Karnawał Dookoła Świata

12.01.2020r w Oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze odbył się koncert „KARNAWAŁ DOOKOŁA ŚWIATA”.

 

W muzyczną podróż zabrały słuchaczy:

  • wspaniała pianistka, laureatka wielu nagród. (m.in. I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Duetów Kameralnych w Brnie, I nagrody Smith Duo Prize w Londynie oraz The Chopin Prize w Londynie – Pani Katarzyna Glensk
  • najwyższej klasy skrzypaczka, absolwentka akademii muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, laureatka I nagrody Młodych Skrzypków w Warszawie oraz VI Nagrody na Ogólnopolskim Konkursie skrzypcowym w Elblągu – Pani Joanna Okoń

 

Obie Panie w 2018 r w ramach „Invitation Festiwal” występowały w Nowym Jorku na scenie Carnegie Hall oraz z tym samym projektem w Shanghaju.

 

Koncert poprowadziła niebywała osobowość – konferansjer muzyczny o aksamitnym głosie – Pani Lidia Szpilewska. Pani Lidia pracuje dla Filharmoni Narodowej oraz prowadzi koncerty na scenach Łazienek Królewskich i Pałacu w Wilanowie. Miała okazję zapowiadać takich artystów jak Sinfonia Varsovia czy zespół muzyki dawnej La Tempesta.

 

Artystki „malowały” muzyką karnawał węgierski, włoski, rosyjski czy nawet jamajski. Nie zabrakło oczywiście Chopina. Chardasze przeplatały walce, mazurki i polonezy. Słuchacze szczególnie entuzjastycznie przyjęli ogniste tango.

 

Skrzypce wcieliły się w rolę banjo oraz naśladowały odgłosy ptaków i szmer wody w utworach Vivaldiego. Całość dopełniły wspaniałe opowieści i anegdoty Pani Lidii Szpilewskiej. Na koniec publiczność miała możliwość wspólnie z artystami zaśpiewać Champs Élysées.

Podczas bis-u Pani Joanna Okoń prezentowała niebywałe umiejętności muzyczne w utworze „Skowronek” przechadzając się wśród publiczności.

 

 

Tekst: Muzeum Romantyzmu

Zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article