Muzeum Romantyzmu w Opinogórze w tym trudnym czasie stworzyło nowy kanał kontaktu i dzielenia się wiedzą, dzięki czemu każdy może skorzystać z naszej bogatej oferty kulturalnej.
Od poniedziałku do piątku, za pośrednictwem mediów społecznościowych Facebook oraz na stronie internetowej www.muzeumromantyzmu.pl publikujemy materiały, poprzez które chcemy dotrzeć do Państwa domów.
W ten sposób prezentowane są informacje na temat epoki romantyzmu, historii rodu Krasińskich i twórczości Zygmunta Krasińskiego. Wśród opracowań znajdują się lekcje muzealne, artykuły dotyczące literackiego dorobku Krasińskich, fragmenty listów, opisy eksponatów oraz ciekawostki.
Nie brakuje także rozrywki – zamieszczane są fragmenty koncertów i konkursy, a dla najmłodszych opowiadania, rebusy i zagadki.
„Historia jednego obrazu” to seria opowiadająca historię polskiego malarstwa na przykładzie dzieł eksponowanych w naszej instytucji.
Do tej pory ukazało się omówienie płótna autorstwa Zygmunta Rozwadowskiego pt. „Napoleon w Smorgoniach” z 1830r.
,,Historia jednego eksponatu” jest opracowaniem prezentującym wybrane muzealia z opinogórskiej kolekcji. Dotychczas ukazał się opis jednego z najcenniejszych i najstarszych zabytków naszej instytucji, czyli Drzewa Genealogicznego Krasińskich z 1722 r., wykonanego w Węgrowie według koncepcji księdza Wojciecha Sienickiego w technice miedziorytu.
Zaprezentowano także „Żyrafę” pionowy fortepian z początku XIX w., pochodzący z wiedeńskiego warsztatu Josepha Wachtl’a. Oryginalnych, cytowanych w literaturze, instrumentów sygnowanych przez tego twórcę, zachowało się zaledwie siedem.
Znajdują się one w Tokio, Petersburgu, Kopenhadze, Norymberdze, Berlinie, Krakowie oraz właśnie w Opinogórze. Wśród prezentowanych eksponatów nie zabrakło także pamiątek po Zygmuncie Krasińskim – fotografii, portretu, lustra, noża do papieru i tłoku pieczętnego.
„Silne kobiety w życiu Zygmunta Krasińskiego” to cykl o kobietach bliskich sercu trzeciego wieszcza. Opowieść koncentruje się na sześciu kobietach, które dotychczas funkcjonowały w cieniu wieszcza. Pozwala poznać ich własną historię i spojrzeć na poetę z żeńskiej perspektywy.
Pierwszy z odcinków poświęcony jest osobie matki Zygmunta Krasińskiego – Marii Urszuli z Radziwiłłów Krasińskiej.
Ciekawe informacje, zachęcające do dalszych samodzielnych poszukiwań, ukazują się w ramach serii ”Pomysł na weekend… Krasińscy!”.
Pamiętając, iż to Zygmunt Krasiński jest najsłynniejszym literatem z familii, pokazujemy twórczość literacką innych przedstawicieli tej rodziny.
Miłośnicy podróży już teraz mogą zacząć planować eskapady, które zrealizują kiedy wrócimy do normalnego funkcjonowania, zgłębiając cykl „Miejsca związane z Krasińskimi”.
W zaistniałej sytuacji nie mogą odbywać się koncerty niedzielne i imprezy kulturalne, z których słynie nasze Muzeum. Reminiscencje są możliwe dzięki naszemu interaktywnemu projektowi.
Muzeum publikuje zatem cykle: –
„Historię jednego utworu” – do tej pory zaprezentowaliśmy „Walc Barbary” wykonany przez Magdalenę Tunkiewicz – Zakrzewską (sopran), podczas koncertu walentynkowego – video i fotorelacja z koncertu.
– „Opowiem Ci bajkę” – cykl przeznaczony nie tylko dla dzieci! Przygotowane nagrania mają na celu pokazanie najmłodszym piękna Opinogóry oraz twórczości Zygmunta Krasińskiego w formie przystępnej dla dzieci.
Opowiadania ilustrują zdjęcia Opinogóry, a także komiks opracowany na podstawie utworu „Pan Trzech Pagórków” Zygmunta Krasińskiego.
– zagadki, rebusy, konkursy, kolorowanki, quizy, które można samodzielnie wykonać w domu. Jest to namiastka tego, czego dzieci i rodzice doświadczali w trakcie Rodzinnych Niedziel.
-„Zapowiedzi” – w tym cyklu do tej pory aktor filmowy i teatralny pan Dariusz Jakubowski specjalnie dla Muzeum Romantyzmu w Opinogórze nagrał w 15. rocznicę śmierci świętego Jana Pawła II, dwa liryki Karola Wojtyły. Deklamując utwory „Ewangelia” i „Pomiędzy” wprowadził nas w nastrój koncertu, który w roku papieskim jest zaplanowany na drugą niedzielę czerwca.
Przed świętami Wielkiej Nocy można było przeczytać epistolograficzne relacje żony Zygmunta, Elżbiety z Branickich Krasińskiej. Wybrane fragmenty listów, pochodzące z różnych okresów jej życia, przywołują atmosferę i zwyczaje wielkanocne panujące w domu Krasińskich.
Pasyjną twórczość literacką Zygmunta Krasińskiego ukazano za pośrednictwem utworu „Ułamek naśladowany z Glozy św Teresy”. Kolejny opis niezwykłego czasu świąt wielkanocnych pochodzi z „Dzienników Franciszki Krasińskiej…” autorstwa Klementyny z Tańskich Hoffmanowej.
Także dzieci mogły poznać dawne obrzędy wielkanocne i samodzielnie przygotować tradycyjne ozdoby. Mogliśmy wysłuchać utworu muzycznego „Ojcze nasz” S. Moniuszki w wykonaniu chóru Camerata Varsovia pod dyrekcją Elżbiety Siczek.
Mamy nadzieję że zaproponowane cykle przypadły Państwu do gustu. Przed nami jeszcze mnóstwo atrakcji. Będziemy chcieli pokazać Państwu za pośrednictwem internetu, jak wspaniałą perłą w skarbcu Mazowsza jest Opinogóra.
Przed nami filmy, muzyka, obrazy i kolejne lekcje muzealne. Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku lub do odwiedzania strony www.muzeumromantyzmu.pl Mamy nadzieję, że już niedługo spotkamy się osobiście na koncercie, spacerze czy zwiedzaniu.
Muzeum Romantyzmu w Opinogórze