Noc Muzeów to wyjątkowy czas, kiedy muzea i inne instytucje kultury w całej Polsce udostępniają oglądającym swoje ekspozycje całkowicie za darmo w nietypowych, nocnych godzinach. Nie brakuje też przygotowanych z tej okazji specjalnych atrakcji. W tym roku Noc Muzeów obchodzono 18 maja, a wśród instytucji biorących udział w tym wydarzeniu, znalazło się oczywiście również Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Górnej, które przygotowało ofertę zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych uczestników.
Noc Muzeów rozpoczęły rodzinne warsztaty „W tajemniczym opinogórskim ogrodzie” – dzieci wraz z rodzicami wybrały się na łąkę kwietną, by następnie własnoręcznie wykonać pamiątki w postaci ramek z kwiatami.
Uczestnicy mogli również zwiedzić trzy nowe pracownie (edukacji, konserwacji zbiorów i digitalizacji), które z tej wyjątkowej okazji zostały otwarte pierwszy raz w historii Muzeum. Muzeum udostępniło do zwiedzania ekspozycje w zameczku, powozowni, oficynie, dworze i oranżerii oraz krypty Krasińskich.
W muzealnej Oficynie odbył się wernisaż wystawy pt. „25 lat Mazowsza. Wystawa nabytków i darów Muzeum Romantyzmu w Opinogórze w latach 1999-2024”.
Kolejnym wydarzeniem zorganizowanym w ramach Nocy Muzeów był spektakl plenerowy „Pan Tadeusz” w reżyserii Zbigniewa Pateraka. Przedstawienie w formie teatralno-muzycznej ukazało dzieło Adama Mickiewicza utrzymując przy tym właściwy koloryt jego twórczości.
Muzykę skomponował Paweł Pierzchała, który od lat związany jest z Piwnicą pod Baranami, jako pianista i kompozytor. W spektaklu wystąpili Urszula Makosz, Zbigniew Paterak, Kacper Kiciński oraz Paweł Pierzchała.
Komentarz Zbigniewa Pateraka – reżysera spektaklu:
„Spektakl ma swoją historię, został zbudowany na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 2018. Myśmy zagrali jakąś ilość spektakli i w zasadzie z pewnych względów spektakl umarł przez jakiś czas, ale w ubiegłym roku zaczęliśmy rozmawiać, że reaktywujemy spektakl, no bo warto. Tak się zaczęła cała historia, że powracamy na tak zwany szlak artystyczny w różnych miejscach, różne osoby nas zapraszają.
Cieszymy się, że również w takim miejscu, bo to jest miejsce, które ma swoją historię. Tutaj Krasiński, tutaj widzimy masę różnych rzeczy, które notabene nawet są związane z naszym spektaklem: tu jakiś portret Napoleona, tu Kossak, cała historia tego obiektu jak najbardziej jest kompatybilna z „Panem Tadeuszem”.
Zbigniewa Pateraka – aktor, reżyser spektaklu
Wystawialiśmy tą sztukę w Krakowie, głównie w Małopolsce, ale też na Dolnym Śląsku. Było zagrane 10 czy 15 przedstawień, teraz zaczęliśmy ponownie, to jest 5 czy 6 przedstawienie. W czerwcu gramy, później jest przerwa wakacyjna i wracamy we wrześniu, gramy też dla młodzieży.
Nie byłoby spektaklu, gdyby nie było autora, czyli Mickiewicza. Pomyślałem sobie, żeby zachęcić do niego w taki trochę inny sposób. Sama poezja jeśli ją zamieniamy na sceny aktorskie staje się ciekawa i intrygująca.”
Monika Salamon-Miłoboszewska – Dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Górnej podsumowuje tegoroczną Noc Muzeów:
„W tym roku wyjątkowo, pierwszy raz w historii otworzyliśmy dla naszych gości trzy nasze nowe pracownie: pracownię digitalizacji zbiorów, która mieści się w bibliotece muzealnej, pracownię konserwacji zbiorów, a także pracownię edukacji. Mogliśmy w tych pracowniach poznać pracę naszych pracowników przy zbiorach, przy ich digitalizacji, konserwowaniu, mogliśmy przymierzyć piękne, romantyczne suknie, a także pokaligrafować.
Tradycyjnie dwa razy w ciągu wieczoru mogliśmy złożyć hołd wieszczowi Zygmuntowi Krasińskiemu w krypcie. Dzieci również mogą być zadowolone, ponieważ wyniosły do domu kawałek parku, robiły przepiękne ramki z kwiatami i listkami z naszego zespołu pałacowo-parkowego. A wieczorem to, na co goście czekali najbardziej – spektakl w plenerze. Tym razem „Pan Tadeusz” – wyjątkowy, piękny spektakl muzyczny, który doskonale oddał atmosferę tamtych czasów i przypomniał treść „Pana Tadeusza” – znanego wszystkim, ale czasami zapominanego. Spektakl poprzedzony był otwarciem wyjątkowej wystawy „25 lat Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Nabytki i dary Muzeum Romantyzmu w Opinogórze”, na której pokazaliśmy eksponaty, które po raz pierwszy raz opuściły nasze magazyny. Ze względu ma wymogi konserwatorskie nie mogą być w ruchu ciągłym eksponowane. W ten sposób pokazaliśmy jak przez 25 lat Muzeum Romantyzmu w Opinogórze – samorządowa instytucja kultury prowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, zmieniło się. Nie tylko jeśli chodzi o widoczną infrastrukturę, ale także jak bogate mamy zbiory. Z taką też nadzieją pogłębiania ich pozostajemy i zapraszamy rokrocznie do korzystania z oferty, w trakcie Nocy Muzeów.”
Aktorzy: Zbigniew Paterak, Kacper Kiciński, Paweł Pierzchała, Urszula Makosz oraz Monika Salamon-Miłoboszewska – Dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Górnej, Aldona Łyszkowska – Kierownik Działu Wydawnictw, Edukacji i Promocji
Tekst, zdjęcia: Ciech24.pl