Koncert i dwie wystawy – szereg wydarzeń kulturalnych w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

W niedzielne popołudnie 10 marca 2024 w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze odbył się Koncert nr 628, przygotowany wspólnie z Fundacją Pianistyki Polskiej w ramach ogólnopolskiego cyklu „Pianiści Konkursów im. Adama Harasiewicza”. Cykl został objęty patronatem artystycznym Maestro Adama Harasiewicza oraz patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kierownictwo artystyczne: dr Aneta Teichman.

Na scenie wystąpili: Hanna Knebel, Alicja Furmańczyk oraz Maciej Bieńkowski, którzy wykonali utwory Fryderyka Chopina i Sergiusza Bortkiewicza. Wśród publiczności znalazła się Marta Cienkowska – Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

dr Aneta Teichman, Marta Cienkowska – Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, muzycy, Aldona Łyszkowska – Kierownik Działu Wydawnictw, Edukacji i Promocji, Kustosz i Monika Salamon-Miłoboszewska – Dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Górnej.

Wydarzenie poprowadziła dr Aneta Teichman, która przywitała zgromadzonych gości i podziękowała dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Monice Salamon-Miłoboszewskiej i Aldonie Łyszkowskiej kustoszowi i kierownikowi działu wydawnictw, edukacji i promocji za współprace i zaangażowanie podczas organizacji i promocji koncertu. Poinformowała również, że tegoroczna trasa koncertowa potrwa do czerwca 2024 roku i obejmie łącznie 7 koncertów oraz zaprosiła na kolejne wydarzenia do Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu, Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów i Muzeum im. Norwida  w Dębinkach.

Następnie przyszedł czas na występy młodych, utalentowanych artystów, którzy podzielili się wrażeniami z koncertu z redakcją Ciech24.pl

Hanna Knebel

Hanna Knebel uczy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach. Występowała na licznych koncertach i konkursach pianistycznych – zdobyła m.in. 3 miejsce w Konkursie Kaunad Sonorum w Kownie na Litwie w 2019 roku, 1 miejsce oraz nagrodę specjalną za najciekawsze wykonanie utworu polskiego kompozytora w XIX Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach w 2019 roku, a także wyróżnienie II-go stopnia w I Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Młodych Talentów im. Adama Harasiewicza w 2020 roku.

Hanna szczególnie lubi występować na koncertach, co daje jej możliwość dzielenia się pięknem sztuki muzycznej. Możliwość wspólnego wraz z publicznością przeżywania i prezentowania walorów literatury muzycznej jest dla niej możliwością dalszego rozwoju artystycznego.

Młoda artystka była zaskoczona publicznością i miejscem, w którym wystąpiła:

„Dzisiaj miałam przyjemność zagrać w Oranżerii w Opinogórze. Zaprezentowałam dwa utwory Fryderyka Chopina: Mazurek op. 6 nr 2 oraz Wariacje E-durWN 6. Bardzo jestem mile zaskoczona, publiczność niezwykle życzliwie zareagowała na nasze występy i bardzo cieszę się, że miałam okazję zagrać w takim miejscu, okolica niezwykle piękna, sprzyja muzykowaniu i dzieleniu się z publicznością emocjami.”

Alicja Furmańczyk uczy się w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu. Alicja jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych m.in. I nagrody w Golden Classical Music Awards International Competition w Nowym Jorku (sierpień 2021) i otrzymała zaproszenie na recital w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Jest również stypendystką Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Młoda Polska” za całokształt osiągnięć artystycznych i czterokrotną laureatką Nagrody Miasta Poznania.

Alicja chciała wziąć udział w cyklu koncertowym, ponieważ uważa, że ćwiczenie i rozwijanie umiejętności jest ważne, ale równie istotna jest możliwość podzielenia się z publicznością efektami swojej pracy. Artysta bez publiczności nie istnieje, bo to z nią może dzielić emocje, które wywołuje granie. W wykonaniu Alicji Furmańczyk zabrzmiały następujące utwory: Ballada g-moll op. 23, Etiuda e-moll op. 25 Fryderyka Chopina oraz Etiuda e-moll op. 15 nr 10 Sergiusza Bortkiewicza.

Miejsce oraz publiczność, również na tej młodej pianistce wywarły pozytywne wrażenie:

„Mam 18 lat, jestem w maturalnej klasie, więc już niedługo kończę swoją przygodę ze szkołą muzyczną II stopnia. Miałam dziś okazję wystąpić w Oranżerii w Opinogórze i to było niesamowite przeżycie. Po pierwsze mogłam zagrać utwory romantyka Fryderyka Chopina, właściwie w miejscu, w którym tworzył również romantyk. A poza tym sama sala, fortepian, jak i publiczność były dla mnie wielkim zaskoczeniem. Fortepian był naprawdę bardzo przyjemny do grania, a publiczność bardzo miło nas wszystkich przyjęła. To na pewno było bardzo miłe, niedzielne popołudnie i mam nadzieję, że wszystkim słuchaczom również się spodobało.”

Maciej Bieńkowski

Maciej Bieńkowski jest uczniem Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych I i II st. nr 3 im. Grażyny Bacewicz w Warszawie. Rozwija się w kierunku pianistycznym biorąc udział w licznych koncertach i konkursach, w ostatnim czasie został laureatem 1 nagrody w Bach International Music Competition 2023 – I miejsce w kategorii oryginalna własna kompozycja, w tym samym roku zdobył 1 nagrodę w III Great Piano Masters Competition (Hiszpania) i również 1 miejsce w III Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Gloria Artis we Wiedniu.

Obok rozwoju pianistycznego, Maciej również komponuje. W swojej aplikacji do trasy koncertowej Maciej zaznaczył, że liczy się dla niego doświadczenie, które może zdobyć uczestnicząc w tym projekcie, ale i możliwość spotkania się z publicznością i koleżankami i kolegami pianistami z innych szkół muzycznych z całego kraju.

Artysta opowiedział o sobie i zaprezentowanych utworach:

„Mam 14 lat i przyjechałem tutaj z Warszawy. W Opinogórze jestem pierwszy raz i dzisiaj na koncercie wykonałem utwory Fryderyka Chopina: Mazurek a-moll op. 17 nr 1, Walc As-dur op. 34 nr 1, Scherzo h-moll op. 20. Oprócz grania cudzych utworów na fortepianie, bardzo lubię również komponować i improwizować. Na koniec koncertu jako bis, zagrałem tego samego Mazurka a-moll w wersji delikatnie jazzowej.”

Hanna Knebel, Alicja Furmańczyk, Maciej Bieńkowski i dr Aneta Teichman

Dwie wystawy

Po koncercie odbyły się dwa wernisaże, w których wzięła udział również Wiesława Krawczyk – Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego: wystawy „Anioły, żywioły i rycerze”, czyli grafiki Kimby F. Kerner do ballad „Świteź” i „Świtezianka” Adama Mickiewicza oraz wystawy malarstwa, rzeźby, rysunku i fotografii „Zaświaty”, organizowanej pod szyldem Ciemna Strona Sztuki .

Obie wystawy można będzie oglądać do 28 kwietnia 2024.

Kimba Frances Kerner, Leszek Nowaliński – Kierownik Działu Sztuki, Kustosz w Muzeum Romantyzmu, Monika Salamon-Miłoboszewska – Dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Górnej

Monika Salamon-Miłoboszewska – dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Górnej

„Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, gromadzi, przechowuje, eksponuje dobra epoki romantyzmu, a także artystów współczesnych, którzy sztuką romantyczną, jej bogatymi motywami inspirują się w swej twórczości. Będą mieli państwo okazję zobaczyć podczas dwóch wystaw, jak głęboko romantyzm wpływa i oddziałuje do dziś i tak z pewnością będzie po wieki.

Dodatkowym akcentem, który też ciągle powtarzamy, kiedy otwieramy wystawy artystów współczesnych jest misja nasza i nasza powinność wobec wieszcza epoki romantyzmu Zygmunta Krasińskiego, który przez całe swoje życie wspierał artystów, finansowo, duchowo, który ich rozumiał i bez którego, po jego śmierci wielu z nich było naprawdę ciężko.” – mówiła dyrektor, a następnie oddała głos pierwszej z artystek Kimbie Frances Kerner.

Kimba Frances Kerner

Kimba Frances Kerner to urodzona 20 grudnia 1984 roku w Filadelfii, USA artystka mieszkająca w Polsce, która wplata swoje motywy psychologii, narracji i animizmu za pomocą różnych mediów. W 2008 roku ukończyła studia licencjackie w Parsons School of Design w Nowym Jorku na kierunku Design and Technology. Następnie w 2011 roku otrzymała dyplom studiów magisterskich na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale Wzornictwa Przemysłowego.

W 2017 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i obecnie rozwija swoje zainteresowania w dziedzinie grafiki warsztatowej. Podczas studiów doktoranckich specjalizuje się także w łączeniu ceramiki z grafiką. W 2019 roku zdobyła pierwszą nagrodę w postaci stypendium Fundacji im. Tadeusza Kulisiewicza. W swoim dorobku artystycznym ma 10 wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. Jej prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego na Tajwanie, Polskim Instytucie Kultury w Tokio oraz Instytucie Pottery Northwest w Seattle. Artystka na stałe mieszka w Polsce i pracuje jako grafik, projektant oraz nauczyciel akademicki.

Od początku była zafascynowana kulturami starożytnymi, a poprzez swoją twórczość zagłębia się w psychikę, skupiając się na metaforach i wzorach, w nieustannej pogoni za swoim poczuciem istnienia. Zajmuje się przede wszystkim grafiką i ceramiką, łącząc je w misterny sposób.

Kimba Frances Kerner

„Zainteresowałam się tematem i zgłosiłam się na stypendium Ministerstwa Kultury, które otrzymałam. Chciałam się podjąć interpretowania na współczesne warunki Świtezi i Świtezianki. Bo dla mnie akurat te tematy, natury i moc natury, różne zagadki, tajemniczość, ludowe wierzenia, są bardzo bliskie i zawsze były i właśnie ten mistycyzm, który przemawia przez Ballady i romanse Mickiewicza.

Chciałam zrobić takie grafiki, które są bardziej współczesnymi interpretacjami tych dzieł. Badałam różne wzory i nawet wydania książek, żeby brać z nich inspiracje i jakby przetworzyć przez mój własny filtr artystyczny.” – opowiadała artystka.

Kimba Frances Kerner

Kimbie Frances Kerner – artysta, malarz, grafik.

zdradziła jeszcze kilka szczegółów o sobie i o wystawie:

„Jestem artystką, która się zajmuje ceramiką i też grafiką. Właśnie przedstawiam swoje prace, które są i graficzne i po prostu transfer ceramiczny na różne obiekty porcelanowe – starsze i bardziej współczesne obiekty. Ta cała wystawa to trochę moja eksploracja w pracach Mickiewicza, które zgłębiałam bo dostałam stypendium Ministra Kultury za ten projekt.

Chciałam się zagłębić w tym temacie: dlaczego jest ten fenomen Mickiewicza w ogóle. Jakby te same Ballady i romanse mają dużo wspólnego z moją twórczością, którą się interesuję, bo tam jest taka jakby wiara ludowa i bardzo dużo związane z naturą, jak gdyby taki mistycyzm natury. Kiedy mogłam jakby siedzieć w tym temacie, to chciałam trochę bardziej współcześnie zinterpretować te dzieła, bo widzę dużo powiązań z tym, czym się ludzie teraz interesują. Jest dużo bardziej skupienia nad człowiekiem w naturze, że trzeba chronić tą naturę i że jednak to ma sens.

Dla mnie szczególnie ważne jest, że można dużo wyciągnąć wniosków, że jednak człowiek jako człowiek potrzebuje tej natury, tak samo jak teraz natura potrzebuje człowieka, żeby ją chronić. Trzeba znaleźć taką równowagę pomiędzy byciem współczesnym człowiekiem, ale istnieć w tym środowisku natury.”

Kimba Frances Kerner

Wernisaż wystawy pt. ZAŚWIATY – wystawa malarstwa, rzeźby, rysunku i fotografii.

„Zaświaty” to piąta edycja wystaw pod szyldem Ciemnej Strony Sztuki. Prace powstają specjalnie na każdy cykl wystaw i swoją tematyką nawiązują do ich tytułu, a ponieważ jest to ekspozycja zbiorowa otrzymujemy kilkadziesiąt autorskich wyobrażeń w dowolnej technice, bez ograniczenia swobody twórczej wokół tematu. Wśród autorów są zarówno osoby tworzące już od wielu lat, jak i młode, które dopiero rozpoczynają swoją drogę artystyczną, ale wszystkich łączy estetyka prac i zawarta w nich emocjonalność.

Romantycy zwracali szczególną uwagę na życie wewnętrzne człowieka – duchowość, uczucia, emocje, a również na odrębność jednostki ludzkiej, jej odmienność i indywidualność, gdzie dominowało uczucia nad rozumem, metodą poznania świata stał się nie empiryzm, ale sztuka, co jest też głównym wytycznym osób, które zaprezentowały swoje prace na wystawie.

Organizatorzy zaprosili do zagłębienia się w pracach powstałych na wystawę i odnalezieniu motywu Zaświatów przedstawionego według współczesnych autorów. Swoje prace zaprezentowali: Anna Pietruś-Bral, Joanna Sztyrak, Katarzyna Spychalska, Katarzyna Wieczorek, Diana Żarów, Monika Krzymińska-Śluborska, Pamela Jaworska, Paulina Wiewióra, Igor Panchuk, Paweł Sadowski, Łukasz Milak-Kalinowski, Jacek Szleszyński, Grzegorz Rombel, Piotr Małysz, Piotr Baćko, Krzysztof Płonka, Grzegorz Kochaniec, Rafał Krzemiński, Marcin Michalewicz, Krzysztof Iwin, Piotr Kiełbiński, Rafał Hader, Wojciech Malicki, Paulina Werenczuk, Justyna Koziczak, Dominik Kurdyga, Paweł Misiewicz, Krzysztof Polaczenko, Mateusz Tokarski, Arkadiusz Zdanowski.

Tomasz Bartosik (pierwszy od lewej) – Kurator i twórca Ciemnej Strony Sztuki wraz z artystami

Ciemna Strona Sztuki jest portalem w mediach społecznościowych na Facebooku i Instagramie, z którą warto się zapoznać pod linkiem: Facebook.com/ciemnastronasztuki. Portal działa od 2012 roku.

Tomasz Bartosik o stronie i o wystawie:

„W ciągu 5 lat strona zebrała prawie 100 tys. obserwujących, a teraz ma już prawie 120 tys. Natomiast w 2016 roku doszedłem do wniosku, że sama prezentacja sztuki zwłaszcza malarstwa na portalach jest trochę bezsensowna bo malarstwo prezentować można tylko na żywo. I wpadłem na pomysł, żeby pomóc młodym ludziom, którzy tworzą, trochę ich zjednoczyć pod wspólnymi hasłami i zorganizować im wystawy. To jest pierwsza z piątego cyklu, a już osiemnasta od 2016 roku. Wszystko polega na tym, że rok wcześniej zadaję temat, który czasami się skrywa za jednym słowem, czasami jest to zwrot, ale coś takiego, żeby dawało osobom swobodę twórczą, ale jednak żeby ukierunkować ich w którąś stronę.

Teraz powstał temat ZAŚWIATY, który jest bardzo szerokim pojęciem, przechodzącym przez wszystkie kultury tak naprawdę. Na tej wystawie jest 29 autorów, każdy osobno malował i uzyskujemy pewną spójność dopiero łącząc prace na ścianach. Każdy musi ocenić, czy jest to zrobione dobrze i te prace się dobrze komponują, czy właśnie być może pomysł nie jest trafiony. To muszą zwiedzający ocenić. Na wystawie mamy 56 prac, w technice malarstwa zarówno olejnego, jak i akrylowego. Są 3 rzeźby, 5 rysunków i 5 fotografii. W Muzeum Romantyzmu, wystawa będzie do 28 kwietnia 2024, potem przenosi się do Oleśnicy, a następnie w Czeladzi w Galerii Sztuki Współczesnej.”

Wiesława Krawczyk – Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Monika Salamon-Miłoboszewska – dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Górnej i artysta, malarz przy swoim obrazie

Wiesława Krawczyk – Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego

„Bardzo mi miło, że tutaj zdążyłam dotrzeć, aczkolwiek są jeszcze inne spotkania. Wiem, ze nasze muzeum nigdy nie zawiedzie, czyli otworzyłam się dzisiaj w muzeum na młodych artystów. Bardzo się cieszę jako przewodnicząca Komisji Promocji. Możemy w ten sposób promować artystów. Wchodząc byłam pod wrażeniem tych obrazów.

Myślę, że to jest dobre miejsce, gdzie może być realizowany ten temat. Gratuluję wybrania tak ważnego i bliskiego nam wszystkim tematu, jak również dziękuję organizatorom, naszemu muzeum za to, że otworzył się na ten wspaniały temat.” – mówiła radna.

Monika Salamon-Miłoboszewska – dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Górnej, Wiesława Krawczyk – Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego i artystka, malarz przy swoim obrazie

Paulina Wiewióra – artysta, malarz

Wśród artystów prezentujących swoje prace znalazła się Paulina Wiewióra, która opowiedziała o swoim obrazie:

„Wykonałam go w roku 2023 na Salon Elbląski. Pracowałam nad nim około dwóch miesięcy. Przedstawia człowieko-ryby, które wędrują do wody, tylko że ta woda tak naprawdę jest trochę drugim światem i nie do końca jeszcze wiemy, co jest pod tą wodą. To pierwszy obraz z serii, która będzie kontynuowana i wtedy dowiemy się, co pod tą wodą się znajduje. Ci ludzie, niektórzy troszkę bardziej wyglądają jak ludzie, niektórzy już nieco bardziej przemienieni, wędrują nad nami, niektórzy po drodze umierają, sami nie są pewni dokąd wędrują.

Wykonany jest farbami akrylowymi. W pewnym stopniu było to zainspirowane Lovecraftem, on czasem poruszał w swoich opowiadaniach właśnie takie rybie klimaty, mroczno-śmierdzące, niebezpieczne i trochę na pewno to miało wpływ bo jestem ogromną fanką.”

Paulina Wiewióra – artysta, malarz przy swoim obrazie

Artyści przy swoich obrazach

Wernisaże okazały się nie tylko doskonałą okazją do podziwiania talentu artystycznego, lecz także do spotkania się z autorami i rozmowy na temat wystawionych prac. Atmosfera pełna emocji i inspiracji sprawiła, że goście mogli przeżyć niezapomniane chwile w towarzystwie wyjątkowych dzieł sztuki. Prezentowane prace z pewnością pozostaną w pamięci odwiedzających na długi czas.

Prezentowane obrazy z wystawy pt. ZAŚWIATY

Tekst, zdjęcia, wywiady Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article