Swing Club na Mazowszu – koncert w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie

W poniedziałkowe popołudnie 24 czerwca 2024 w sali widowiskowej Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie odbył się koncert pt. „Swing Club na Mazowszu”. Projekt współorganizowany był z Mazowieckim Instytutem Kultury.

Wystąpił Rafał Dubicki Quartet w składzie:

  • Rafał Dubicki – trąbka, flugelhorn,
  • Mateusz Gramburg – fortepian, instrumenty klawiszowe,
  • Mateusz Woźniak – kontrabas, gitara basowa,
  • Adam Lewandowski – perkusja, instrumenty perkusyjne.

Wydarzenie rozpoczął Piotr Mazur – przedstawiciel Mazowieckiego Instytutu Kultury, który podziękował za współpracę przy organizacji koncertu Powiatowemu Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie. Nazwał on koncert „muzyczną poezją”. Muzycy oprócz kilku znanych standardów jazzowych, zaprezentowali autorską muzykę Rafała Dubickiego – trębacza, a zarazem kompozytora. Były to utwory, które ukazały się już na dwóch płytach (trzecia jest w przygotowaniu).

Była to muzyka pełna finezji, momentami melancholii, ale też muzyka kojarząca się z muzyką filmową. Zaistniała ona w wielu materiałach filmowych, teledyskach. Rafał Dubicki jest osobą, która przełamała wszechobecne przekonanie, że jazz jest to muzyka dla elit, że tylko one to rozumieją, zwykli śmiertelnicy niekoniecznie. Jednak kluczem do wszystkiego zawsze jest melodyjność. I taką muzykę tworzy Rafał Dubicki, razem ze swoim zespołem udowadnia, że ta muzyka, która brzmi jazzowo, niekoniecznie jest tylko i wyłącznie dla elit, które rzekomo ją rozumieją. Tam gdzie jest melodia, rytm, tam jest muzyka przeznaczona dla wszystkich.

Piotr Mazur – przedstawiciel Mazowieckiego Instytutu Kultury i Małgorzata Milewska – zastępca dyrektora Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie

Każdy z muzyków, jak to w jazzie bywa, prowadzi swoje życie artystyczne, bowiem zespół, w którym wystąpili to jest jedna z takich rzeczywistości. Oprócz tego każdy swoim nazwiskiem pracuje też w wielu innych ważnych, artystycznych przedsięwzięciach.

Rafał Dubicki – trębacz, instrumentalista, kompozytor, wydawca opowiada o koncercie oraz przyszłych wydarzeniach:

„Większość dzisiejszego koncertu to repertuar autorski, który udało się zamieścić na już dwóch istniejących płytach: Story About Emotions oraz Shadow On The Space. Ale również pojawią się też utwory pochodzące z trzeciej płyty, która jest w budowie. Dodatkowo, ważnym dopełnieniem koncertu będzie również prezentacja kilku standardów jazzowych, które gramy w ramach Swing Clubu.

Tych utworów jest bardzo dużo. Ramy dzisiejszego koncertu pozwolą nam zagrać kilkanaście autorskich utworów plus kilka coverów jazzowych.

Rafał Dubicki

Covery przeniosą nas przede wszystkim w 50-te, 60-te lata muzyki jazzowej, czyli lata, w którcych dominowała melodia, klarowność oraz estetyka.

Oprócz trąbki, na której gram ja, pojawi się perkusja, instrument perkusyjny, gitara basowa oraz instrument klawiszowy. Koledzy z zespołu mieli już przyjemność, dla mnie osobiście jest to pierwszy koncert w Ciechanowie pod swoim nazwiskiem, z czego się niezmiernie cieszę.

W najbliższym czasie mamy wakacje, w związku z tym tego typu koncerty zawieszamy, ale we wrześniu rusza trasa Swing Club, pojawi się Płońsk, pojawią się Siedlce, będę informował również na mojej stronie facebookowej, zapraszam do śledzenia.

Te utwory były komponowane w taki naturalny sposób. Mianowicie komponowanie muzyki jest dla mnie swego rodzaju sposobem myślenia, zastanawiania się nad życiem, uczuciami, wrażeniami, przygodami, które mnie otaczają. To jest taka próba uchwycenia poprzez utwory, poprzez dźwięki konkretnych emocji, doświadczeń i obserwacji świata, który mnie otacza.”

W roku 2024 Mazowiecki Instytut Kultury prezentuje dziewiątą edycję cyklu Swing Club na Mazowszu. Program jest zróżnicowany stylistycznie ─ od jazzu tradycyjnego, poprzez swing, do bardziej współczesnych form jazzowych.

Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie od 2021 roku należy do grona stałych partnerów Mazowieckiego Instytutu Kultury w realizacji projektu Swing Clubu na Mazowszu.

Mateusz Woźniak

Adam Lewandowski

Mateusz Gramburg

Tekst, zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article