Pamięć o Żołnierzach Wyklętych Północnego Mazowsza, uroczystości – Lipowiec Kościelny i Niedziałki

W poniedziałek 05.07.2021 w Lipowcu Kościelnym (Powiat Mławski) a później w pobliskich Niedziałkach (Powiat Żuromiński), odbyła się uroczystość ku czci ostatniego dowódcy oddziału Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, który działał na Północnym Mazowszu – ppor. Wacław Grabowski „Puszczyk” i Jego Żołnierzy. (więcej na temat działalności „Puszczyka” – podziemiezbrojne.ipn.gov.pl)

W tym dniu, tradycyjnie 5 lipca w kościele parafialnym pw. Świętego Mikołaja w Lipowcu Kościelnym została odprawiona Msza Święta w intencji Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego, którzy zginęli w Niedziałkach w walce z oddziałami wojsk komunistycznych w dniu 5 lipca 1953 r.

Kolejnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów w miejscu ich bohaterskiej śmierci, przed pomnikiem pamięci w Niedziałkach, który został ufundowany przez Społeczeństwo Ziemi Zawkrzyńskiej w dniu 8 września 2001 r.

Każdego roku w tym miejscu, 5 lipca w Lipowcu Kościelnym i Niedziałkach spotykają się rodziny, przyjaciele rodzin związanych z oddziałem Puszczyka, patrioci, przedstawiciele władz, Wojsko Polskie i społeczność lokalna, aby oddać pamięć Żołnierzom Wyklętym z oddziału „Puszczyka”.

Mówi: Olga Grabowska – reprezentuje Stowarzyszenie Historyczne Mazowsza Północnego, obecnie pełni rolę prezesa w stowarzyszeniu.

„Jest to uroczystość dla mnie bardzo osobista i rodzinna. Dzień 5 lipca jest od zawsze wpisany w mój życiowy kalendarz. W tym miejscu zginął Wacław Grabowski pseud. „Puszczyk” – był to młodszy brat mojego dziadka Tadeusza Grabowskiego.

Mój dziadek Tadeusz Grabowski przed II Wojną Światową ukończył Wyższą Szkole Oficerską w Grudziądzu, był zawodowym żołnierzem kiedy wybuchła wojna cały czas działał w podziemiu podczas okupacji jak i po 1945 r. kiedy żołnierze Podziemia Niepodległościowego byli prześladowani. Udało mu się przeżyć mając więcej szczęścia niż jego młodszy brat, że nie został rozpoznany przez Urząd Bezpieczeństwa”.

Uroczystość została zorganizowana pod honorowym patronatem Dowódcy Garnizonu Przasnysz. W uroczystościach uczestniczyli związani z Powiatem Ciechanowskim: żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z Ciechanowa, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 79. Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy z Ciechanowa. Sejm reprezentowała poseł VIII i IX kadencji – Anna Ewa Cicholska.

Uczestniczyli również: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Stowarzyszenie Historyczne Mazowsza Północnego, Ochotnicza Straż Pożarna z Turzy Małej, Szkoła Podstawowa im. bł. bp. Leona Wetmańskiego, Nadleśnictwo Dwukoły z Iłowa oraz przedstawiciele lokalnych urzędów, stowarzyszenia, lokalna społeczność i patrioci.

Zdjęcia z uroczystości – Lipowiec Kościelny i Niedziałki 05.07.2021

Zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article