„The rest is history – jak romantyczna gitara poznała się z fortepianem” – koncert w Muzeum Romantyzmu

W niedzielę 11 lutego 2024 r. Muzeum Romantyzmu w Opinogórze gościło wyjątkowych artystów – muzyczne małżeństwo, koncertujące jako Walicki Popiołek Duo, które w trakcie koncertu pt. „The rest is history – jak romantyczna gitara poznała się z fortepianem”, udowodniło, że na scenie, w muzyce – tak jak w życiu – często okazuje się, że nieoczywiste połączenia okazują się być doskonałe.

Po koncercie odbyło się spotkanie w ramach Galerii Jednego Obrazu, podczas którego zaprezentowana została praca Zygmunta Rozwadowskiego (1870-1950) zatytułowana „Napoleon w Smorgoniach”.

Walicki Popiołek Duo czyli Aleksandra Popiołek-Walicki oraz Jakub Walicki to niezwykły duet łączący w swoim składzie gitarę oraz fortepian. Artyści współpracują ze sobą od 2014 roku. Są absolwentami Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Ukończyli studia podyplomowe na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

W 2022 r. Aleksandra Popiołek-Walicki uzyskała tytuł doktorski. To doceniani twórcy transkrypcji na gitarę i fortepian oraz wykonawcy dedykowanych im utworów współczesnych. Laureaci licznych konkursów muzyki kameralnej o zasięgu krajowym i międzynarodowym. W styczniu 2020 roku ukazał się debiutancki album zespołu „Iberico” zawierający muzykę z krajów hiszpańskojęzycznych, a rok później premierę miała druga płyta „Made in Poland” z utworami polskich kompozytorów współczesnych inspirowanych folklorem polskim, napisanych specjalnie dla Walicki Popiołek Duo. W tym roku artyści planują wydanie kolejnej płyty.

Artyści za pomocą jednego z mniej oczywistych połączeń instrumentów zaprezentowali następujące utwory:

  • Fryderyk Chopin Mazurek Op. 31 nr 1, 3 (arr. Walicki-Popiołek Duo),
  • Anton Diabelli Sonata D-dur Op. 71,
  • Ferdinand Rebay Sonata C-dur,
  • Astor Piazolla „Cztery Pory Roku” – lato, jesień, zima (arr. Walicki-Popiołek Duo),
  • Astor Piazolla Libertango (arr. Walicki-Popiołek Duo).

Aleksandra Popiołek-Walicki przytoczyła również niemiecką pieśń z 1820 roku, która była inspiracją do drugiej części Sonaty Rebaya.

Kolejnym wydarzeniem było spotkanie w ramach Galerii Jednego Obrazu, które odbyło się we Dworze Krasińskich. Tym razem zaprezentowana została praca Zygmunta Rozwadowskiego (1870-1950) zatytułowana „Napoleon w Smorgoniach”. Pochodzący z 1903 r. obraz jest własnością Muzeum Sztuki w Łodzi.

Zygmunt Rozwadowski był polskim malarzem oraz scenografem, a także nauczycielem we lwowskiej Szkole Przemysłowej. Współpracował z Janem Styką oraz Wojciechem Kossakiem przy tworzeniu Panoramy Racławickiej (był asystentem Kossaka przy tworzeniu scen batalistycznych). W jego malarstwie dominują tematy batalistyczne okresu wojen napoleońskich a także listopadowego zrywu niepodległościowego. W końcowym okresie twórczości pojawiają się sceny rodzajowe oraz pejzaże tatrzańskie.

Prezentowany obraz przedstawia moment opuszczenia przez Cesarza Francuzów Wielkiej Armii w Smorgoniach (tuż po przekroczeniu rzeki Berezyna). 5 grudnia 1812 r. w Smorgoniach (obecnie na terenie Białorusi w obwodzie grodzieńskim) Napoleon odłącza się od swoich żołnierzy i udaje się w podróż do Paryża, gdzie opozycja chce doprowadzić do zamachu stanu. Komendę nad pozostającymi w Rosji wojskami przekazuje swojemu szwagrowi – marszałkowi Muratowi, z którym żegna się na ganku polskiego dworku w Smorgoniach.

Zdjęcia z koncertu i Galeria Jednego Obrazu

18 lutego 2024 r. o godz. 15.00 zapraszamy do wspólnego spędzenia czasu podczas Rodzinnej Niedzieli w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Górnej.

W pierwszej części spotkania odbędzie się koncert w ramach Smykofonii pt. „Opowieść o Siostrze Ptaków”, inspirowany tradycyjnymi baśniami cygańskimi, na podstawie legendarnego zbioru bajek Jerzego Ficowskiego „Gałązka z Drzewa Słońca”. Razem z zespołem CZARNINA z dźwiękiem janczarów wyruszymy w muzyczną wędrówkę, przez pola, łąki i lasy – daleko, daleko na wschód, za głosem ptaków! Rozpalimy ogień, wywołamy wiatr i ocalimy niebo przed ponurym ptakiem Czarana…

„Nazywali ją Cyganie Siostrą Ptaków. Dyktowała ptakom, jak mają śpiewać. Jeśli zechciała, aby w lesie śpiewały turkawki – śpiewały tylko one. Jeśli chciała słyszeć tylko kukułki – było słychać tylko kukanie kukułek. Wystarczyło, aby zarzuciła żółtą chustę na ramiona – a już cały las był pełen trelów żółtych wilg (…)”. Usłyszymy zarówno tradycyjne melodie romskie, rumuńskie, bałkańskie, jak i utwory klasyczne czerpiące z kultury Bliskiego Wschodu. Po koncercie zapraszamy na warsztaty artystyczne „W pracowni Piotra Michałowskiego”.

 

Tekst, zdjęcia: Ciech24.pl

Źródło: Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Górnej

Previous ArticleNext Article