Mazowiecki Kurator Oświaty w Warszawie wydał postanowienie o negatywnej opinii dla Burmistrza w Glinojecku, dobre wieści dla mieszkańców Malużyna

Szkoła Podstawowa w Malużynie, Gmina Glinojeck, określana przez mieszkańców jako „serce miejscowości”, od dekad pełni kluczową rolę w życiu społecznym wsi. Park, na terenie którego znajduje się szkoła, jest wpisany do rejestru zabytków. Sam teren działki na którym znajduje się budynek szkolny jest bardzo atrakcyjny.

Budynek szkoły znajduje się na delikatnym wzniesieniu otoczony pięknym parkiem z dostępem do rzeki Wkry. Niejedna warszawska szkoła mogłaby pomarzyć o tak wspaniałym miejscu do edukacji wśród pięknej przyrody z czystym powietrzem. Architekt na tym terenie mógłby stworzyć piękne dzieło sztuki. Tych walorów przyrodniczych i dobra edukacji dzieci Urząd Gminy w Glinojecku nie potrafi docenić, nie widzi takiej potrzeby.

Zaznaczony teren działki na której znajduje się szkoła w Malużynie

Problemy mieszkańców z Gminą Glinojeck

O problemach mieszkańców związanych z likwidacją szkoły w Malużynie, Gmina Glinojeck pisaliśmy w poniższych artykułach:

W 2024 r. powstał Komitet Obrony Szkoły w Malużynie, który wystosował petycję do władz, zawierającą liczne argumenty przeciwko likwidacji klas 0-3 oraz postulaty w sprawie alternatywnych rozwiązań. Urząd Gminy w Glinojecku nie zwracał uwagi na dobro mieszkańców i ich dzieci, w dalszym ciągu dąży do likwidacji szkoły.

Z inicjatywy mieszkańców 10 grudnia 2024 r. odbyła się gorąca debata w świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Malużynie pomiędzy mieszkańcami a Burmistrzem Miasta i Gminy Glinojeck – Łukaszem Kapczyńskim. Pomimo słusznych argumentów aby uratować placówkę szkolną Burmistrz nie zwracał uwagi na dobro mieszkańców i twardo obstawał aby zlikwidować szkołę.

Burmistrz przystąpił do działania w celu likwidacji szkoły starając się przekonywać instytucje o „jego słusznym czynie”. 

Publikujemy pismo wraz z załącznikami z dnia 21 lutego 2025 r. które Burmistrz Miasta i Gminy Glinojeck – Łukasz Kapczyński złożył do Kuratorium Oświaty w Warszawie zwracając się z prośbą o wyrażenie opinii w sprawie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej w Woli Młockiej poprzez likwidację Szkoły Filialnej w Malużynie – pismo w wersji PDF

Mazowiecki Kurator Oświaty w Warszawie – wydał postanowienie o negatywnej opinii dla Burmistrza w Glinojecku

Mazowiecki Kurator Oświaty w Warszawie po analizie sytuacji w dniu 21 marca 2025 r. wydał postanowienie o negatywnej opinii z uzasadnieniem kierując swoje pismo do Łukasza Kapczyńskiego – Burmistrz Miasta i Gminy Glinojeck i Grzegorza Sikorskiego – Przewodniczącego Rady Miejskiej w Glinojecku – pismo w wersji PDF

Mazowiecki Kurator Oświaty w Warszawie wychwycił liczne błędy Burmistrza i jego pracowników wydając postanowienie o negatywnej opinii.

Zażalenie Łukasza Kapczyńskiego – Burmistrz Miasta i Gminy Glinojeck na postanowienie Mazowieckiego Kurator Oświaty w Warszawie

W dniu 31 marca 2025 r. Burmistrz z determinacją złożył zażalenie na wydane postanowienie Mazowieckiego Kurator Oświaty w Warszawie. Zażalenie skierował do Ministra Edukacji Narodowej w Warszawie mając „gdzieś…” dobro mieszkańców Malużyna – pismo zażalenia wersja PDF

Należy w tym miejscu zwrócić uwagę, że zażalenie Burmistrza jest skierowane przeciwko mieszkańcom Malużyna, którzy walczą w obronie szkoły.

W pismach Burmistrza kierowanych do instytucji, Kuratorium Oświaty w Warszawie i zażaleniu do Ministra Edukacji Narodowej w Warszawie Burmistrz nie informuje ich o sytuacji mieszkańców, którzy nie wyrażają zgody na likwidację placówki szkolnej. Również nie informuje ich, że powstał Komitet Obrony Szkoły w Malużynie tylko przedstawia swój pogląd na całą sytuację.

Jak Urząd Miasta i Gminy Glinojeck ukrywa informacje przed mieszkańcami – dotyczy szkoły w Malużynie.

Na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Glinojeck, Biuletynu Informacji Publicznej oraz Facebooku nie znajdziemy informacji o aktualnej sytuacji szkoły w Malużynie. Burmistrz sporządza pisma, wysyła i otrzymuje korespondencję przychodzącą dotyczącą sytuacji związanej ze szkołą w Malużynie. Brak jest publikacji tych dokumentów dla mieszkańców gminy, którzy mają prawo wiedzieć, co dzieje się z ich placówką szkolną i zabytkowym parkiem. 

Internetowe kanały informacyjne Urzędu Miasta i Gminy Glinojeck to nie tylko pisanie „laurek” mieszkańcy mają prawo wiedzieć o wszystkich działaniach urzędników.

Małe szkoły to wielka wartość dla samorządów – Minister Edukacji na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji i Nauki

Minister Edukacji Barbara Nowacka wzięła udział w posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji i Nauki, gdzie przedstawiła kluczowe informacje dotyczące zmian w strukturze szkół w Polsce oraz planowanych działań wspierających funkcjonowanie małych szkół.

Podczas wystąpienia zaprezentowała założenia nowej ustawy oraz programu inwestycyjnego skierowanego do samorządów. – artykuł opublikowany na stronie rządowej w dniu 3 kwietnia 2025 r. https://www.gov.pl/web/edukacja/male-szkoly-to-wielka-wartosc-dla-samorzadow–minister-edukacji-na-posiedzeniu-sejmowej-komisji-edukacji-i-nauki idealnie opisuje sytuację związaną ze szkołą w Malużynie.

Minister Barbara Nowacka podkreśliła znaczenie małych szkół jako wartości nie tylko edukacyjnej, ale także społecznej. Zapewniła, że nowe przepisy będą wspierać ich funkcjonowanie w sposób racjonalny i bliski potrzebom uczniów oraz lokalnych społeczności. Zaapelowała również do samorządowców o docenienie roli tych placówek i współpracę z Ministerstwem Edukacji Narodowej w ich modernizacji, finansowaniu i doposażaniu w niezbędny sprzęt.

Szkoła podstawowa w Malużynie, zabytkowy park i teren działki nad rzeką Wkrą

Teren szkolny jest regularnie sprzątany i dbają o niego mieszkańcy Malużyna, nawet najmłodsi są zaangażowani w utrzymanie czystości i pomagają swoim rodzicom.

Stan dróg w okolicy Malużyna

Jadąc do miejscowości Malużyn w Gminie Glinojeck drogi są „podziurawione” niczym ser szwajcarski. Aktualnie w powiecie ciechanowskim ciężko jest znaleźć wieś, która jest otoczona tak fatalnym stanem dróg jaka ma miejsce w Malużynie i jego okolicach. Najgorszy stan dróg na który narzekają mieszkańcy jest na odcinkach:

  • od Glinojecka przez Luszewo i Płaciszewo do Malużyna
  • od Malużyna do miejscowości Kępa

W tym miejscu należy przypomnieć o obowiązkach zarządcy dróg: 

  • dbanie o utrzymanie drogi w dobrym stanie technicznym,
  • zapewnienie bezpieczeństwa ruchu,
  • oznakowanie drogi,
  • wykonywanie remontów,
  • zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi,
  • informowanie o wszelkich zmianach w stanie dróg, organizacji ruchu,
  • prowadzenia działań związanych z rozbudową infrastruktury drogowej.

„Dziurawe” drogi powinny być oznaczone i zabezpieczone oraz w szybki sposób wyremontowane aby nie doszło do tragedii.

 

Tekst, zdjęcia: Ciech24.pl – 12.04.2025 r.

Previous Article