IX Festiwal Muzyki Sakralnej -„Pamiętamy Ojcze Święty”…

W sobotni wieczór (17.10.2020r.) w kościele p. w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (Klasztorek) w Ciechanowie zgromadzona publiczność miała okazję uczestniczyć w IX Festiwalu Muzyki Sakralnej pn. „Pamiętamy Ojcze Święty”, który miał trwać 2 dni. Organizatorem festiwalu było Stowarzyszenie Sztuka Kultura Edukacja. W pierwszym dniu festiwalu wystąpił Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z Warszawy. W związku z licznymi zachorowaniami na koronawirusa drugi dzień festiwalu został odwołany i zespół Zagan Acoustic nie wystąpił.

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego jest największą instytucją artystyczną w Wojsku Polskim realizującą szeroki wachlarz zadań artystycznych mających na celu kształtowanie postaw patriotycznych, edukacyjnych i wychowawczych.

RZAWP dziedziczy ponad 100-letnią tradycję grup teatralno-estradowych działających przy Domach Żołnierza Polskiego w okresie II Rzeczpospolitej. Zespół popularyzuje treści narodowe i chwałę oręża polskiego w kraju i za granicą. Tym samym realizuje życzenie Marszałka Józefa Piłsudskiego o utworzeniu sceny żołnierskiej, na której „powinno się grać głównie sztuki optymistyczne i radosne, dające ludziom wiarę i nadzieję.”

Głównym nurtem działalności artystycznej Zespołu jest prezentowanie programów okolicznościowych w formie widowisk i koncertów oraz oprawa muzyczna uroczystości państwowych i wojskowych.

W repertuarze Zespołu odnaleźć można wszelkie gatunki i style muzyczne, które zachwycą najbardziej wymagających odbiorców – zarówno tych starszych jak i młodszych.

W skład Zespołu wchodzą: soliści, chór, balet, orkiestra symfoniczna i orkiestra koncertowa.

Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z Warszawy podczas koncertu w Kościele Św. Tekli w Ciechanowie w dniu 17.10.2020r.

Aktualnie zatrudnionych jest w Zespole ponad 150 artystów: piosenkarzy, śpiewaków, muzyków, tancerzy i artystów chóru. Wyjątkowym znakiem rozpoznawczym Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego są kostiumy sceniczne, które w większości stanowią kopie autentycznego umundurowania historycznego: od wojów Mieszka I poprzez „skrzydlatą” husarię Jana III Sobieskiego do czasów współczesnych.

W magazynach zgromadzono ponad 1200 kostiumów i rekwizytów, których różnorodność, bogactwo zdobień i kolorystyka zachwycają widzów. Kostiumy artystów RZAWP dostarczają publiczności niezapomnianych wrażeń estetycznych i są stanowią źródło wiedzy na temat historii oręża polskiego.

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego cieszy się ogromnym powodzeniem i uznaniem w kraju i za granicą. Zespół odbył ponad 200 tournée, m.in. do Niemiec, Francji, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Szwecji, Danii, Słowacji, Czech, Korei Południowej, Chin, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Występował także przed Janem Pawłem II na specjalnej audiencji w 1994 roku. W kraju brał udział w ponad 60 tys. Koncertów. Wszystkie występy Zespołu są gorąco oklaskiwane przez publiczność i komplementowane przez krytyków muzycznych za kunszt i maestrię wykonania.

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego posiada na swoim koncie szereg nagrań dla Telewizji Polskiej oraz na potrzeby filmu. Ukazało się ponad 100 płyt CD z nagraniami polskich pieśni patriotycznych w wykonaniu RZAWP.

Podczas festiwalu chór zaprezentował m. in. pieśni: „Bogurodzica”, „Błękitne rozwińmy sztandary”, „O Maryjo przyjm w ofierze”, „Matko Boża z Betlejem”, „Jasnogórska Pani”, „Modlitwa do Bogarodzicy”, „Warszawianka”, „Marsz Polonia”, „Marsz Pierwszej Brygady”, „Pierwsza kadrowa”, „Ułani, ułani”, „Idą leśni”, „Karpacka Brygada”, „Walcząca Warszawa”, „Pałacyk Michla”, „Serce w plecaku”, „Barka”, „Boże coś Polskę”.

Warto nadmienić, że koncert odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Ciechanów i był dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Ciechanów.

 

Zdjęcia: Ciech24.pl

Źródło: Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego rzawp.pl

Previous ArticleNext Article