Ponad 6,6 mln złotych wsparcia dla jednostek OSP z powiatu ciechanowskiego

Ruszyło rekordowe wsparcie unijne dla mazowieckich OSP. Trafi do nich 187 wozów strażackich dofinansowanych przez Unię Europejską. Blisko 250 mln zł z programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza przyznał zarząd województwa. Wsparcie dla jednostek OSP z powiatu ciechanowskiego to ponad 6,6 mln zł na zakup 5 wozów strażackich.

W czwartek 18 stycznia 2024 w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Gąsocinie miało miejsce spotkanie, podczas którego Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik podpisał umowy z władzami gmin Bieżuń, Ciechanów, Ojrzeń, Glinojeck oraz Sońsk.

W spotkaniu wzięli udział:

  • Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego
  • Konrad Wojnarowski – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego,
  • Wiesława Krawczyk – radna województwa,
  • Zdzisław Mierzejewski – wójt gminy Ojrzeń,
  • Małgorzata Kosińska – sekretarz gminy Glinojeck,
  • Jarosław Muchowski – wójt gminy Sońsk,
  • Stefan Pawłowski – wójt gminy Ciechanów,
  • Andrzej Szymański – burmistrz miasta i gminy Bieżuń,
  • dr Beata Jurkowicz – ekspert Komisji Europejskiej.

Partnerzy wydarzenia: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum Niepodległości, Fundacja My Obywatele UE im. W.B. Jastrzębowskiego. Uroczystość uświetniły prelekcja eksperta Komisji Europejskiej dr Beaty Jurkiewicz oraz inscenizacja Konstytucji dla Europy wg scenariusza Olgierda Łukaszewicza.

Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego

Świadomie poprosiliśmy, żeby to podpisanie umów było właśnie w takiej formie. Jest kilka okoliczności, kilka okazji ku temu. Po pierwsze województwa i powiaty zostały powołane 25 lat temu i tak naprawdę 1 stycznia minęło 25 lat od momentu powołania województwa mazowieckiego. Ale też, 1 maja minie 20 lat naszego członkostwa w Unii Europejskiej. To są te dwa jubileusze, które przy okazji pozyskania środków europejskich, skłaniają nas do tego, żeby spojrzeć nieco z dystansu na tę naszą rzeczywistość, na nasz rozwój, również na ten ten fakt, jak na nasz rozwój wpłynęło członkostwo w Unii Europejskiej. Często traktujemy te pieniądze unijne jako coś naturalnego, coś co się po prostu należy, co jest nie wiadomo skąd. Są też politycy, którzy krytykują nasze członkostwo, którzy mówią, że teraz będzie jakiś jeden wspólny, kiedyś był Związek Radziecki, teraz wspólna Europa. Inni mówią, że będzie dominacja Niemców, inni – Francuzów, a jeszcze inni, że w ogóle nas zatopią itd. Niestety stan wiedzy o naszym członkostwie, czym jest Unia Europejska, o tej 400-milionowej wspólnocie, naprawdę nie jest zbyt duży wśród polskiego społeczeństwa. I warto się przez chwilę zastanowić.

Inscenizacja Konstytucji dla Europy, którą stworzył Mazowszanin, późniejszy profesor SGGW – Wojciech Bogumił Jastrzębowski, ale wtedy jako prosty żołnierz walczący w szeregach powstańców listopadowych, napisał to w okopach bitwy pod Olszynką Grochowską. Paradoksalnie okazuje się, że 200 lat temu już byli ludzie, którzy myśleli i twierdzili, że tylko we wspólnej Europie może być zachowany pokój, rozwój, współpraca między narodami. Jeżeli spojrzymy na naszą historię, całą historię naszego narodu, naszego państwa, to przyznacie, że od roku 1989 do dzisiaj, to jest najdłuższy okres w historii – pokoju, spokoju, rozwoju.

Pytanie zasadnicze jest takie: Czy na pewno byłoby tak, gdybyśmy w tej Unii Europejskiej nie byli? Czy na pewno nie byłoby tak, gdybyśmy nie byli w Pakcie Północnoatlantyckim? Popatrzmy na to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą. Popatrzmy na los Ukrainy. Tam ofiary idą w setki tysięcy – żołnierzy, osób cywilnych. A Ukraina dlatego właśnie taką cenę zapłaciła, bo dążyła do tej wspólnej Europy.

Jak spojrzymy na to w kategoriach interesu naszego społeczeństwa, naszego Narodu, jednocześnie popatrzymy na te 25 lat rozwoju, w tym 20 lat członkostwa, to musimy zrozumieć, że to co nam się udało w tym ostatnim okresie, to jest niewątpliwy sukces – sukces cywilizacyjny naszego narodu, naszego państwa. Bez wątpienia wartości na których oparta jest dzisiejsza Unia Europejska, takie jak solidarność, samorządność, pomocniczość, odpowiedzialność wspólna, bezpieczeństwo, wspólny rynek, przepływ towarów usług, wspólne gospodarowanie na tej wielkiej przestrzeni, to bez wątpienia to wpłynęło też na nasz rozwój. A fundusze europejskie są pewnym elementem tego rozwoju.”

Polska dzięki temu, że jest członkiem, po zapłaceniu wszystkich składek, przez te 20 lat, netto uzyskała 161 miliardów euro różnych dotacji, we wszystkich programach. Jednym z tych programów jest nasz regionalny program operacyjny, już trzeci pełny program: „Fundusze Europejskie dla Mazowsza na lata 2021-2027”. To właśnie z tego programu, po decyzjach zwiększających zakres finansowania, zakupimy dla naszych 187 jednostek, które są w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, ciężkie i średnie samochody pożarniczo-gaśnicze, ten sprzęt, który jest tak niezbędny dla ratowania życia i mienia ludzi.”

Beata Jurkowicz – ekspert Komisji Europejskiej, w swojej prelekcji podsumowuje 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej:

1 maja 2004 r., Polska wraz z 9 innymi państwami Unii Europejskiej, były to Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Słowacja, Węgry, Malta, Cypr, Słowenia, przystąpiły do Unii Europejskiej. Było to największe w historii UE rozszerzenie. Polacy o przystąpieniu do UE, wypowiedzieli się w referendum w czerwcu 2003r. 77% Polaków powiedziało tak. Był to niewątpliwie nasz wielki sukces, ale sukces wszystkich sił politycznych w tamtym okresie, ponieważ na rzecz członkostwa w UE, lobbowali: i Aleksander Kwaśniewski, i Waldemar Pawlak, i Jerzy Buzek, i Leszek Miller.

Spektrum polityczne było bardzo szerokie i dziś nam się wydaje to aż nieprawdopodobne. Natomiast jest pewne, że była taka zgoda narodowa. Dziś około 80-90% Polaków popiera członkostwo w UE. Jeśli zapytamy z czym się Unia kojarzy, to rzeczywiście będzie się kojarzyła z transferami finansowymi, wspólną polityką rolną, dopłatami bezpośrednimi w ramach tej polityki rolnej, czy też modernizacji obszarów wiejskich, takich jak budowa czy modernizacja nowych świetlic wiejskich, jak wsparcie lokalnych społeczności, dzięki funduszom. Są również obszary których nie widać. Na pewno takim obszarem jest bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo widać szczególnie w kontekście wojny na Ukrainie i tutaj mamy do czynienia ze współpracą policji w państwach członkowskich, mamy działania służb zwalczających terroryzm, mamy europejskim nakaz aresztowania, i wreszcie mamy bezpłatny roaming, do czego się przyzwyczailiśmy, a nie jest to oczywiste. Obok tych wozów strażackich, na które są środki z UE, jest taki program Erasmus+.

Do tej pory kojarzył się z wymianami studenckimi. Od 2014 r. jest to program dla wszystkich. Czyli tak naprawdę od przedszkola do seniora. Zaczęły korzystać z tego programu Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotnicze Straże Pożarne. (…)

Wraz z członkostwem, obywatele Rzeczpospolitej Polskiej, stali się też obywatelami Unii Europejskiej. To oznacza, że możemy wybierać swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. W tym roku 9 czerwca, po raz piąty wybierzemy przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Wybory są bezpośrednie, proporcjonalne, demokratyczne i wolne. Dlaczego jest ważny udział w tych wyborach? Przede wszystkim Parlament Europejski decyduje wspólnie o budżecie. Mało tego, 2/3 ustawodawstwa polskiego ma związek z naszym uczestnictwem w UE. (…)

Gdyby nie nasze członkostwo w Unii Europejskiej, to budżet przeciętnego Polaka, byłby o 25% mniejszy. Jako Polacy zaczęliśmy uczestniczyć w jednolitym rynku europejskim. W tej chwili eksport produktów rolno-spożywczych zwiększył się prawie dziesięciokrotnie.”

Po prelekcji odbyła się inscenizacja Konstytucji dla Europy Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego, wg scenariusza Olgierda Łukaszewicza, podczas której role aktorów przejęli strażacy.

Następnie marszałek Adam Struzik podpisał umowy z beneficjentami programu:

Gmina Bieżuń

Pozyskała środki europejskie na zakup średniego wozu ratowniczo-gaśniczego wraz z wyposażeniem. W ramach projektu zostanie także przeprowadzona wśród mieszkańców kampania informacyjna dotycząca zmian klimatu i ochrony zasobów wodnych. Nowoczesny wóz usprawni pracę strażaków z OSP Bieżuń i wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców.

Całkowita wartość projektu: 1 498 140,00 zł

Dofinansowanie z UE: 1 273 419,00 zł

Gmina Glinojeck

Jednostka OSP w Ościsłowie (gm. Glinojeck) kupi nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy z wyposażeniem. Nowy sprzęt posłuży m.in. w akcjach ratowniczo-gaśniczych na terenie powiatu ciechanowskiego, gdzie znajdują się rezerwaty przyrody: Modła i Lekowo

Całkowita wartość projektu: 1 737 000,00 zł

Dofinansowanie z UE: 1 476 450,00 zł

Gmina Ojrzeń

– OSP Młock dzięki funduszom europejskim otrzyma nowy średni wóz strażacki wraz z wyposażeniem. Realizacja projektu zwiększy efektywność pracy służb ratowniczo-gaśniczych oraz umożliwi szybszą i skuteczniejszą interwencję. Dzięki nowoczesnemu samochodowi skróci się czasu dojazdu do miejsca zdarzenia. W ramach projektu będzie przeprowadzona także kampania edukacyjna skierowana do mieszkańców gminy.

Całkowita wartość projektu: 1 355 700,00 zł

Dofinansowanie z UE: 1 152 345,00 zł

Gmina Ciechanów

Nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy trafi też do jednostki OSP w Rydzewie. Sprzęt ułatwi lokalnym służbom podjęcie działań w sytuacjach kryzysowych. Nowy wóz to większe bezpieczeństwo mieszkańców gminy i subregionu ciechanowskiego.

Całkowita wartość projektu: 1 548 570,00 zł

Dofinansowanie z UE: 1 316 284,50 zł

Gmina Sońsk

OSP Gąsocin zakupi nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy z pełnym wyposażeniem. Doposażenie jednostki wpłynie m.in. na wzrost efektywności działań służb ratowniczo-gaśniczych. Elementem projektu będzie także akcja edukacyjna dotycząca zmian klimatu.

Całkowita wartość projektu: 1 702 320,00 zł

Dofinansowanie z UE: 1 446 972,00 zł

Jarosław Muchowski – Wójt Gminy Sońsk

Wójt Gminy Sońsk Jarosław Muchowski, o znaczeniu pozyskanego dofinansowania oraz dotychczasowym zaangażowaniu pomocy gminy w pozyskiwanie sprzętu dla OSP:

Dzisiaj to bardzo ważny dzień, bardzo radosny dzień dla OSP Gąsocin, dla samorządu gminy, ponieważ otrzymujemy środki na zakup nowego, ciężkiego wozu bojowego. Kwota to blisko 1,5 mln zł, która pozwoli sfinansować taki zakup. Za chwilę przystąpimy do procedury wyłonienia wykonawcy i będziemy już tylko oczekiwać na dostawę tego auta i wdrożenie go do działań bojowych bo to jest najważniejsze, najistotniejsze. To jest również takie marzenie, które bardzo rzadko się spełnia, te sprzęty są dzisiaj na wysokim poziomie, ale co za tym idzie są kosztowne. Dzięki takiemu wsparciu, dzięki takim pieniądzom możemy sobie pozwolić tabor wymieniać, zastępować wysłużone pojazdy nowoczesnymi.

Dzisiaj dzięki wsparciu samorządu województwa, dzięki środkom pochodzącym z Unii Europejskiej, mamy to dofinansowanie wynoszące 85% wartości całej inwestycji. Stąd za chwilę przystąpimy do realizacji, do zakupu tego pojazdu.

Staramy się aktywnie pozyskiwać nowe pojazdy, staramy się oczywiście pozyskiwać środki na te nowe pojazdy, staramy się również wymieniać tabory, bardzo często są to nowe, jednak używane sprzęty. Te zakupy również są, jeżeli pojawiają takie możliwości jak ta dzisiejsza, żeby skorzystać z dużego dofinansowania przy relatywnie niedużym wkładzie samorządu, to oczywiście korzystamy i to jest właśnie ten sposób na kupowanie nowych wozów strażackich i dobrze, że takie programy wsparcia są, bo one są bardzo potrzebne. Te tabory głównie już są wiekowe, więc ich eksploatacja również kosztuje samorząd bardzo dużo. Nowy sprzęt pozwala uniknąć tych bieżących kosztów utrzymania pojazdów. To zwiększa poziom bezpieczeństwa w regionie, zwiększa poziom bezpieczeństwa samych strażaków, ale oczywiście przekłada się również na jakość prowadzonych akcji, na dojazdy, na wyposażenie, na to czym dzisiaj dysponują strażacy.

Myślę, że wartym podkreślenia jest, że tak naprawdę Ochotnicze Straże Pożarne są dzisiaj albo lepiej, albo co najmniej tak samo dobrze wyposażone jak państwowe jednostki i mogą aktywnie tą pomoc nieść w terenie. Również dzięki takim dofinansowaniom, bo bez tego, mogę to podkreślać bez końca, bardzo ciężko byłoby myśleć o zakupach nowoczesnych pojazdów dla straży.”

Stefan PawłowskiWójt Gminy Ciechanów

Wójt Gminy Ciechanów Stefan Pawłowski ma nadzieję, że nowy sprzęt trafi do OSP Rydzewo już w pierwszym półroczu tego roku:

Cieszę się – ja osobiście i cieszę się w imieniu strażaków z OSP Rydzewo, ale myślę, że to też jest radość dla mieszkańców gminy Ciechanów. 1 316 284,50 zł dofinansowania na zakup nowego, ciężkiego samochodu dla OSP Rydzewo to bardzo duży zastrzyk finansowy. Przede wszystkim to jest inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców. Jeśli mówimy o beneficjentach tego programu i tego zakupu sprzętu to są przede wszystkim mieszkańcy gminy, ale również powiatu bo OSP Rydzewo działa w KSRG, a więc ma możliwość i często uczestniczy w zdarzeniach na terenie całego powiatu, a więc to jest inwestycja również w bezpieczeństwo mieszkańców całego powiatu ciechanowskiego.

Kiedy można się spodziewać, że fizycznie ten sprzęt będzie cieszył? Już podjęliśmy pewne działania w tym zakresie, byliśmy w zakładach, które produkują tego typu sprzęt, byliśmy na rozmowach, wiedząc, że taka ewentualność, a więc podpisanie umów za chwilę nastąpi. Przystąpiliśmy bez zbędnej zwłoki. Mam nadzieję, że w niedługim czasie te wszystkie procedury przetargowe ruszą i ten samochód trafi w pierwszym półroczu tego roku. Taką mam nadzieję bo takie mam zapewnienie firm, które ewentualnie chcą nam ten samochód przygotować. Jeśli takie środki się otrzymuje, to nie po to żeby czekać z ich wydatkowaniem, tylko jak najszybciej spożytkować je dla dobra mieszkańców.

Konrad Wojnarowski – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego, o tegorocznym budżecie samorządu województwa mazowieckiego:

Budżet jest bardzo okazały, wręcz największy w historii bo opiewający na ponad 8 mld zł, w tym gro środków przeznaczonych na inwestycje. Również w subregionach, między innymi w subregionie ciechanowskim. Dzisiejszy dzień jest tego doskonałym przykładem, choć tutaj w dużej mierze pomogły środki europejskie bo aż w 85%. Jednak uważam, że ta współpraca i odpowiadanie na te potrzeby i wyzwania wynikające chociażby z troski o bezpieczeństwo mieszkańców, stąd te wozy strażackie i sprzęt, pozwala myśleć o kolejnych programach wsparcia, których jesteśmy twórcą. Aż 20 w tym roku.

Myślę, że tak jak w poprzednim, wszystkie gminy, które dzisiaj również zyskały dobry sprzęt, dobre środki – będą z nich korzystać, czyli Sońsk, Glinojeck, Ciechanów, Ojrzeń, Bieżuń, bo również gości z powiatu żuromińskiego dzisiaj gościliśmy. I tutaj w alokacji środków europejskich, myślę że też będzie niezwykle ważna rola rządu. Tak, że dobra współpraca między rządem, a samorządem jest myślę istotna w najbliższym czasie, żeby wdrażać nie tylko programy, ale też również realizować wspólne cele.

Komentarz radnej województwa Wiesławy Krawczyk:

Nowe samochody strażackie dzisiaj są bardzo drogie. Kosztują ponad 1,5 mln zł, kiedyś mogliśmy kupić nowy samochód za 600-700 tys., dzisiaj niestety 1,5 mln. Dlatego to wsparcie było potrzebne. Baza samochodów OSP to naprawdę wielokrotnie bardzo stara baza. Dlatego, by strażacy mogli pracować bezpiecznie, by mogli bezpiecznie służyć mieszkańcom, to właśnie potrzebny jest ten zakup, by bezpiecznie mogli dojechać i sprawować swoją służbę. OSP to taka organizacja pozarządowa, z którą jesteśmy od początku prawie Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Wspieraliśmy już poprzez programy własne, bez udziału środków unijnych, co najmniej od 2007. Wspieraliśmy przez kolejne lata. Jednak były to mniejsze środki, ale też mogły służyć zachowaniu bezpieczeństwa. Również były kupowane samochody, jednak z dofinansowaniem z innych różnych źródeł. Dzisiaj główne dofinansowanie to Samorząd Województwa Mazowieckiego.”

Zdjęcia, tekst: Ciech24.pl

Źródło: konferencja, informacje prasowe, wywiady.

Previous ArticleNext Article