Iwona Kienzler – znana pisarka i popularyzatorka historii w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie.

Mimo pandemii Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie niezmordowanie organizuje w Krzywej Hali spotkania autorskie on-line, transmitowane na profilu Facebook Miejskiej Biblioteki. W środę, 24 lutego 2021 r., kolejnym gościem była Iwona Kienzler – znana pisarka i popularyzatorka historii z Gdyni.

Nagrywane kamerą spotkanie prowadziła dziennikarka z Tygodnika Ciechanowskiego – Izabela Koba-Mierzejewska. Tematem głównym była ostatnia z licznych książek Iwony Kienzler „Kobiety ze słynnych obrazów” (Warszawa 2019).

Autorka przybliża w niej 11 kobiet ze znanych w świecie obrazów, jak „Mona Lisa” Leonarda da Vinci, „Dziewczyna z perłą” Jana Vermera, „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci, „Saskia jako Flora” Rembrandta, „Maja ubrana” i „Maja naga” Francisco Goyi, „Olimpia” Eduardo Maneta „Cesarzowa Elżbieta” (słynna Sissi) Franza X. Winterhaltera, „Dwie Fridy” Fridy Kahlo, „Sen” Picassa i „Gallarina” Salwadora Dali.

– Kierowałam się urodą obrazów, ich popularnością w świecie, aby przyciągnąć czytelnika. Kobiety z tych dzieł pochodzą z różnych sfer i epok, od średniowiecza do współczesności.

Wszystkie przybliżam w ciekawostkowy sposób, bo historykiem nie jestem – mówiła Iwona Kienzler, pisarka i dziennikarka, przybliżając wiele interesujących szczegółów z życia swoich bohaterek. Wyznała, że jej ulubioną postacią jest słynna Sissi, symbol Wiedna.

Iwona Kienzler

Izabela Koba-Mierzejewska

– Sissi pięknie się ubierała, niezwykle dbała o swoją urodę i figurę. Gimnastykowała się, jeździła konno, umiała nawet okiełznać dzikie rumaki. Jej włosy sięgały do ziemi i ważyły 4 kilogramy, od czego ją często bolała głowa – mówiła pisarka, polecając też swoje inne książki, jak „Piastowie”, „Jagiellonowie”, „Caryca Katarzyna”, „Kobiety niepodległości”, czy biografie Nałkowskiej, Konopnickiej, Skłodowskiej-Curie, Mickiewicza i wielu innych znanych postaci.

Izabela Koba-Mierzejewska i Iwona Kienzler

Transmisję można ponownie obejrzeć na kanale Facebook Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie (link).

Redakcja Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article