Ferie w Muzeum Romantyzmu

W czasie przerwy semestralnej Muzeum Romantyzmu w Opinogórze jak co roku przygotowało półkolonie dla najmłodszych. Dzieci w wieku od 7 do 14 lat podczas drugiego tygodnia ferii spędziły czas bawiąc się i ucząc w romantycznym Zespole Pałacowo-Parkowym.

 

Oferta „Ferii w Muzeum” przygotowana przez Dział Edukacji w odpowiedzi na prośby rodziców i opiekunów w formie półkolonii, odbywała się między godziną 9:00, a 16:00.

 

Każdego dnia ferii dzieci udawały się w podróż do jednego z krajów Europy, który kiedyś odwiedził Zygmunt Krasiński. Taka forma podróżowania po Starym Kontynencie miała na celu w łatwy i przyjemny sposób przybliżyć uczestnikom ferii miejsca, które wywarły wpływ na naszego wieszcza.

 

W ramach zajęć zrealizowano między innymi cykl Mały historyk sztuki, za sprawą których dzieci przeniosły się do wnętrz Luwru. Odbyły się również zajęcia z cyklu Wizyta w stajni z hipoterapątą i zajęcia przyrodnicze z architektem krajobrazu. Nie mogło zabraknąć tak wyczekiwanych i lubianych przez dzieci warsztatów muzycznych i kreatywnych.

 

Przeprowadzono także lekcje o tematyce muzycznej z cyklu Mały meloman, na których dzieci w dniu kiedy „przemierzały” Austrię zapoznały się z wielkimi kompozytorami tego kraju tj. Franzem Josephem Haydnem, Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem oraz Ludwigiem van Beethovenem. Z kolei podróżując po Rosji zapoznały się z twórczością Piotra Czajkowskiego.

 

Wielką atrakcją okazały się zajęcia z cyklu Survival i turystyka, na których to poznały tajniki górskich wspinaczek. Każdego dnia kiedy pozwalała na to pogoda dzieci chętnie bawiły się swobodnie na placach zabaw. W ramach pobytu serwowane były trzy zbilansowane posiłki przygotowane przez własną gastronomię.

 

Spotkania prowadzili pracownicy Muzeum zajmujący się na co dzień różnymi polami działań w ramach instytucji. W programie połączono zajęcia związane z działalnością Muzeum i epoką romantyzmu.

 

Zwiedzano ekspozycje w Pałacyku, Oficynie i Powozowni w towarzystwie przewodników. Jednak przez większość zajęć przewijał się temat przewodni podróży szlakiem Zygmunta Krasińskiego.

 

Feryjnemu wypoczynkowi towarzyszyła przyjazna atmosfera, sprzyjająca radosnemu wypoczynkowi w pięknym otoczeniu.

 

Muzeum Romantyzmu realizując ofertę feryjną stanęło na wysokości zadania stwarzając dla dzieci Trzeci Dom, w którym mogły wzbogacić swoją wiedzę nie tylko z zakresu epok minionych. Tak przygotowana forma spędzenia czasu miała za zadanie wesprzeć rodziców i opiekunów w zorganizowaniu czasu wolnego.

 

Kolejne zajęcia o zbliżonym charakterze planowane są w okresie wakacyjnym.

 

Tekst: Magdalena Wojciechowska
Zdjęcia: Michał Krzyżanowski

 

Gry i zabawy na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowym Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Previous ArticleNext Article