„Dożywocie” w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie

29 listopada 2022 roku w sali widowiskowej ciechanowskiego Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej, Teatr Klasyki Polskiej wystawił komedię Aleksandra Fredry „Dożywocie” w reżyserii Michała Chorosińskiego. Na spektakl zaprosili: Anna Cicholska – Poseł na Sejm RP, Joanna Potocka-Rak – Starosta Ciechanowski i Anna Smolińska – Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie.

Teatr Klasyki Polskiej powstał w celu wypełnienia luki w teatrze polskim, jakim jest brak sceny wystawiającej repertuar narodowy. Teatr wystawia najwybitniejsze dramaty polskiej literatury dawnej, zgodnie z ich literą i duchem. Spektakle teatru mają uzupełniać braki we współczesnym życiu teatralnym i poszukiwać pełni brzmienia języka.Teatr Klasyki Polskiej stanowi żywy kontakt z przeszłością, o czym mogli przekonać się ciechanowscy widzowie.

Jedną z form działalności Teatru Klasyki Polskiej, nawiązującą do najlepszych tradycji polskiego teatru, są objazdy po kraju oraz zagraniczne tournée, przeznaczone dla Polonii. Ma to pełnić funkcje integracyjne. W repertuarze na obecny sezon teatr posiada też: „Zemstę” Aleksandra Fredry, „Powrót Posła” Juliana Ursyna Niemcewicza oraz „Vatzlava” Sławomira Mrożka.

„Dożywocie” napisane w latach 1834–1835, należy obok „Ślubów Panieńskich”, „Pana Jowialskiego” i „Zemsty” do czterech najwybitniejszych komedii autora. Fredro udowodnił w niej mistrzostwo w tworzeniu postaci i psychologii charakterów. Są to charaktery zwykle niezbyt pozytywne.

Łatka kupił dożywocie Leona Birbanckiego i czerpie dochód z procentów od jego majątku – dopóki ten żyje. Z kolei Birbancki nie dba ani o majątek, ani o zdrowie. Łatka, chciałby zarówno pozbyć się nieudanej inwestycji, jak i robi wszystko, by chronić zdrowie Leona. Fredro pokazuje to w sposób niezwykle komiczny. „Dożywocie” wciąż jest sztuką aktualną, o czym świadczyła doskonale bawiąca się publiczność, która później żywiołowo dyskutowała na temat spektaklu.

Zdjęcia ze sztuki „Dożywocie”

w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie

Tekst: Dariusz Węcławski

Zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article