Romantyczne Brzmienia i Konotacje – koncert w Muzeum Romantyzmu

W niedzielę 14 stycznia 2024 r. w oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Górnej odbył się 626 koncert pt. Romantyczne Brzmienia i Konotacje. Na scenie wystąpili trzej artyści: Piotr Maciejowski – tenor, Jakub Grzelachowski – wiolonczela, Paweł Zawada – fortepian którzy wspaniale wykonali znane pieśni i utwory znanych kompozytorów.

W programie mogliśmy zobaczyć i usłyszeć wspaniałe wykonanie pieśni neapolitańskich: Bixio, B. Cherubini, Mammaa son tanto felice M. Lanza, Dicitencollo vuje S. Gestandol, Musica proibita oraz utwory: S. Moniuszki, M. Karłowicz, J. Brahms, R. Schumann, F. Schubert, R. Strauss, F. Chopin.

Po koncercie odbyła się wystawa – Galeria Jednego Obrazu w której został zaprezentowany Józef Simmler „Portret Emilii Włodkowskiej”, 1865 własność Muzeum Narodowe w Warszawie.

„Portret Emilii Włodkowskiej” ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie jest niewątpliwie dziełem przyciągającym uwagę. Józef Simmler na imponujących rozmiarów obrazie sportretował Emilię Włodkowską, która była jedną z najmodniejszych warszawianek połowy XIX w.

Józef Simmler należący do najpopularniejszych malarzy tego okresu, uznawany jest za jednego z najlepszych polskich portrecistów. Portretował głównie przedstawicieli zamożnej warszawskiej burżuazji, choć malował czasami także ziemian czy arystokratów. Namalowany w 1865 roku portret Emilii Włodkowskiej pochodzi z najbardziej dojrzałego etapu rozwoju artysty, w którym Simmler doprowadził do perfekcji swoją technikę i zyskał szerszą klientelę. Jest on niewątpliwie jednym z najbardziej efektownych wizerunków w dorobku malarza.

Emilia Włodkowska ukazana została w niemal posągowej pozie ze wzrokiem skierowanym wprost na widza. Malarza podejrzewać można o pewną idealizację, dzięki której portretowana doskonale wpisuje się w XIX-wieczny kanon kobiecej urody. Tym, co przyciąga wzrok jest bez wątpienia balowa suknia ze złotego atłasu Włodkowskiej, którego połyskującą na załamaniach strukturę Simmler ukazał z ogromną maestrią.

Uzupełnieniem stroju jest biżuteria: sznur pereł na szyi, perłowe  kolczyki i złota bransoleta. Na obrazie nie zabrakło także innych elementów balowego wyposażenia: wachlarza, futrzanej narzutki, balowych rękawiczek z jasnej skórki oraz małego bukieciku w jubilerskiej oprawie. Kosztowność stroju wyraźnie określa status materialny Włodkowskiej. Wrażenie to pogłębia modny, neorokokowy wystrój wnętrza, w którym została ukazana.

Dzięki opisanym szczegółom Simmlerowi udało się stworzyć doskonały wizerunek reprezentacyjny, wzorowany na barokowych portretach arystokracji. Tego typu dzieła były jednym z narzędzi mających ugruntować pozycję zyskujących na znaczeniu przedstawicieli burżuazji.

Reprezentacyjny portret Emilii Włodkowskiej stanowił ponadto formę reklamy luksusowego domu mody, którego była właścicielką.

Józef Simmler „Portret Emilii Włodkowskiej”

Piękne dzieło sztuki możemy cały czas oglądać w Dworze Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Górnej a już teraz wspólnie z Organizatorami zapraszamy 21 stycznia 2024 r. o godz. 13.00 całe rodziny do wartościowego spędzenia czasu w naszym Muzeum Romantyzmu.

Koncert rozpocznie Smykofonia pt.: „Zimowe dzwoneczki”… gdy na dworze trochę chłodno, czasem pada śnieg, czasem wieje chłodny wiatr, słychać jeszcze dzwonki sań mikołajowych, a wieczorem świecą świąteczne światełka, wtedy szukamy miejsca dla pięknej muzyki i wspólnych zabaw. Podczas koncertu troszkę posłuchamy muzyki klasycznej, utworów Vivaldiego, Griega i Debussy’ego, ale też rozgrzejemy się piosenkami i tańcami.

Wystąpią: Przemysław Skałuba na klarnecie, Łukasz Owczynnikaow na kontrabasie i Mariusz Dropk na fortepianie. Koncert poprowadzi Viola Łabanow. W drugiej części zapraszamy na warsztaty artystyczne „W pracowni Jana Matejki” – wspólnie z mistrzem Matejką przygotujemy prezenty z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka.

Gdzie kupić bilety?

Na stronie internetowej Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Górnej https://bilety.muzeumromantyzmu.pl/rezerwacja/nienumerowane.html?id=4866&idt=9d2b7d422444147ecc08cad58bd61341&d=3&idw=72 lub w kasie muzealnej muzeum.

Zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article