77. Rocznica rozbicia aresztu Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Krasnosielcu

1 maja 2021 r. w Krasnosielcu odbyły się uroczystość upamiętnienia akcji zbrojnej Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału por. Romana Dziemieszkiewicza ps. „Pogoda”

Z kart historii…

W nocy z 1/2 maja 1945 r. w Krasnosielcu oddział por. Romana Dziemieszkiewicza ps. „Pogoda” – żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych dokonali akcji zbrojnej w której udało się odbić z aresztu Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krasnosielcu 42 więźniów. Przetrzymywani więźniowie byli żołnierzami Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych – pochodzili z Północnego Mazowsza. Przeznaczeni byli do wywózki w głąb Rosji. W akcji zbrojnej poległ żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych – Julian Pszczółkowski.

Akcja bojowa zakończyła się powodzeniem, uwolniono więźniów oraz wykonano wyroki śmierci na komendancie posterunku Milicji Obywatelskiej w Krasnosielcu – Ignacym Boczara i zastępcy komendanta ds. politycznych Czesława Kuczyńskiego – za okrutne torturowanie i znęcanie się nad więźniami.

Por. Roman Dziemieszkiewicz ps. „Pogoda” został zamordowany 30 października 1945 r. przez żołnierzy sowieckich w okolicach dworca kolejowego w Ciechanowie jego grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Ciechanowie przy ul. Płońskiej.

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej w intencji żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny, która została odprawiona w kościele parafialnym św. Jana Kantego w Krasnosielcu, Powiat Makowski.

Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod budynek dawnej siedziby aresztu Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krasnosielcu gdzie zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.

Organizatorami uroczystości byli: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych – okręg Mazowiecki przy współudziale Wójta Gminy w Krasnosielcu i proboszcza Parafii św. Jana Kantego w Krasnosielcu.

Zdjęcia z uroczystości w Krasnosielcu – 1 maj 2022 r.

Zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article