Narodowe Święto Niepodległości – uroczystości w Ciechanowie

W sobotę 11 listopada 2023 na Placu Piłsudskiego w Ciechanowie odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość zorganizowali: Urząd Miasta Ciechanów i 5. MBOT we współpracy z Miejską Orkiestrą Dętą OSP Ciechanów, Hufcem Związku Harcerstwa Polskiego Ciechanów, parafią rzymskokatolicką pod wezwaniem św. Józefa w Ciechanowie, I Liceum Ogólnokształcącym Płockiego Uniwersytetu Ludowego im. 11 Pułku Ułanów Legionowych w Ciechanowie, I Liceum Ogólnokształcącym Centrum Naukowo-Biznesowego im. Polskich Spadochroniarzy w Ciechanowie, Klubem motocyklowym Wolny Wydech MC Poland, Klubem motocyklowym Black Pistons MC Poland, Klubem motocyklowym No Orders MC Poland oraz Ciechanowskim Ośrodkiem Edukacji Kulturalnej Studio.

Uroczystości patriotyczne poprzedziła msza św. w intencji Ojczyzny, odprawiona w kościele parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem św. Józefa (Fara) w Ciechanowie.

Krzysztof Kosiński – Prezydent Miasta Ciechanów 

Prezydent Miasta Ciechanów tradycyjnie wygłosił okolicznościowe przemówienie. Na wstępie przypomniał jak świętowano odzyskanie niepodległości w okresie międzywojennym i po 1989 r. Podkreślił przy tym znaczenie, jakie miało i ma nadal nadawanie wojskowego charakteru obchodom Narodowego Święta Niepodległości: „Także dzisiaj, tu w Ciechanowie są z nami licznie obecni żołnierze Wojska Polskiego, to właśnie oni przysięgają służyć wiernie Rzeczpospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości, stać na straży konstytucji. Ślubowanie kończą przysięgą: Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Wraz z włożeniem munduru biorą na swoje barki ciężar obrony Polski, nawet z poświęceniem swojego zdrowia i życia.

Nasze doświadczenia historyczne były na tyle tragiczne, że uosobieniem patriotyzmu stali się właśnie żołnierze.” Następnie wrócił do wydarzeń sprzed 105 lat: „Listopad 1918 r. był dopiero początkiem budowy niepodległej Polski i początkiem walki o jej granice. Wcześniej stanęli przed wielkim wyzwaniem – odbudową własnej Ojczyzny. Odbudowa ta przejawiała się eksplozją patriotyzmu, umiłowania polskiej tradycji i kultury oraz pogłębianiem tożsamości narodowej.”

Przytoczył słowa Józefa Piłsudskiego: „Jest to największa, najdonioślejsza przemiana, jaka w życiu narodu może nastąpić. Przemiana, w której konsekwencji powinno się zapomnieć o przeszłości; powinno się przekreślić wielkim krzyżem starem porachunki (…) A czas przed nami jest krótki i tylko wspólnym wysiłkiem możemy zdecydować na jakiej przestrzeni, w jakich granicach nasza wolność będzie obwarowana i jak silnie staniemy na nogach, zanim dojdą z powrotem do siły i pełnego głosu sąsiedzi ze wschodu i z zachodu” oraz fragment wiersza Jonasza Kofty:

„Wiem na pewno, że ze sobą zostaniemy
Chociaż życie nam układa się nieprosto
Nie możemy rozstać się trzasnąwszy drzwiami
Moja miła, moja droga
Moja Polsko
”.

płk dr Paweł Lech – dowódca 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej

Następnie zabrał głos dowódca 5. MBOT płk dr Paweł Lech: „Dokładnie 105 lat temu ziścił się największy sen Polaków – o wolności. A polski żołnierz i powstaniec okryci zostali sławą bohaterstwa, patriotyzmu i poświęcenia.

W ten podniosły dzień oddajemy hołd, tym którzy własnym życiem zapłacili za miłość do Ojczyzny” – mówił dowódca. Pokreślił również, że świętując tę radosną rocznicę nie wolno zapominać o przyszłości naszego kraju. Nawiązywał do konfliktów zbrojnych na świecie oraz za naszą wschodnią granicą i roli Wojska Polskiego, dzięki któremu Polacy mogą czuć się bezpiecznie.

Kolejnym punktem obchodów było wręczenie odznaczeń i medali dla zasłużonych żołnierzy:

Kolejnym punktem obchodów było wręczenie odznaczeń dla żołnierzy:

  • stopnia podporucznika dla starszego kaprala Wachowicza Radosława Marcina,
  • złotego medalu za zasługi dla obronności kraju dla starszego chorążego sztabowego Kowalskiego Roberta,
  • srebrnego medalu za zasługi dla obronności kraju dla: podpułkownika Koniecznego Piotra, chorążego Oleksińskiego Jarosława, sierżanta Domaszczyńskiego Daniela, sierżanta Stępkowskiego Jarosława, kaprala Lecha Łukasza.
  • wyróżnień za znaczące osiągnięcia szkoleniowe i tytułów honorowych: „Zasłużony Żołnierz dla Rzeczpospolitej Polskiej”.

Na zakończenie kwiaty pod pomnikiem złożyli: służby mundurowe, samorządowcy, stowarzyszenia, instytucje, partie polityczne, uczniowie szkół i mieszkańcy Ziemi Ciechanowskiej.

Wieczorem w hali sportowej przy ul. Kraszewskiego, odbył się koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości „Niezwykli jak Jan Kiepura”. Na wydarzenie zaprosili: Prezydent Miasta Ciechanów Krzysztof Kosiński i Dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. J. Kiepury Iwona Wujastyk. Wystąpili muzycy, soliści i tancerze Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. J. Kiepury. W repertuarze znalazły się utwory klasyczne i współczesne.

Zdjęcia z uroczystości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Ciechanowie

 

Zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article