Czwartkowe wieczory z poezją – Grzegorz Kucharzewski

W dniu 10 września 2020r. w budynku Ciechanowskiego Ośrodka Edukacji Kulturowej w Ciechanowie odbyło się 55 spotkanie autorskie z cyklu „Czwartkowe wieczory z poezją” pt. „Wierszami śmieje się, wierszami płaczę” gościem wieczoru był Grzegorz Kucharzewski. Poeta, bard z Gib (Suwalszczyzna). Spotkanie odbyło się w dwóch blokach : „Ziemi krzyk” i „ W oku cyklonu”. Bardzo wymowne, pełne patriotyzmu i melancholii i wspomnień wierszei piosenki wprowadziły widzów w nastrój minionej historii. W utworach można było usłyszeć też o Ciechanowie i naszej Kolebce Romantyzmu–Opinogórze.

Wiersze w własnej interpretacji czytali poeci z Mławy: Bożena Sala, Cezary Sala, Wiesława Palewska, Ewa Przybysz, Halina Wylot (Działdowo) oraz z Ciechanowa: Ewa Stangrodzka-Kozłowska, Anna Humięcka, Ewa Puternicka, Joanna Kiszkurno.

Piosenki swojego autorstwa śpiewał sam gość G. Kucharzewski. W związku z małym 55 jubileuszem (szmaragdowym) wieczorów, został zwyczajowo , wraz z publicznością odśpiewany tzw hymn, przy wokalnym wsparciu Joanny Kiszkurno Radnej Rady Miasta Ciechanów i członkini OC SAP. Całość scenariusza przygotowała i prowadziła niezmiennie Janina Janakakos-Szymanska – prezes OC SAP, inicjatorka i koordynatorka Czwartkowych wieczorów z poezją.


Organizatorami spotkania z poezją są: Oddział Ciechanowski Stowarzyszenia Autorów Polskich i Ciechanowski Ośrodek Edukacji Kulturowej Studio. Kolejne spotkania tuż przed nami…

Grzegorz Kucharzewski – urodził się w Sejnach. Wychowywał się w Gibach, gdzie również obecnie mieszka. Z wykształcenia inż. Transportu, pieśniarz i poeta. Interesuje się historią, szczególnie II wojną światową oraz powojennymi losami kraju i Polaków na ziemiach Polski północno wschodniej.

W swoich utworach literackich sięga często do tematyki historycznej (Obława Augustowska, losy Żołnierzy Wyklętych), ale pisze piosenki o różnej tematyce, stroniąc od polityki.

Zrzeszony w „Związku Piłsudczyków RP”. Autor tomiku wierszy o tematyce wojennej „Ziemi Krzyk”, oraz współautor dwóch antologii „Strony piórem tkane” i „Wiersze sercem pisane”.

Odznaczony Medalem „Pro Patria” (przyznawanym za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej) oraz Srebrnym i Złotym Krzyżem Honorowym Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej.

Laureat wielu nagród na regionalnych festiwalach poezji śpiewanej. Uczestnik finału Festiwalu Piosenek Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” w 2007 r.

Choć ma wielki dorobek twórczy, to jednak dopiero teraz jest w trakcie tworzenia pierwszej autorskiej płyty.

Grzegorz Kucharzewski

Zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article