Pamięć Wojtka Jabłońskiego

Wojciech Jabłoński: Niezręcznie jest odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Wiem natomiast, że ta opinia ciągnie się za mną od czasów, kiedy po okresie współpracy ze znakomitościami polskiego jazzu (lata 1963–66) wróciłem do Ciechanowa i z kolegami założyliśmy zespół Kolumbowie.

 

Oni wiedząc, z kim grałem i od kogo zdobywałem doświadczenie muzyczne, całkowicie poddali się moim rządom. Skutek był taki, że po dwóch latach intensywnych prób zespół zdobył wysoką jak na owe czasy pozycję wśród takich grup jak Dżamble, Romuald & Roman, Warszawskie Kuranty – późniejsze 2 + 1.

 

Ciechanów był z tego zespołu dumny, więc ten fakt jakby utwierdził moją pozycję wśród kolegów muzyków i tak zostało do dziś. Na dodatek rozeszło się po okolicy, że jest w Ciechanowie taki zespół i facet, który go prowadzi.

 

Na przykład chłopcy z Mławy, którzy też chcieli dobrze grać, zaczęli nas podglądać, prosili o radę, w końcu też zaczęli grać pod moim kierownictwem i w efekcie po wyjeździe do Gdańska na studia bez specjalnych kompleksów założyli zespół KOMBI.

 

Z tego co wiem, oni (Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk) może nawet z lekką przesadą uważają do dziś, że się ode mnie trochę nauczyli (a byli bardzo zdeterminowani i pracowici).

 

Tekst: Andrzej Kaluszkiewicz

 

Wojciech Jabłoński – na basie podczas koncertu 09.11.1969r. Zespół Szkół nr 2 im. Adama Mickiewicza – Orylska 9, Ciechanów. W tle Andrzej Kaluszkiewicz, fotografia pochodzi ze zbiorów Andrzeja Kaluszkiewicza.

W piątek 6 grudnia 2019r. w Fabryce Kultury Zgrzyt w Ciechanowie, odbył się koncert poświęcony pamięci Wojciecha Jabłońskiego. Podczas koncertu wystąpili artyści i zespoły z którymi Wojtek ostatnio występował między innymi Why Ducky oraz James B. & Friends. Poniżej prezentujemy zdjęcia i video z koncertu.

 

Why Ducky

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia i video: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article