Czterodniowy festiwal Europejskie Dni Muzyki Romantyzmu Mazovia Romantica zakończył się 4 sierpnia 2024 galą operowo-operetkową „Opera Romantica”. Wydarzenie odbyło się na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie. W programie znalazły się arie i duety operowo-operetkowe Pucciniego, Verdiego, Rossiniego, Dvořáka, Offenbacha, Bizeta, Lehara czy Kalmana.
Na scenie wystąpili artyści Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Opery Wrocławskiej, Opery Bałtyckiej, Teatru Wielkiego w Łodzi, Opery Lubelskiej i Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury:
- Kamila Lendzion – sopran,
- Joanna Nawrot-Maciejowska – sopran,
- Karolina Sikora – mezzosopran,
- Piotr Maciejowski – tenor,
- Paweł Skałuba – tenor,
- Jakub Milewski – baryton,
- Jan Żądło – baryton,
- Jakub Oczkowski – tenor i prowadzenie gali,
- Olga Bończyk – aktorka,
- oraz Płocka Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Mieczysława Smydy.
Publiczność powitała Płocka Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Mieczysława Smydy uwerturą do opery Carmen Georgesa Bizeta. Gospodarz wydarzenia – Jakub Oczkowski już na wstępie zapewnił, że koncert przepełniony będzie nie tylko muzycznymi niespodziankami.
Następnie zaprosił na scenę Olgę Bończyk, która przywitała zgromadzonych mieszkańców i gości wśród których byli: Krzysztof Kosiński – Prezydenta Miasta Ciechanów z małżonką, Olga Zmudczyńska-Pabich – Wiceprezydent Miasta Ciechanów, Robert Morawski – Wicestarosta Powiatu Ciechanowskiego.
Pierwszą część gali wypełniły arie operowe. Olga Bończyk przytoczyła słowa Luciano Pavarottiego: „Opera otwiera przed nami drzwi do innego świata” i zapewniła, że wieczór z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników. Publiczność mogła wysłuchać Habanery w wykonaniu Karoliny Skiby, Toski zaprezentowanej przez Pawła Skałubę oraz arii z Rusałki A. Dvořáka, którą zaśpiewała Kamila Lendzion.
W dalszej części gali, arię Walentego z opery Faust zaprezentował Jakub Milewski, a arię Figara z Cyrulika sewilskiego zaśpiewał Jan Żądło. Po występie barytonów, uczestnicy mieli okazję wysłuchać duetu Joanna Nawrot-Maciejowska i Karolina Sikora w Barkaroli z Opowieści Hoffmana.
Następnie na scenie wystąpili wszyscy artyści w scenie toastowej z opery Traviata Giuseppe Verdiego, po czym przyszedł czas na drugą część gali czyli operetkę. Zaczęła się się ona od kompozycji Johanna Straussa. Następnie w ramach niespodzianki Jakub Oczkowski zmierzył się z arią z operetki Diabelski jeździec Irme Kalmana. Wybrzmiały również między innymi dźwięki Czardasza Ilony z operetki Cygańska miłość w wykonaniu Kamili Lendzion.
Gala operowo-operetkowa była wspaniałym zwieńczeniem Europejskich Dni Muzyki Romantyzmu Mazovia Romantica. Festiwal był prawdziwą ucztą dla melomanów i miłośników poezji romantycznej. Wydarzenie to z pewnością wpisze się na stałe do kalendarza najważniejszych przedsięwzięć kulturalnych na Mazowszu.
Festiwal Mazovia Romantica – Europejskie Dni Muzyki Romantyzmu zorganizowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Festiwal składał się z czterech części:
- Dzień I – 01.08.2024 – przed dworem w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Górnej
– „Rozważna i romantyczna”
- Dzień II – 02.08.2024 – oranżeria Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Górnej
– „Romantycy z wyboru”
- Dzień III – 03.08.2024 – koncert w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opinogórze Górnej – „Romantica sacra” – perły muzyki sakralnej
- Dzień IV – 04.08.2024 – koncert na Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie – Gala finałowa
Zdjęcia z koncertu – 04.08.2024
Tekst, zdjęcia: Ciech24.pl