Dożynki Gminno – Parafialne w Koziczynku.

W niedzielę (06.09.2020 r.) w Kościele pw. Trójcy Świętej w Koziczynku gm. Regimin została odprawiona Msza Święta dziękczynna za tegoroczne plony. Rolnicy i mieszkańcy z gminy Regimin podziękowali za zebrane zbiory. Piękna uroczystość odbyła się w zabytkowym drewnianym kościele w Koziczynku (Gmina Regimin), który należy do najcenniejszych zabytków gminy.

Rys historyczny – kościół w Koziczynku.

Pierwszą świątynię wybudowano tutaj pod koniec XV wieku, następną sto lat później, a obecną, ufundowaną przez łowczego ciechanowskiego, postawiono w latach 1781-1782. Po wejściu do kościoła uwagę przyciąga ołtarz główny, wykonany w stylu eklektycznym. Pochodzi on z końca XIX wieku, jest bogato zdobiony, a w jego wnętrzu umieszczono współczesny obraz z wizerunkiem Serca Jezusowego. W lewej nawie zobaczyć można z kolei, jeszcze starszy osiemnastowieczny ołtarz barokowy. Z tego samego okresu pochodzi także chrzcielnica. Starszy niż sama świątynia jest krucyfiks na belce tęczowej, którego powstanie datowane jest na XVI wiek. Warto również zwrócić uwagę na bardzo ładne, współczesne płaskorzeźby, przedstawiające stacje drogi krzyżowej.

Od wschodu i od zachodu świątynia posiada dobudowane do prezbiterium zakrystie, a od wschodu dodatkowo kruchtę. Nad nawą główną wznosi się wieżyczka, z charakterystycznym cebulastym hełmem i latarnią. Główną część kościoła oddzielają od naw bocznych drewniane kolumny, które również podpierają chór. Na nim znajdują się organy, wykonane około 1900 roku w warszawskiej pracowni braci Blomberg. Ściany pokryte zostały w 1957 roku polichromią ornamentalną autorstwa Henryka Domurata. Przed kościołem stoi drewniana dzwonnica z XIX wieku, konstrukcji słupowej, wzmocniona ryglami, z blaszanym namiotowym dachem.

Z kolei na placu kościoła, zlokalizowanego przy głównej drodze przez Koziczynek, zobaczyć możemy resztki cmentarza. Groby są w złym stanie i oczekują na konieczną renowację. Co ciekawe, w ogrodzenie okalające świątynię, wmurowano płyty nagrobne miejscowych właścicieli ziemskich.

Zdjęcia z Dożynek Gminno – Parafialne w Koziczynku – 06.09.2020r.

Zdjęcia: Ciech24.pl

Źródło: www.mazowieckiszlaktradycji.com

Previous ArticleNext Article