Spotkanie z mieszkańcami – Jacek Ozdoba Poseł na Sejm RP i Patryk Jaki Poseł do Parlamentu Europejskiego

W sobotę 16.09.2023 w siedzibie Solidarności w Ciechanowie, odbyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział Jacek Ozdoba, Poseł na Sejm RP oraz Patryk Jaki, Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Jacek Ozdoba – Poseł na Sejm RP, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. W 2014 roku został wybrany jako najmłodszy radny Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy. W latach 2014-2018 został członkiem komisji Ładu Przestrzennego i Ochrony Środowiska, komisji Statutowej i Spraw Lokalnych oraz komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rodziny.

Od początku działalności publicznej zaangażowany w działania samorządu w zakresie walki z przestępczością oraz sprawami ochrony środowiska ze szczególnym uwzględnieniem polityki odpadowej oraz walki ze smogiem.

Od 2018 roku pełnił funkcję radnego m.st. Warszawy. Zasiadał w kilku komisjach m.in. Ochrony Środowiska, Skarg i Wniosków oraz Rewizyjnej w radzie m.st. Warszawy. W latach 2015-2018 pracował jako doradca w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. W 2018 roku został powołany przez Prezesa Rady Ministrów jako przedstawiciel Ministra Sprawiedliwości w skład Rady Głównej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym.

W wyborach parlamentarnych 2019 roku z 9 miejsca zdobył 3 wynik i został wybrany posłem na Sejm RP IX kadencji. Był członkiem komisji sejmowych: Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Od 2020 roku został powołany na sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu, a następnie po przekształceniu instytucji na tożsame stanowisko w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Priorytety to zwalczanie przestępczości środowiskowych głównie w obszarze gospodarki odpadowej, usprawnienie systemu gospodarki odpadami. Nadzoruje Departament Gospodarki Odpadowej, Departament Instrumentów Środowiskowych oraz sprawuje nadzór nad Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska.

W 2021 i 2022 roku został zaliczony przez „Dziennik Gazetę Prawną” do grona „50 najbardziej wpływowych prawników”. Członek partii politycznej: Suwerenna Polska. W nadchodzących wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej kandyduje z Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość (okręg wyborczy 16, nr listy 4, nr na liście 8).

Patryk Jaki – Poseł do Parlamentu Europejskiego. W wyborach do Parlamentu Europejskiego uzyskał prawie 260 tys. głosów. Obecnie w Parlamencie Europejskim – członek Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych. Sprawozdawca rozporządzenia ds. zwalczania terroryzmu na terenie UE i wiceprzewodniczący zgromadzenia Parlamentu Europejskiego i Państw Wschodu.

Uprzednio pierwszy zastępca Ministra Sprawiedliwości. Prawie 4 lata odpowiedzialny za polski system penitencjarny. Przewodniczący zespołów ds. Reformy polskiego więziennictwa i Kodeksu Karnego Wykonawczego. Autor reformy polskiego systemu penitencjarnego. Ponadto twórca Polskiego Instytutu Kryminologii oraz Akademii Penitencjarystyki i Kryminologii.
Poseł na Sejm RP VII i VIII Kadencji.

Twórca Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Autor Rejestru Pedofilów. Autor reformy komorniczej w Polsce. Tygodnik Wprost przyznał mu dwukrotnie 10 miejsce na prestiżowej liście 50 najbardziej wpływowych Polaków. Otrzymał tytuł „Człowieka Roku” na Opolszczyźnie za skuteczność w ściąganiu inwestycji do regionu.

Spotkanie rozpoczął europoseł Patryk Jaki, od przedstawienia nowej strategi opozycji, którą nazwał „kulturą unieważnienia”. Ostrzegał przy tym, że Platforma Obywatelska widząc niekorzystne dla siebie wyniki sondaży, przygotowuje się na to, by podważyć wyniki wyborów w Polsce.

W dalszej kolejności przypomniał obecną sytuację na włoskiej wyspie Lampedusie, gdzie ciągle spływają imigranci przeznaczeni do przymusowej relokacji. Według prawa, za którym głosowała polska opozycja w Parlamencie Europejskim, te grupy ludzi miały być przymusowo relokowane również do Polski.

Przypomniał problemy, z którymi borykają się mieszkańcy Francji, Włoch i innych zachodnich państw i apelował, żeby obywatele wzięli to pod uwagę w nadchodzących wyborach. Ponadto podkreślił, że w tej sytuacji, tym bardziej warto wziąć udział w referendum, pomimo zniechęcania przez opozycję.
„To jest niezwykle aktualna i ważna kwestia. Wybory prezydenckie, gdzie wygraliśmy ale niewielką ilością głosów, pokazały że każdy głos ma znaczenie. Każda zmobilizowana przez Państwa osoba może być decydująca.(…) I mogą zdecydować w takich okręgach niewielkie różnice głosów. W związku z tym warto wziąć udział w wyborach, warto wziąć udział w referendum i warto znów zaufać Zjednoczonej Prawicy” – zachęcał Patryk Jaki.

Następnie skłaniał do zastanowienia się, dlaczego Donald Tusk w trakcie kampanii prawie wcale nie nawiązuje do dorobku swoich rządów. Dlaczego nie jest dumny z tego jak rządził? „Dochody budżetu państwa wtedy i teraz, wydatki wtedy i teraz, stan finansów publicznych wtedy i teraz, wydatki na zbrojenia, polityka społeczna, bezrobocie, wzrost gospodarczy, średnia płaca…Wszystko, w każdym kryterium, które jest znaczące to jest przepaść. Za czasów Tuska sobie świetnie radzili, ale Niemcy… A teraz? Teraz Polska. W związku z tym, my nie chcemy już, żeby Polska była niemieckim zasobem. (…) Po co on wraca? Jestem przekonany, że on dostał zadanie od Niemiec. Bo idzie nowy traktat, który zabierze Polsce resztę suwerenności” – ostrzegał europoseł.

„To jest niezwykle fundamentalna i niezwykle ważna sprawa – te wybory. Właśnie ze względu na to, że jesteśmy w trudnej sytuacji geopolitycznej, ze względu na to, że idzie nowy traktat, który ma całkowicie odebrać Państwu prawa polityczne i obywatelskie bo wszelkie kompetencje mają zostać przekazane do Unii Europejskiej i do Berlina. Wybory będą się odbywały owszem, ale to nie będzie miało żadnego znaczenia bo polscy politycy nie będą mieli już władzy. O wszystkim będą decydowali Niemcy…” – mówił Patryk Jaki.

Następnie zwrócił uwagę, że w obliczu kryzysu związanego z napływem uchodźców z krajów afrykańskich, odpowiedzialność nie może rozkładać się równo pomiędzy państwa zachodnioeuropejskie, które w przeszłości kolonizowały ten kontynent, a Polskę, która ze względu na odmienny kod kulturowy nigdy tego nie robiła.

Patryk Jaki zakończył swoje wystąpienie, wyrażeniem poparcia dla posła Jacka Ozdoby, podkreślając, że w dzisiejszych trudnych czasach potrzeba polityków odważnych, a takim właśnie jest Jacek Ozdoba. Przypomniał również o wyborach do Senatu i głosowaniu na starostę przasnyskiego Krzysztofa Bieńkowskiego.

W trakcie konferencji nie mogło zabraknąć czasu na pytania i uwagi zgromadzonych mieszkańców i dziennikarzy. Poruszana była kwestia ustawy krajobrazowej na terenie Ciechanowa i łamanie jej przez niektórych polityków, projekt Trójmorza i jego znaczenie dla niezależności od Rosji oraz sprawa prywatyzacji spółek energetycznych.

Patryk Jaki odpowiedział na pytanie o wsparcie jakiego udziela Jackowi Ozdobie: „Przyszły Parlament będzie inny od poprzednich, dlatego, że przedstawiciele tamtej strony, w postaci opozycji szykują nowe kadry, które dobrze znam z Parlamentu Europejskiego. To są takie kadry bardzo agresywnych młodych ludzi, znanych z tego, że np. stają na czele ataków na kościoły. W związku z tym jestem przekonany, że po naszej stronie również potrzebni są ludzie odważni, którym nie zabraknie siły, żeby bronić wartości. Jacek Ozdoba dał się poznać z tej strony, że się nie boi. Mamy wielu dobrych parlamentarzystów, ale niestety jest grupa takich, którzy nie mają odwagi. Teraz zmieniają się czasy i potrzebujemy ludzi, którzy mają odwagę. Taką odwagę jak Jacek Ozdoba, który potrafił przyjść na konferencję Radosława Sikorskiego i słusznie wręczyć mu koszulkę Gazpromu.”

Europoseł skomentował również postawę Parlamentu Europejskiego w sprawie embarga na przekraczanie granicy polsko-ukraińskiej ze zbożem: „To jest kolejny sposób na to, żeby dokuczyć Polsce. To jest próba walki z naszym Rządem, po to aby osadzić tutaj swojego człowieka – to znaczy Donalda Tuska. Ale spokojnie my sobie z tym poradzimy, bez względu na to, jaką decyzję podejmie KE, tak czy siak granicę zamkniemy. I tak powinien zachowywać się Rząd.”

Poseł Ozdoba w następujących słowach ocenił przebieg tegorocznej kampanii wyborczej: „Dynamiczny, w skali kraju bardzo emocjonalny. Duży spór pomiędzy Zjednoczoną Prawicą, która realizuje merytoryczny program i mówi o tym co jest ważne, a Platformą Obywatelską, która przedstawia kłamstwa i co chwila musimy dementować informacje. Ale my robimy swoje, spotykamy się z mieszkańcami. A dla mieszkańców Ciechanowa jest ważne, żeby dobrze wybrać parlamentarzystów czyli posła i senatora. Naszym kandydatem do Senatu jest starosta Krzysztof Bieńkowski.”

Następnie odniósł się do listy kandydatów Zjednoczonej Prawicy z okręgu płocko-ciechanowskiego: „Jest to dobra lista. Ja dziś koncentruję się na programie, więc my wszyscy reprezentujemy podobne poglądy. Stawiamy tak jak całe ugrupowanie na bezpieczeństwo. Ja mam swoje obszary w których się specjalizuję i chciałbym żeby wyborcy poznali co jeszcze w przyszłej kadencji chcę zrobić i to co już zrobiłem..”

Kandydat opowiedział również o swojej pracy w Ministerstwie Środowiska i Klimatu: „Jestem autorem największej nowelizacji od lat 90-tych Kodeksu Karnego. Zatrzymałem import śmieci z Niemiec do Polski, stąd rozwiązania od Kodeksu Karnego, po system uszczelniania geolokalizacji. Oraz co ważne wszystkie inwestycje lokalne, które zostały zrealizowane: wsparcie z Polskiego Ładu, Fundusz Sprawiedliwości, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, to wszystko co jest związane z obszarem mojego resortu czyli Ministerstwa Środowiska i Klimatu oraz energii bo energia jest dzisiaj jednym z elementów związanych z walką, jeżeli chodzi o zachowanie niepodległości, suwerenności. Mowa tu to Turowie, mowa o węglu, mowa tutaj o derusyfikacji dostaw gazu do Polski, to wszystko jest w resorcie, którym mam przyjemność kierować.”

Ważnym pytaniem do posła Ozdoby, była kwestia nielegalnych składowisk odpadów: „Skala jest inna, niż jeszcze kilka lat temu. Udało się zmniejszyć zdecydowanie liczbę nielegalnych składowisk. Jest jeszcze wiele przed nami, żeby uprzątnąć te stare miejsca. Nowe miejsca praktycznie nie powstają, dlatego, że jest Kodeks Karny, system monitoringu wizyjnego, zabezpieczenie roszczeń. Kontrole odbywają się przez cały czas, nie tak jak za czasów PO, kiedy trzeba było uprzedzać przestępców o działalności Inspekcji Ochrony Środowiska.

Kolejnym etapem, który wdrażamy na dniach jest nowe rozporządzenie, które uszczelni przewóz odpadów niebezpiecznych na terytorium Polski. To jest system SENT, który jest rozszerzony. System SENT to jest ten system, który zapewnił zwalczenie szarej strefy, jeżeli chodzi o paliwa. Ja go dołożyłem do transgraniczności przemieszczania odpadów czyli mówiąc wprost uszczelniliśmy granicę. A w tej chwili strumień krajowy, czyli odpady niebezpieczne na przykład z przemysłu, czy też różnego rodzaju chemikalia będą jeszcze dodatkowo objęte systemem SENT. To jest w tej chwili procedowane i jeszcze przed zakończeniem tej kadencji będzie wprowadzone w życie.” – mówił poseł.

Dla mieszkańców Ciechanowa, istotna była kwestia uporządkowania terenu po dawnej cukrowni. „Jestem po rozmowach z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska, mamy szczegółową wycenę. Nie chcę wybiegać przed decyzją Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Niezależnie od tego jaka będzie decyzja wyborców, ten temat będzie wsparty ze strony Narodowego Funduszu, ale nie chciałbym mówić o szczegółach, dopóki tej decyzji nie podejmie zarząd. Poczekajmy na oficjalną decyzję. Rozmawiałem z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska, prezes ma jako priorytet to potraktować.

Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska zapewnił mnie, że w tej chwili jest analizowana sprawa środków finansowych na uprzątnięcie terenu cukrowni, po to aby ten temat zamknąć raz na zawsze i wesprzeć wszelkie możliwe działania samorządu w tym zakresie.” – zapewnił poseł Jacek Ozdoba.

Zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article