Miejsce pamięci w Gminie Regimin – bohater 17- letni Adam Rzewuski, żołnierz Armii Krajowej

W niedzielę 20.06.2021 r. w kościele parafialnym św. Stanisława BM w Lekowie Gmina Regimin została odprawiona uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny. Po liturgii dalsza część uroczystości odbywała się na placu przy kościele, gdzie zostało odsłonięte miejsce pamięci bohatera 17 – letniego Adama Rzewuskiego żołnierza Armii Krajowej o pseudonimie „BURZA”.

Jak mówiła Wójt Gminy Regimin Mariola Kołakowska „inspiracją budowy miejsca pamięci była chęć przekazania młodym pokoleniom wartości jakie towarzyszyły Adamowi Rzewuskiemu: Bóg, Honor i Ojczyzna. Młody Rzewuski wstępując w szeregi Armii Krajowej przysięgał być wiernym ojczyźnie po grób – tej przysięgi dotrzymał”.

Podkreślano wielokrotnie, że dzięki postawom takich osób jak „Adaś” żyjemy wolnym kraju. – To były osoby, które oddały zdrowie i życie, żebyśmy żyli w wolnej, niepodległej Polsce. Dlatego powinniśmy pamiętać o tych wszystkich osobach, których nie ma między nami, ale również o tych, którzy żyją wśród nas.

Wątek wolności i bezpieczeństwa był tematem przewodnim wszystkich przemawiających. Nie zabrakło na tym doniosłym wydarzeniu parlamentarzystów, polityków, duchowieństwa, społeczników, przedstawicieli stowarzyszeń, czy po prostu mieszkańców.

Powinniśmy kultywować tę pamięć i przekazywać ją młodym pokoleniom. Jak mawiał Józef Piłsudski: „Naród który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek” Zależy mi na tym aby dzisiejszy dzień był dla młodego pokolenia nie zapomnianą lekcją historii, która dotyka bezpośrednio nas samych, Naszej Małej Ojczyzny Gminy Regimin – podkreśliła Wójt Mariola Kołakowska.

Zdjęć z uroczystości

Zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article