Orszak Trzech Króli przemaszerował z Sońska do Gołotczyzny

5 stycznia 2023 roku, tradycyjnie już, ulicami Sońska w stronę Gołotczyzny przemaszerował wielobarwny Orszak Trzech Króli. Przemarsz poprzedziła msza święta, którą celebrował ksiądz Roman Marcinkowski, biskup pomocniczy diecezji płockiej. Tegoroczne orszaki w całej Polsce odbywały się pod hasłem „Niech prowadzi nas gwiazda”.

Organizacją wydarzenia zajął się Gminny Ośrodek Kultury w Sońsku, Parafia św. Wita, Modesta i Krescencji w Sońsku, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie oraz Fundacja Orszak Trzech Króli.

To również już tradycja. Orszak otwierali trzej królowie jadący konno w czerwonych, niebieskich i zielonych barwach. Jednym z nich okazał się być soński proboszcz parafii pod wezwaniem Wita, Modesta i Krescencji , ksiądz Krzysztof Jaroszewski.

Za jeźdźcami podążali licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy i parafii. Większość z nich miała na głowie zielone, niebieskie i czerwone korony rozdawane przy wyjściu z kościoła. Rozdawano również śpiewniki.

W orszaku podążał też osiołek dźwigający na grzbiecie przebraną dziewczynkę. Były kolorowe chorągwie i gwiazda oraz odświętnie przystrojony wóz. Imprezę zabezpieczali strażacy z OSP. Jedną z chorągwi niósł… białowłosy anioł. Nie zabrakło małych aniołków i diabełków oraz świętej rodziny z dzieciątkiem Jezus.

Przed Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie trzej królowie pokłonili się świętej rodzinie i ofiarowali małemu Jezuskowi złoto, kadzidło oraz mirrę. Tam też na uczestników orszaku czekał ciepły poczęstunek przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich z Chrościc oraz Sońska i scena ze śpiewającymi dziećmi przebranymi za anioły.

Autorką odegranych i odśpiewanych scen z życia świętej rodziny była nauczycielka Małgorzata Roman.

W trakcie korowodu przeprowadzono kwestę z przeznaczeniem na zakup specjalistycznego samochodu dla mieszkanki gminy po udarze, którą prowadziła Dorota Nasierowska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.

Wydarzenie organizowane jest w gminie Sońsk od czterech lat, a jego pomysłodawcą był proboszcz Jaroszewski – wielki pasjonat jeździectwa. Pierwszy przemarsz z Sońska do Gołotczyzny odbył się 6 stycznia 2020 roku. Wówczas była odrobina śniegu. W tym roku śniegu nie było wcale, a niebo szczelnie zasłoniły szare chmury.

Orszak Trzech Króli po raz pierwszy w Polsce zorganizowano w Warszawie w 2009 roku. Wywodzi się on z polskiej tradycji jasełkowej i kolędniczej. Podobne jasełka organizuje się w Hiszpanii i Meksyku. W 2010 roku dołączył Toruń.

Od 2011 roku, w związku z uczynieniem dnia 6 stycznia dniem wolnym od pracy, swoje orszaki organizują także inne polskie miasta i miejscowości, ale również miasta w Anglii, Austrii, Łotwie, Rumunii, Ukrainie, Włoszech, a poza Europa w USA, Ekwadorze, Rwandzie, Republice Środkowoafrykańskiej i Demokratycznej Republice Konga.

Najstarszym na świecie jest orszak w Alcoy, niedużym ale starym i historycznym hiszpańskim mieście u podnóża gór Serra de Mariola.

Tekst: Dariusz Węcławski

Zdjęcia: Facebook Jarosław Muchowski Wójt Gminy Sońsk

Previous ArticleNext Article