Ekologiczne Walentynki w Ciechanowie

W środowe popołudnie 14.02.2024 mieszkańcy Ciechanowa, mieli okazję obchodzić święto zakochanych w nietypowy sposób. Na Placu Jana Pawła II odbyło się wydarzenie zorganizowane przez Urząd Miasta Ciechanów. Ekologiczne Walentynki to już kolejna taka akcja ciesząca się coraz większym zainteresowaniem. Licznie zgromadzeni mieszkańcy mogli poczuć nastrój święta zakochanych.

Na placu stanęło ponad 2-metrowe serce, przy którym każdy mógł wykonać pamiątkowe zdjęcie w pięknej scenerii zabytkowego ratusza. Ciechanowianie otrzymali w prezencie budki lęgowe i karmę dla ptaków. Miasto przygotowało 500 drewnianych budek, a dodatkowe 50 sztuk otrzymali zarządcy budynków wielorodzinnych.

Mieszkańcy i turyści mieli też szansę by wyznać miłość swojemu partnerowi/partnerce w niecodzienny sposób. Zakochani mogli wpisać wyznanie miłosne w okolicznościowej księdze pamiątkowej która została zachowana w Pracowni Dziejów Miasta. Wybrane życzenia zostaną opublikowane w Gazecie Samorządu Miasta Ciechanów.

Krzysztof KosińskiPrezydent Miasta Ciechanów o założeniach akcji:

„Taki był pomysł – żeby święto zakochanych czyli 14 lutego uczcić w nieco nietypowy sposób i zachęcać do postaw ekologicznych, prośrodowiskowych. Już kolejny raz właśnie 14 lutego mieszkańcom rozdajemy jako miasto budki.

Mamy dzisiaj 500 budek lęgowych, które przekażemy mieszkańcom, oni mogą sobie je zainstalować na swoich posiadłościach i w tych budkach na wiosnę, będzie taka szansa, żeby wykluły się młode. A im więcej fauny, flory w mieście, tym lepiej, tym więcej takiego pożytku ekologicznego dla wszystkich.”

Przy okazji prezydent udzielił informacji na temat rozpoczynającej się rekonstrukcji zabytkowego budynku dawnej Kolei Nadwiślańskiej:

„To jest rekonstrukcja tego zabytkowego budynku, która jest przez nas realizowana. Cała wartość projektu to jest około 3 000 000 zł, 1 300 000 udało się pozyskać ze środków rządowych. Przypomnę, że ten budynek był rozebrany w 2017 r., wtedy kiedy jako miasto realizowaliśmy nowe zagospodarowanie otoczenia dworca kolejowego i konserwator zabytków zobowiązał nas do tego, żebyśmy ten budynek przenieśli w inne miejsce i tak się teraz dzieje.

Ten przetarg na rekonstrukcję budynku był kilka razy przez nas organizowany. Niestety, albo nie było chętnych do wykonania tej inwestycji, albo też środki które mieliśmy były niewystarczające. Dlatego cieszę się, że teraz wreszcie faktycznie przystępujemy do tej inwestycji, bo ona była takim obligatoryjnym elementem, który na nas spoczywał, jako na miastu z uwagi na decyzję konserwatora, ale także z pobudek czysto historycznych, bo to jednak jest budynek dawnej Kolei Nadwiślańskiej, a więc jest pewnego rodzaju sentyment naszych mieszkańców do niego.

To jest kawał naszej historii jako miasta. Ten budynek będzie miał nowe przeznaczenie, będzie pełnił nowe funkcje społeczno-gospodarcze. W ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy ta inwestycja powinna trwać i w przyszłym roku na wiosnę się zakończyć.”

Prezydent o zainteresowaniu mieszkańców walentynkową akcją i o innych ekologicznych inicjatywach, a także o wzrastającej świadomości ekologicznej:

„Zainteresowanie w każdym roku, w którym realizujemy ten projekt jest bardzo duże. Widać, że sprawdził się ten pomysł. I oczywiście, z roku na rok powiększamy też liczbę budek, które przekazujemy mieszkańcom. Na pewno będą też kolejne akcje w Ciechanowie bo przypomnę, że znajdujemy się w pobliżu chociażby miejskiego ratusza i już na wiosnę będziemy mogli liczyć na świeży miód z ratuszowej pasieki.

Więc tych akcji ekologicznych każdego roku jest naprawdę u nas wiele. Będziemy też pewnie wkrótce przekazywać naszym mieszkańcom ekologiczne torby, po to żeby nie korzystać z foliówek jednorazowych. Więc takich pomysłów, które zwracają uwagę na problemy środowiskowe, ekologiczne jest wiele i będziemy realizować kolejne.

Ten pomysł w święto zakochanych rzeczywiście cieszy się dużą popularnością i to też jest dla nas, jako dla miasta pewien sygnał, żeby go też w kolejnych latach kontynuować. W sposób zdecydowany świadomość ekologiczna wśród mieszkańców rośnie. Nie tylko poprzez udział w takich akcjach, liczne grono osób, które w nich uczestniczy, ale też widzimy to poprzez takie codzienne postawy, jak chociażby segregacja odpadów, gdzie też te wskaźniki z roku na rok rosną.

Pewnie jest to też trochę związane z naszymi projektami, które realizujemy, gdzie zainstalowaliśmy specjalne inteligentne pojemniki na odpady, ale widać, że społeczeństwo jest coraz bardziej świadome, jeżeli chodzi o kwestie związane z ekologią, a takie akcje tylko tą świadomość pozytywnie budują.”

Joanna Potocka-Rak – Radna Powiatu Ciechanowskiego

Wśród zgromadzonych na Placu Jana Pawła II znalazła się również radna powiatu ciechanowskiego Joanna Potocka-Rak, która przeprowadziła akcję informacyjną na temat regionalnej inicjatywy swojego komitetu:

„Zaczynamy akcję wyborczą. Może nie tyle wyborczą, ale informacyjną. 14 luty to jest Dzień św. Walentego i chcemy też podkreślić, że jesteśmy sercem otwarte dla mieszkańców i też nasza akcja informacyjna, o naszym komitecie, o naszej inicjatywie, regionalnej inicjatywie samorządowej sercem dla mieszkańców.

To jest wydarzenie, które na pewno integruje. Przede wszystkim, to jest też połączenie serca z ekologią i takie wydarzenia, które łączą różne idee są na pewno bardzo potrzebne, zresztą po zainteresowaniu widać, że ten pomysł się sprawdza z roku na rok i jak najbardziej trafiony.”

Krystyna Hausman-Manista – mieszkanka Ciechanowa w pozytywny sposób ocenia wydarzenie:

„Myślę, że to jest bardzo dobry pomysł, organizacja takich Walentynek Ekologicznych. Wpisuje się w trendy ogólnoeuropejskie i ogólnokrajowe. Walczymy z poprawą środowiska. Ja rozdaję dziś takie ciasteczka w wróżbą na Walentynki, zachęcając do głosowania na projekty z Budżetu Obywatelskiego sprawujące takie inicjatywy ekologiczne mojego męża i swoje.”

Zdjęcia: Ciech24.pl

Źródło: wywiady

Previous ArticleNext Article