Od 30 października do 1 listopada 2022 r. trwała piąta już kwesta ciechanowskiego stowarzyszenia „Wolontariat Pamięci”. 250 wolontariuszy, w tym 50 osób młodych z ciechanowskich szkół, zbierało do puszek pieniądze na renowację starych i zniszczonych nagrobków zasłużonych ciechanowian. Trzydniowa akcja miała miejsce przed ośmioma wejściami na ciechanowskie cmentarze przy ulicach Gostkowskiej (6 bram) i Płońskiej (2 bramy). Pieniądze z tegorocznej zbiórki będą przeznaczone na renowację grobu ciechanowskiej rodziny Ostrowskich znanej ze społecznego zaangażowania i patriotycznej postawy i grobu rodziny Ozdobińskich.
Nagrobek rodziny Ostrowskich wykonano z piaskowca około 1905 roku. Jest mocno zniszczony. Pochowani w nim są: Walenty Ostrowski – „urzędnik do pisania miasta Przasnysza”, zmarły w 1872 roku, jego żona Emilia z domu Sułkowska oraz ich syn Mieczysław Antoni, pomocnik notariusza, zmarły w 1905 roku.
Wolontariuszami była młodzież szkolna, działacze społeczni, przedsiębiorcy, nauczyciele, samorządowcy, urzędnicy, dziennikarze, naukowcy czy regionaliści. Koordynatorami akcji odpowiedzialnymi za poszczególne bramy i wolontariuszy na Cmentarzu Komunalnym byli: Izabela Koba (brama dziennikarzy), Barbara Bielasta (regionaliści i naukowcy), Jacek Matczak i Krystyn Płoski (przedsiębiorcy), brama prezydencka (samorządowcy, przedstawiciele zarządów osiedli, urzędnicy, przedstawiciele spółek komunalnych), Grzegorz Kęsik (regionaliści), Katarzyna Stawicka (nauczyciele).
Inicjatywę można było wesprzeć nie tylko poprzez wrzucenie datku do puszki, ale również przelewając pieniądze na konto zbiórki.
Ubiegłoroczna zbiórka przyniosła niemal 30 tysięcy złotych, za co udało się wykonać renowacje czterech nagrobków. Od początku kwestowania zostało odnowionych 14 zabytkowych grobów na cmentarzu przy ulicy Płońskiej, m.in. księdza Józefa Kwiatkowskiego, założyciela tego cmentarza, Stefana Śmietanki, działacza POW, aptekarza Walentego Wolskiego, Pawła Antoniego Dembowskiego z Przedwojewa, Tomasza Klonowskiego, fundatora szkoły rolniczej w Sokołówku, Julii Kratowskiej, nauczycielki i senator RP oraz Ludwika Bromirskiego, pierwszego ciechanowskiego fotografa. W planach jest też renowacja nagrobka Czesława Słońskiego – nauczyciela, poety, patrioty, uczestnika wojny z bolszewikami w 1920 roku. Są to groby zacnych osób, o które nie ma już kto zadbać, a dodatkowo mają one duże walory artystyczne i zabytkowe.
Stowarzyszenie ściśle współpracuje z konserwatorem zabytków, parafią pw. św. Tekli, która jest administratorem zabytkowego cmentarza oraz Urzędem Miasta, dzięki czemu przy ul. Warszawskiej ustawiono ogromną skarbonę, do której również można wrzucać datki na renowację grobów. Działalność stowarzyszenia kierowanego przez Romana Niesiobędzkiego to nie tylko kwestowanie, ale też pozyskiwanie dotacji, sprzątanie grobów, zapalanie zniczy, popularyzacja historii cmentarza i pochowanych tam osób, jak i działań stowarzyszenia wśród młodzieży.
Wolontariusze potwierdzają zgodnie, że przez trzy dni w okolicach cmentarzy panował bardzo duży ruch. Odwiedzający cmentarze, pomimo zabiegania, obładowani kwiatami, zniczami i sprzętami do sprzątania grobów najbliższych, chętnie wrzucali datki do puszek. Ludzie rozumieli szczytny cel akcji, widzieli też efekty poprzednich zbiórek – odnowione groby na „starym” cmentarzu przy ulicy Płońskiej. Pomogły również akcje popularyzujące działalność stowarzyszenia, nagłośnienie informacji o zbiórce i patronat Prezydenta Miasta Ciechanów.
Zbiórka co rok bije rekordy, zarówno zebranych kwot, jak i liczby wolontariuszy. Zaczęło się od 15 tysięcy złotych zebranych przez 50 wolontariuszy. W tym roku 250 wolontariuszy zebrało 25.200 PLN
Dariusz Węcławski
Zdjęcia: Ciech24.pl