewno jeśli chodzi o seniorów, mamy bardzo zgraną już grupę, świetnego kierownika Anetę Maruszewską z Klubu Senior+ w Gumowie, ale staramy się dopraszać również osoby z otoczenia, również seniorów. Na pewno będą wycieczki kulturalno-krajoznawcze na terenie Polski, na pewno będzie duża impreza – Gminny Dzień Seniora, tak jak co roku oraz akcje charytatywne, w których bardzo chętnie biorą udział seniorzy.”

Czerwcowy Piknik Senioralny okazał się nie tylko doskonałą okazją do relaksu i zabawy, ale przede wszystkim do integracji seniorów. Wydarzenie, które odbyło się w pięknym miejscu, nad wodą, wśród zieleni, pozwoliło starszym osobom na nawiązanie nowych znajomości i umocnienie już istniejących. Dzięki wspólnej zabawie, konkursom oraz posiłkom mogli poczuć się częścią wspólnoty seniorów. Był to naprawdę wyjątkowy dzień, który na długo zostanie w pamięci uczestników, a organizatorzy zapewniają, że planują jeszcze wiele podobnych inicjatyw.

Zdjęcia z pikniku 26.06.2024

 

Tekst, zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article