Odsłonięcie tablicy przed budynkiem Powiatowej Biblioteki w Ciechanowie

W dniu wczorajszym (15.08.2020 r.) odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Żołnierzy z 203. Ochotniczego Pułku Ułanów Majora Zygmunta Podhorskiego. Tablica została umieszczona na ścianie budynku Biblioteki Powiatowej przy ulicy Warszawskiej 34 w Ciechanowie.

Podczas uroczystości głos zabrała Pani Joanna Potocka-Rak Starosta Powiatu Ciechanowskiego, która na wstępie serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych gości oraz podziękowała Ciechanowskiej Orkiestrze Dętej, która w tym roku obchodzi jubileusz 125. lecia istnienia oraz wspomniała wydarzenia 1920 roku, które miały miejsce w Ciechanowie i na ziemi ciechanowskiej. Następnie głos zabrał Eugeniusz Sadowski Prezes Stowarzyszenia Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej oraz Anna Cicholska Poseł na Sejm RP.

Odsłonięcia tablicy okolicznościowej dokonali: Joanna Potocka-Rak Starosta Powiatu Ciechanowskiego, Bernard Grzankowski vice Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej oraz dwoje uczniów Daria Dzilińska uczennica klasy sztandarowej o profilu biologiczno-medycznym z I Liceum Ogólnokształcącego im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie oraz Dominik Strzyż uczeń klasy o specjalności wojskowej z Zespołu Szkół Numer 1 im. Gen. Józefa Bema w Ciechanowie.

Po odsłonięciu tablicy ksiądz Stanisław Gurzkowski poświęcił pamiątkową tablicę. Następnie zgromadzeni delegaci i mieszkańcy Ciechanowa pod pamiątkową tablicą złożyli kwiaty w hołdzie poległym i walczącym w obronie Ojczyzny.

Po złożeniu kwiatów, w Bibliotece został przedstawiony przez Pana Janusza Witczaka, krótki rys historyczny wydarzeń, które miały miejsce na ziemiach Powiatu Ciechanowskiego w 1920 r. i ich znaczenia dla wyniku Bitwy Warszawskiej.

Zdjęcia i tekst: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article